Strona główna Biznes Wielka Brytania obiecuje ożywić więzi handlowe i inwestycyjne z Europą – Euractiv

Wielka Brytania obiecuje ożywić więzi handlowe i inwestycyjne z Europą – Euractiv

61
0


Nadzieje, że nowy laburzystowski rząd Keira Starmera będzie dążył do odbudowania bliższych więzi z UE, nabrały tempa w środę (17 lipca), gdy król Karol przedstawił w Izbie Lordów priorytety nowej administracji, skupiając się na „resetowaniu stosunków”.

Choć sformułowania dotyczące przywrócenia stosunków kraju z Europą były zwięzłe, zapewniły mocno te branże, które miały nadzieję na skorzystanie z lepszych warunków handlowych między obiema stronami po ponad czterech latach napięć i rozbieżności regulacyjnych po brexicie.

„Mój rząd będzie starał się zresetować stosunki z partnerami europejskimi i pracować nad poprawą stosunków handlowych i inwestycyjnych Wielkiej Brytanii z Unią Europejską” – powiedział król.

Ogólnie rzecz biorąc, uroczyste przemówienie króla – długoletnia tradycja brytyjska, zgodnie z którą monarcha przedstawia program legislacyjny nowych rządów w skoordynowanym przemówieniu przed parlamentem – nie przyniosło w środę niewielu niespodzianek, ponieważ zobowiązania Starmera zostały jasno określone w wielu przypadkach w ostatnich miesiącach.

Ostatnie z nich miało miejsce w zeszłym tygodniu na spotkaniu członków NATO w Waszyngtonie, podczas którego nowy premier Wielkiej Brytanii ponownie podkreślił silne skupienie się na naprawie stosunków z Europą.

Tymczasem środowe przemówienie zasygnalizowało także położenie dużej uwagi na reformach gospodarczych i wzroście gospodarczym – kolejnym szeroko zapowiadanym temacie polityki Starmera na następne cztery lata.

„Stabilność będzie kamieniem węgielnym polityki gospodarczej mojego rządu” – powiedział król Karol III, dodając, że „każda decyzja będzie zgodna z zasadami fiskalnymi: Uchwalone zostaną przepisy zapewniające, że wszystkie istotne zmiany w podatkach lub wydatkach będą podlegały niezależnej ocenie przez Biuro Odpowiedzialności Budżetowej.”

Opracowano plany polityki gospodarczej

Ostatni rząd torysów przed przejęciem władzy przez Rishiego Sunaka w 2022 r. przeszedł do historii jako administracja o najkrótszym czasie istnienia, gdy premier Liz Truss ogłosiła obniżki podatków od najwyższych poziomów dochodów, które nie są finansowane z żadnych dodatkowych dochodów budżetowych, co spowodowało spadek funta do historycznie niskich poziomów, a jej kadencja dobiega końca po niecałych dwóch miesiącach.

Tymczasem król Karol powiedział, że „zapewnienie wzrostu gospodarczego będzie podstawową misją” nowego rządu, który będzie „szukał nowego partnerstwa zarówno z przedsiębiorstwami, jak i pracownikami oraz pomoże krajowi uporać się z niedawnymi wyzwaniami związanymi z kosztami życia poprzez priorytetowe traktowanie tworzenie bogactwa dla wszystkich społeczności”.

W tej kwestii zasygnalizował, że nowa administracja skoncentruje się na kształtowaniu „nowego ładu” dla siły roboczej, „w celu zakazania praktyk wyzysku i wzmocnienia praw pracowniczych”.

Co więcej, powiedział, laburzystowski rząd wprowadzi ustawy mające na celu „wzmocnienie audytu i ładu korporacyjnego obok inwestycji emerytalnych”.

Rząd Starmera będzie także starał się wprowadzić reformy w zakresie budownictwa i planowania, „szukaj[ing] przyspieszenie dostarczania wysokiej jakości infrastruktury i mieszkań”.

Długo zapowiadane ponowne rozpalenie

Stosunki gospodarcze z Europą po brexicie oraz umowy wynegocjowane z europejskimi odpowiednikami w ramach ustawy o wycofaniu się z UE są jednymi z kluczowych czynników niepowodzenia czterech kolejnych rządów konserwatystów od czasu głosowania w sprawie wyjścia z UE w czerwcu 2016 r.

Ówczesnemu premierowi Borisowi Johnsonowi udało się w końcu uchwalić przeprojektowaną umowę o wystąpieniu na początku 2020 r., wkrótce po rezygnacji Theresy May po trzykrotnym odrzuceniu jej propozycji przez Izbę Gmin ze względu na wewnętrzne podziały torysów w sprawie ustawy.

Jednak bardziej rygorystyczne umowy Johnsona dotyczące Brexitu z Europą (którego część została zawarta w ramach tzw. protokołu irlandzkiego, który zniósł unię celną z UE) spowodowały mniejsze dostosowanie standardów towarów i usług, a tym samym zwiększenie barier w handlu między dwa bloki.

Starmer obiecał to zmienić, zaczynając od swojego programu partyjnego, w którym obiecał „zburzyć niepotrzebne bariery w handlu”.

Na początku tego miesiąca, podczas swojej pierwszej oficjalnej wizyty w Szkocji 7 lipca, Starmer powiedział: „Naprawdę sądzę, że możemy uzyskać znacznie lepszą umowę niż nieudana umowa, którą Boris Johnson obarczył Wielką Brytanię”.

Tego samego dnia jego minister spraw zagranicznych David Lammy opublikował artykuł na rządowej stronie internetowej zatytułowanej „Czas zresetować stosunki Wielkiej Brytanii z Europą” przed wyruszeniem w podróż otwierającą do Niemiec, Polski i Szwecji.

Tymczasem nowy minister ds. stosunków z UE Nick Thomas-Symonds odwiedził w poniedziałek (15 lipca) Brukselę, aby porozmawiać z wiceprzewodniczącym wykonawczym Komisji Europejskiej Marošem Šefčovičem.

Towarzyszyło temu kilka rozmów dwustronnych między obydwoma zespołami, „aby przygotować grunt pod dalsze dyskusje między Wielką Brytanią a UE, w miarę jak Wielka Brytania stara się zresetować swoje stosunki z blokiem i zbudować bliższą współpracę we wspólnych kwestiach”.

Europejscy przywódcy zbiorą się w czwartek (18 lipca) w Blenheim Palace w Londynie na szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej – międzyrządowym forum utworzonym w 2022 r. w następstwie inwazji Rosji na Ukrainę – podczas którego, jak powiedział minister Lammy podczas swoich europejskich wizyt, „ zaprezentowany zostanie nowy duch współpracy”.

[Edited by Zoran Radosavljevic]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy