Strona główna nauka/tech Naukowcy pobili „rekord świata” w szybkości transmisji danych

Naukowcy pobili „rekord świata” w szybkości transmisji danych

65
0


Zaawansowana koncepcja transmisji danych

Naukowcy z Aston Institute of Photonic Research ustanowili nowy rekord, przesyłając dane z szybkością 402 terabitów na sekundę, przekraczając swój poprzedni rekord wynoszący 301 terabitów na sekundę. Osiągnęli ten kamień milowy, budując pierwszy system transmisji optycznej, który działa w sześciu pasmach fal.

Naukowcy z Uniwersytetu Aston i ich międzynarodowy zespół ustanowili nowy rekord transmisji danych wynoszący 402 tebitów na sekundę przy użyciu standardowego światłowodu, co potencjalnie stabilizuje koszty łączy szerokopasmowych w miarę wzrostu zapotrzebowania.

Naukowcy z Uniwersytetu Aston we współpracy z zespołem osiągnęli nowy rekord, przesyłając dane z szybkością 402 terabajtów na sekundę za pośrednictwem dostępnego na rynku światłowodu. To osiągnięcie przewyższa wcześniejszy rekord ustanowiony w marcu 2024 r., kiedy to udało im się przesłać dane z szybkością 301 terabajtów na sekundę, co odpowiada 301 000 000 megabitów na sekundę, przy użyciu jednego standardowego światłowodu.

Według badaczy: „W porównaniu z zalecaną przez Netflix szybkością połączenia internetowego wynoszącą 3 Mbit/s lub wyższą w przypadku oglądania filmu HD, prędkość ta jest ponad 100 milionów razy większa”.

Szybkość została osiągnięta poprzez zastosowanie szerszego spektrum, wykorzystując sześć pasm zamiast poprzednich czterech, co zwiększyło możliwości udostępniania danych. Zwykle używany jest tylko jeden lub dwa pasma. W międzynarodowym zespole badawczym uczestniczyli profesor Władek Forysiak i dr Ian Philips, będący członkami uniwersyteckiego Instytutu Technologii Fotonicznych Aston (AIPT). Zespół kierowany przez Laboratorium Sieci Fotonicznej Narodowego Instytutu Technologii Informacyjnych i Komunikacyjnych (NICT) z siedzibą w Tokio w Japonii obejmuje także laboratoria Nokia Bell w USA.

Wspólnie dokonali tego wyczynu, konstruując pierwszy optyczny system transmisji obejmujący sześć pasm długości fal (O, E, S, C, L i U) wykorzystywanych w komunikacji światłowodowej. Uniwersytet Aston wniósł swój wkład w szczególności poprzez zbudowanie zestawu wzmacniaczy Ramana w paśmie U, najdłuższej części połączonego widma fal, w przypadku którego konwencjonalne wzmacniacze światłowodowe domieszkowane nie są obecnie dostępne ze źródeł komercyjnych.

Iana Philipsa

Doktor Ian Philips. Źródło: dr Ian Philips

Zalety stosowania standardowego światłowodu

Światłowody to małe rurkowate pasma szkła, które przekazują informacje za pomocą światła, w przeciwieństwie do zwykłych kabli miedzianych, które nie mogą przesyłać danych z taką prędkością. Oprócz zwiększenia wydajności o około jedną trzecią, technika ta wykorzystuje tak zwane „standardowe światłowód”, które jest już stosowane w ogromnych ilościach na całym świecie, więc nie byłoby potrzeby instalowania nowych specjalistycznych kabli.

W miarę wzrostu zapotrzebowania na dane ze strony przedsiębiorstw i osób prywatnych to nowe odkrycie może pomóc w utrzymaniu cen łączy szerokopasmowych na stabilnym poziomie pomimo poprawy przepustowości i szybkości.

Dr Philips z Aston University powiedział: „To odkrycie może pomóc w zwiększeniu przepustowości pojedynczego światłowodu, dzięki czemu świat będzie dysponował systemem o wyższej wydajności. Oczekuje się, że nowo opracowana technologia w znaczący sposób przyczyni się do rozszerzenia możliwości komunikacyjnych infrastruktury komunikacji optycznej, ponieważ przyszłe usługi transmisji danych szybko zwiększą popyt”.

Jego kolega, profesor Władek Forysiak, dodał: „To «eksperyment bohatera» możliwy dzięki wysiłkom wielonarodowego zespołu i najnowszym postępom technicznym w laboratoriach badawczych w dziedzinie telekomunikacji z całego świata”.

Wyniki eksperymentu zostały zaakceptowane jako artykuł po terminie na 47. Międzynarodowej Konferencji na temat Komunikacji Światłowodowej (OFC 2024) w USA w dniu 28 marca.

Aby wesprzeć niektóre prace w tej dziedzinie, Uniwersytet Aston otrzymał fundusze od EPSRC (UKRI), Towarzystwa Królewskiego (grant RS Exchange z NICT) i UE (Europejska Sieć Szkoleniowa).





Link źródłowy