Strona główna zdrowie Naukowcy ujawniają, jaka jest idealna liczba kupek, którą powinieneś robić co tydzień,...

Naukowcy ujawniają, jaka jest idealna liczba kupek, którą powinieneś robić co tydzień, aby zachować zdrowie

72
0


Badania pokazują, że częstotliwość oddawania moczu mówi wiele o Twoim zdrowiu.

Naukowcy ze stanu Waszyngton zbadali nawyki związane ze stylem życia ponad 1400 zdrowych dorosłych, a także liczbę wypróżnień w ciągu tygodnia.

Odkryli, że „idealna” liczba to od jednego do dwóch ruchów dziennie, a osoby, które stosowały dietę bogatą w błonnik, regularnie ćwiczyły i były dobrze nawodnione, częściej mieściły się w tym zakresie.

Jednak u osób, które cierpiały na zaparcia lub kupy częściej niż trzy razy dziennie, częściej występowały toksyczne bakterie jelitowe powiązane z uszkodzeniem narządów i problemami psychicznymi, takimi jak depresja.

Naukowcy odkryli, że biegunka i zaparcia mogą być powiązane z uszkodzeniem narządów, a także problemami psychicznymi, takimi jak lęk i depresja

Naukowcy odkryli, że biegunka i zaparcia mogą być powiązane z uszkodzeniem narządów, a także problemami psychicznymi, takimi jak lęk i depresja

Dr Sean Gibbons, autor badania i profesor nadzwyczajny w Instytucie Biologii Systemów w Seattle, powiedział: „Ogólnie rzecz biorąc, badanie to pokazuje, w jaki sposób częstotliwość wypróżnień może wpływać na wszystkie układy organizmu oraz jak nieprawidłowa częstotliwość wypróżnień może być ważnym czynnikiem ryzyka rozwój chorób przewlekłych.”

„Te spostrzeżenia mogą pomóc w tworzeniu strategii zarządzania częstotliwością wypróżnień, nawet w zdrowych populacjach, w celu optymalizacji zdrowia i dobrego samopoczucia”.

Naukowcy przyjrzeli się 1425 dorosłym klientom nieistniejącego już startupu wellness Arivale.

MASZ HISTORIĘ ZWIĄZANĄ Z ZDROWIEM?

Około 83 procent uczestników było rasy białej, a 8,5 procent było Azjatami. Byli w wieku od 19 do 89 lat, a 65 procent stanowiły kobiety. Średnie BMI wyniosło 27, co kwalifikuje się jako nadwaga.

Uczestnicy zgłaszali, ile średnio wypróżnień mieli, a zespół podzielił ich na cztery grupy: zaparcie (jeden lub dwa wypróżnienia w tygodniu), nisko-normalne (od trzech do sześciu wypróżnień w tygodniu), wysokie-normalne (od jednego do dwóch wypróżnień w tygodniu). trzy ruchy dziennie) i biegunka (więcej niż trzy ruchy dziennie).

Naukowcy pobrali próbki kału i krwi i przepytali uczestników pod kątem ich ćwiczeń fizycznych, stylu życia i nawyków żywieniowych, a także zdrowia psychicznego i poziomu stresu.

Odkryli, że wiek, płeć i BMI były „istotnie” powiązane z częstotliwością wypróżnień.

W szczególności młodsze osoby, kobiety i osoby z niższym BMI miały rzadsze wypróżnienia.

Ponadto u osób, które stosowały dietę bogatą w błonnik, dobrze się nawadniały i regularnie ćwiczyły, częściej występowały zdrowsze bakterie jelitowe powiązane ze „strefą złotowłosej” związaną z częstotliwością wypróżnień lub od jednej do dwóch wizyt w łazience dziennie.

Jednak uczestnicy badania cierpiący na zaparcia i biegunkę częściej doświadczyli fermentacji białek w jelitach, podczas której toksyczne bakterie rozkładają węglowodany i cukry.

Lekarze często korzystają z tabeli stolca Bristolskiego w praktyce klinicznej, aby ocenić stan wypróżnień pacjenta

Lekarze często korzystają z tabeli stolca Bristolskiego w praktyce klinicznej, aby ocenić stan wypróżnień pacjenta

Johannes Johnson-Martinez, główny autor badania i doktorant w ISB, powiedział: „Wcześniejsze badania wykazały, jak częstotliwość wypróżnień może mieć duży wpływ na funkcjonowanie ekosystemu jelitowego”.

„W szczególności, jeśli stolec zatrzymuje się w jelitach zbyt długo, drobnoustroje zużywają cały dostępny błonnik pokarmowy, który fermentują w korzystne krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Następnie ekosystem przechodzi w fazę fermentacji białek, w wyniku której powstaje kilka toksyn, które mogą przedostać się do krwiobiegu”.

Naukowcy twierdzą, że w procesie tym powstają szkodliwe produkty uboczne związane z uszkodzeniem wątroby i nerek, a także innymi chorobami przewlekłymi.

„Przewlekłe zaparcia powiązano z chorobami neurodegeneracyjnymi i postępem przewlekłej choroby nerek u pacjentów z aktywną chorobą” – stwierdziła dr Gibbons.

„Nie było jednak jasne, czy zaburzenia wypróżnień są wczesnymi czynnikami powodującymi choroby przewlekłe i uszkodzenia narządów, czy też te retrospektywne powiązania u chorych pacjentów są jedynie zbiegiem okoliczności”.

„W tym przypadku, w ogólnie zdrowej populacji, wykazujemy, że w szczególności zaparcia są powiązane z poziomem we krwi toksyn pochodzenia drobnoustrojowego, o których wiadomo, że powodują uszkodzenia narządów, przed postawieniem jakiejkolwiek diagnozy choroby”.

Ponadto zespół odkrył, że uczestnicy cierpiący na schorzenia psychiczne, takie jak depresja i stany lękowe, częściej byli klasyfikowani jako osoby z „wysokim prawidłowym poziomem” lub „biegunką”.

Badanie miało kilka ograniczeń, w tym większość uczestników była rasy białej i mieszkała na zachodnim wybrzeżu.

Odnotowano również „ograniczoną reprezentację w kategoriach zaparcia i biegunki, co odzwierciedla „ogólnie zdrowy” charakter tej kohorty” – napisali naukowcy.

Badanie opublikowano we wtorek w czasopiśmie Medycyna raportów komórkowych.



Link źródłowy