Strona główna zdrowie Babcie MOGĄ karmić piersią! Jestem czołowym doradcą laktacyjnym i oto jak...

Babcie MOGĄ karmić piersią! Jestem czołowym doradcą laktacyjnym i oto jak to się robi

43
0


Aktorka Fay Ripley trafiła wczoraj na pierwsze strony gazet, gdy powiedziała, że ​​w przyszłości z radością będzie karmić piersią swoje wnuki – jej własne dzieci mają obecnie 17 i 21 lat.

Reakcje były szybkie i mieszane – niektórzy byli zszokowani, myśląc, że jest to fizycznie niemożliwe, inni zaś uznali ten pomysł za niesmaczny.

Ale faktem jest, babcie Móc karmić piersią swoje wnuki. Jeśli wcześniej karmiły piersią, nazywa się to relaksacją. Jeśli kobieta, która nigdy nie była w ciąży, zaczyna karmić piersią, nazywa się to laktacją indukowaną.

Aktorka Fay Ripley trafiła wczoraj na pierwsze strony gazet, gdy powiedziała, że ​​w przyszłości z radością będzie karmić piersią swoje wnuki.  Na zdjęciu z córką Parker Lapaine w 2021 r

Aktorka Fay Ripley trafiła wczoraj na pierwsze strony gazet, gdy powiedziała, że ​​w przyszłości z radością będzie karmić piersią swoje wnuki. Na zdjęciu z córką Parker Lapaine w 2021 r

Relaktacja jest na ogół możliwa w przypadku matek, które karmiły wcześniej piersią, jednak im dłuższa przerwa, tym może być to trudniejsze.

Relaktacja jest na ogół możliwa w przypadku matek, które karmiły wcześniej piersią, jednak im dłuższa przerwa, tym może być to trudniejsze.

Kluczowy artykuł opublikowany w 1956 r. donosił o doświadczeniach dziesięciu babć, które „reagowały” na swoje wnuki. Co istotne, jakość mleka nie wydaje się znacząco różnić w przypadku relaktacji, jak wynika z badania opublikowanego w 1980 r. w czasopiśmie Journal of Paediatrics – chociaż kobiety, które nigdy nie były w ciąży, ale karmiły piersią („laktacja indukowana”), tak nie produkują siary, pierwszej formy mleka produkowanej przez przyszłą mamę, która ma wyższą zawartość przeciwciał.

Relaktacja jest na ogół możliwa w przypadku matek, które wcześniej karmiły piersią, jednak im dłuższa przerwa, tym może być trudniejsza.

Jako konsultantka laktacyjna większość rodziców, których wspieram w przypadku relaktacji, miała trudne doświadczenia z karmieniem piersią, żałuje, że przerwała karmienie piersią i chce spróbować jeszcze raz. Wspierałam także kobiety, które musiały przerwać karmienie piersią, aby rozpocząć leczenie raka piersi. Jeśli pomiędzy zaprzestaniem karmienia piersią a rozpoczęciem procesu relaktacji upływają tygodnie lub miesiące, szanse na osiągnięcie pełnej podaży mleka są całkiem spore.

Ale nie jest to łatwy proces. Wymaga to czasu, cierpliwości i zaangażowania. Matka będzie musiała odciągać pokarm lub przystawiać dziecko do piersi co najmniej osiem razy w ciągu 24 godzin, aby pobudzić produkcję mleka. Może minąć kilka tygodni, zanim piersi ponownie zaczną wytwarzać mleko. Jednak w przypadku kogoś, kto wcześniej karmił piersią wiele lat później, prawdopodobnie zajmie to więcej czasu – i może nie wyprodukować takiej ilości mleka, jak ktoś, kto próbuje ponownie zacząć karmić piersią, powiedzmy, po kilku miesiącach.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje: „Często zakłada się, że im krótszy odstęp czasu od ostatniego karmienia piersią… tym większe prawdopodobieństwo ponownej laktacji. Raporty z krajów uprzemysłowionych zwykle to potwierdzają.

„Jednak kilka krajów rozwijających się wskazuje, że do relaktacji dochodzi czasami 15–20 lat po karmieniu piersią ostatniego dziecka, włączając w to okres menopauzy”.

Jest wiele starszych matek po czterdziestce, które są w okresie okołomenopauzalnym (w okresie poprzedzającym menopauzę) i karmią piersią, więc te przerwy mogą nie być tak duże.

WHO twierdzi, że „relaktacja pojawia się czasami 15–20 lat po karmieniu piersią ostatniego dziecka, włączając w to okres menopauzy”.

WHO twierdzi, że „relaktacja pojawia się czasami 15–20 lat po karmieniu piersią ostatniego dziecka, włączając w to okres menopauzy”.

Jeśli ktoś chce karmić piersią kilka miesięcy lub lat po ostatnim karmieniu, konsultantka Caiomhe Whelan pisze, że powinna „być cierpliwa wobec siebie i swojego dziecka oraz mieć wsparcie doradcy laktacyjnego”.

Jeśli ktoś chce karmić piersią kilka miesięcy lub lat po ostatnim karmieniu, konsultantka Caiomhe Whelan pisze, że powinna „być cierpliwa wobec siebie i swojego dziecka oraz mieć wsparcie doradcy laktacyjnego”.

Jeśli jest to kobieta, która wcześniej nie karmiła piersią – laktacja indukowana – jest to znacznie trudniejsze. Najczęściej praktykują to rodzice, którzy chcą karmić piersią adoptowane dziecko lub dziecko urodzone przez matkę zastępczą.

Jak więc jest to fizycznie możliwe? Aby karmić piersią, w piersiach potrzebna jest tkanka gruczołowa wytwarzająca mleko. Tkanka ta rozwija się w okresie dojrzewania, ale produkcję mleka rozpoczyna dopiero w odpowiedzi na zmiany hormonalne zachodzące w czasie ciąży i po porodzie.

Najważniejszym hormonem biorącym udział w produkcji mleka jest prolaktyna. Kobiety, które chcą ponownie laktować, muszą zwiększyć poziom prolaktyny, aby ponownie rozpocząć produkcję mleka.

Mogą to zrobić poprzez regularną stymulację sutków – poprzez odciąganie pokarmu, karmienie dziecka piersią lub jedno i drugie.

Rzeczywiście istnieją protokoły wywoływania laktacji – najbardziej znany jest protokół Newmana-Goldfarba, który polega na „oszukiwaniu” organizmu, aby pomyślał, że jest w ciąży, i w efekcie przygotowuje piersi do produkcji mleka.

Osoba wywołująca laktację przyjmuje złożoną pigułkę antykoncepcyjną symulującą ciążę oraz lek przeciw nudnościom domperydon, który zwiększa poziom prolaktyny (przepisywany poza wskazaniami rejestracyjnymi, co oznacza, że ​​nie jest dopuszczony do tego stosowania).

Komentarze Fay Ripley zszokowały wiele osób, które uważały, że karmienie piersią przez babcię jest fizycznie niemożliwe, ale tak nie jest

Komentarze Fay Ripley zszokowały wiele osób, które uważały, że karmienie piersią przez babcię jest fizycznie niemożliwe, ale tak nie jest

Jeśli zdecydujesz, że chcesz wznowić laktację, ważne jest, aby na początku zrozumieć, że może to nie zadziałać

Jeśli zdecydujesz, że chcesz wznowić laktację, ważne jest, aby na początku zrozumieć, że może to nie zadziałać

Będą także przestrzegać harmonogramu odciągania pokarmu, aby pomóc w stymulacji produkcji mleka. Protokół Newmana-Goldfaba zaleca rozpoczęcie procesu indukcji laktacji na dwa do sześciu miesięcy przed urodzeniem lub przyjściem na świat dziecka.

Jeśli zdecydujesz, że chcesz ponownie laktować, ważne jest, aby na początku zrozumieć, że może to nie zadziałać: jak zaleciło na początku tego roku Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (krajowy organ zdrowia publicznego w USA): „Ważne jest, aby pomóż matkom ustalić realistyczne oczekiwania dotyczące laktacji w oparciu o ich indywidualną sytuację. Reakcja może być czasochłonna.

„Sukces zależy częściowo od motywacji rodziców i zaangażowania w ten proces, a także od pomocy wykwalifikowanej osoby zajmującej się wsparciem laktacyjnym. Produkcja mleka może rozpocząć się już po kilku dniach od rozpoczęcia stymulacji sutków, ale może to zająć tygodnie lub miesiące.

Więc tak, babcie mogą karmić dzieci piersią, ale takie sytuacje zwykle mają miejsce w krajach rozwijających się, a w kontekście zachodnim bardzo łatwo jest podejść do tego nonszalancko. W innych scenariuszach może to mieć miejsce w przypadku rodziny dotkniętej klęską żywiołową, gdy matka umiera, a rodziny albo nie ma dostępu, albo nie stać jej na preparat do początkowego żywienia niemowląt.

W takich sytuacjach karmienie piersią przez babcię może zadecydować o życiu i śmierci dziecka.

  • Lista konsultantów laktacyjnych w Wielkiej Brytanii jest dostępna na stronie internetowej Lactation Consultants of Great Britain, lcgb.org

Jak powiedziano Julie Cook



Link źródłowy