Rządy europejskie muszą wzmóc wysiłki, aby zachęcić sektor prywatny do inwestowania na Ukrainie w celu sfinansowania znaczących potrzeb tego rozdartego wojną kraju w zakresie odbudowy i odbudowy, powiedział we wtorek (16 lipca) wysoki rangą urzędnik UE.
Pierre-Arnaud Proux, zastępca szefa międzyinstytucjonalnej jednostki koordynującej pomoc i odbudowę Ukrainy w Komisji Europejskiej, zauważył, że 50 miliardów euro z funduszy zadeklarowanych przez UE w ramach unijnego programu Obiekt Ukraina wsparcie odbudowy Kijowa znacznie odbiega od szacunkowych potrzeb inwestycyjnych kraju, które oscylują tuż poniżej poziomu 500 miliardów dolarów.
„Ważne jest, aby […] spróbujcie wykorzystać efekt dźwigni i upewnić się, że uda nam się pozyskać sektor prywatny, ponieważ same zasoby publiczne nigdy nie wystarczą” – powiedział Proux podczas wydarzenia internetowego zorganizowanego przez Centrum Polityki Europejskiej (EPC).
„[Ukraine’s] potrzeby są ogromne” – stwierdził unijny urzędnik.
Proux zauważył, że 7 miliardów euro zaoferowane Kijowowi w ramach ram inwestycyjnych instrumentu na rzecz Ukrainy, których wyraźnym celem jest pobudzenie inwestycji sektora prywatnego, mogłoby wygenerować dodatkowe 40 miliardów euro w funduszach prywatnych. Dodał, że dodatkowe 1,4 miliarda euro zadeklarowane na konferencji na temat odbudowy Ukrainy w Berlinie w zeszłym miesiącu mogłoby pozyskać kolejne 6 miliardów euro w kapitale prywatnym, pozostawiając Ukrainę z luką inwestycyjną netto wynoszącą setki miliardów euro.
„Jesteśmy bardzo daleko od [meeting Kyiv’s investment needs] w szczególności z naszym Instrumentem Finansowym dla Ukrainy, a w szczególności z naszymi Ramami Inwestycyjnymi dla Ukrainy” – stwierdził Proux, dodając, że wysiłki UE na rzecz pobudzenia inwestycji prywatnych stanowią jednak krok we właściwym kierunku.
Instrument na rzecz Ukrainy, zaproponowany przez Komisję Europejską w czerwcu 2023 r., zapewnia 50 mld euro na wsparcie odbudowy Ukrainy w latach 2024–2027.
W ramach instrumentu wypłacono już środki w wysokości 7,9 mld euro, a pierwsza płatność miała miejsce w marcu tego roku.
A wspólny raport opublikowane w lutym przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Bank Światowy, rząd Ukrainy i Komisję Europejską oszacowały całkowity koszt odbudowy Ukrainy na 486 miliardów dolarów (446 miliardów euro).
Niedawne nasilenie się przez Rosję ataków na ukraińską infrastrukturę energetyczną oznacza, że obecnie liczba ta prawdopodobnie będzie znacznie wyższa.
Próbuję zaangażować największych graczy z sektora finansowego
Anna Derewianko, dyrektor wykonawcza Europejskiego Stowarzyszenia Biznesu, które reprezentuje 900 międzynarodowych i krajowych przedsiębiorstw z siedzibą na Ukrainie, powiedziała, że firmy napotykają na szereg przeszkód w inwestowaniu w kraju – w tym regularne przerwy w dostawie prądu, brak dostępu do kapitału, dotkliwe niedobory siły roboczej i stale obecne obawy dotyczące bezpieczeństwa.
„Kiedy firmy po prostu czytają wiadomości, widać, że się boją” – stwierdziła. „I dlatego w zasadzie muszą wykazać się naprawdę dużą odwagą, aby spróbować odkryć, co można zrobić na Ukrainie”.
Komentarze Derewianki pojawiają się w związku z wielokrotnymi wysiłkami prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, aby pozyskać prywatnych inwestorów od czasu inwazji Rosji na pełną skalę w lutym 2022 r.
„Inwestycje biznesowe są niezwykle potrzebne” – Zełenski powiedział liderów biznesu na sesji za zamkniętymi drzwiami w styczniu w Davos. „Aby przybliżyć pokój, potrzebujemy Was na Ukrainie, abyście budowali, rekonstruowali i przywracali nam życie. Każdy z Was może odnieść większy sukces z Ukrainą”.
W ciągu ostatnich dwóch i pół roku Zełenski spotykał się także z przedstawicielami wielu liczących się zachodnich inwestorów, w tym amerykańskich banków JP Morgana I Goldman Sachs I Czarna Skałanajwiększego na świecie zarządzającego aktywami.
Jego rząd jest obecnie zajęty negocjacjami, aby uniknąć w przyszłym miesiącu niespłacenia 20 miliardów dolarów długu wobec wielu prywatnych wierzycieli – w tym BlackRock.
Eksperci zauważyli, że niewypłacalność poważnie ograniczyłaby zdolność Kijowa do pozyskiwania środków na zachodnich rynkach kapitałowych po zakończeniu wojny.
[Edited by Anna Brunetti/Alice Taylor]