Strona główna Biznes Unijny przemysł biodiesla może nie przetrwać roku 2024, jeśli nie będzie chroniony...

Unijny przemysł biodiesla może nie przetrwać roku 2024, jeśli nie będzie chroniony przed nieuczciwym importem z Chin – Euractiv

84
0


Jako lider w realizacji ambicji klimatycznych Unia Europejska stworzyła otoczenie regulacyjne i rynek dla biopaliw. Udało się, ponieważ UE była pierwszym rynkiem stosowania biodiesla na świecie.

Połączone państwa członkowskie UE są także największym blokiem produkcyjnym na świecie. Cele Fit for 55 jedynie zwiększą popyt na zrównoważony biodiesel (FAME, HVO i paliwo lotnicze) we wszystkich sektorach transportu (drogowego, morskiego i lotniczego). Poziom zrównoważonego rozwoju oczekiwany przez producentów i konsumentów w UE stale rośnie, a biopaliwa wiodą w zakresie redukcji emisji gazów cieplarnianych w transporcie.

Ale to może nie wytrzymać. Jeśli obecna sytuacja się utrzyma, UE straci właśnie ten przemysł. Chociaż Chiny mają niewielkie zobowiązania w zakresie zmian klimatycznych i nie mają żadnych wiarygodnych obowiązkowych mandatów dotyczących biopaliw na rynku krajowym, niemniej jednak chcą być głównym źródłem energii odnawialnej w transporcie.

Dzięki wskazówkom i dużemu wsparciu chińskiego rządu chiński przemysł biodiesla rozwinął się w ciągu ostatnich lat i skierował swoją działalność niemal wyłącznie na rynek UE. Liczby mówią same za siebie. Od 2020 roku import biodiesla (FAME, HVO, HEFA) rośnie, a Chiny są obecnie największym importerem do UE. W 2023 r. do UE wyeksportowano 1,8 mln ton biodiesla z Chin, co stanowi ponad 90% całkowitego chińskiego eksportu biodiesla.

Biodiesel importowany z Chin do UE sprzedawany jest po cenach dumpingowych. Od 2023 r. ceny referencyjne biodiesla (FAME i HVO) spadły, co ma wpływ na producentów unijnych i łańcuch wartości wyższego szczebla. Od rolników zajmujących się rzepakiem po producentów biodiesla – przemysł UE cierpi z powodu nieuczciwych chińskich praktyk handlowych. W Niemczech – największym rynku w UE – ceny spadły w ciągu ostatniego roku o prawie 50 procent. Od czasu wzrostu nieuczciwego importu z Chin pod koniec 2022 r. zaobserwowaliśmy spadek cen objętych mandatem dotyczącym gazów cieplarnianych o prawie 75%.

Od samego początku problemu unijni producenci biodiesla (FAME, HVO i paliw lotniczych), reprezentowani przez Europejską Radę Biodiesla (EBB), nawiązali współpracę z władzami, aby położyć kres tym nieuczciwym praktykom chińskich eksporterów i zwrócili się o wprowadzenie środków przywracających równe szanse. Ten model budowania przemysłu i skali nie jest bezprecedensowy i można go zaobserwować w wielu branżach, w których Chiny budują potencjał. To musi się skończyć. Ponadto w konkretnym przypadku biodiesla długotrwałe podejrzenie nadużycia finansowego stanowi argument przeciwko dumpingowi i nieuczciwym subsydiom.

Zakłady produkcyjne w całej UE przynoszą straty, a produkcja biodiesla w Unii drastycznie spada. Witryny zostały zamknięte, a w nadchodzących miesiącach zostaną zamknięte kolejne. Inni producenci wykorzystują swoje zakłady przy zmniejszonych mocach produkcyjnych, tymczasowo wstrzymując produkcję, a nawet powracając do pracy na tymczasowym urlopie. Wstrzymano główne inwestycje wymagane do wytworzenia bardzo potrzebnych dodatkowych, zaawansowanych mocy produkcyjnych opartych na odpadach. Jeżeli sytuacja będzie się utrzymywać, unijny przemysł biodiesla może nie dożyć końca tego roku, ponieważ nie jest już opłacalny – szczególnie w przypadku prawdziwie zaawansowanych produktów, które muszą konkurować z oszukańczym i nieuczciwym importem z Chin.

UE musi stanowczo sprzeciwić się strategii chińskiego rządu zakładającej zniszczenie bazy przemysłowej UE w zakresie energii odnawialnych i wszystkich produktów, które przyczyniają się do osiągnięcia priorytetowych celów UE.

UE musi działać teraz, aby uniknąć załamania się przemysłu UE i jego sektora rolnego na wyższym szczeblu łańcucha dostaw oraz dramatycznego wpływu na miejsca pracy w całej UE. Sektor rolniczy jest już przedmiotem poważnych obaw, a nieuczciwy import z Chin obniżył dochody rolników uprawiających rzepak z około 625 euro za tonę do około 410 euro za tonę w krytycznym momencie podejmowania decyzji o zasiewach.

Działania, jakie powinna podjąć Komisja Europejska, obejmują natychmiastową rejestrację importu z Chin do czasu nałożenia sztywnych ceł tymczasowych, na co pozwalają przepisy antydumpingowe. Niezwykle istotne jest, aby nałożone środki były wystarczająco wysokie, aby przywrócić równe warunki działania w Unii w świetle zdolności chińskich eksporterów do łatwego absorpcji obowiązujących ceł i angażowania się w oszukańcze praktyki.

UE nie może pozwolić, aby popyt na te same produkty, które przyczyniają się do redukcji emisji gazów cieplarnianych w całym transporcie, był zaspokajany poprzez nieuczciwy i potencjalnie oszukańczy import; teraz i w przyszłości. Pakiet Fit for 55 będzie wymagał ogromnego wykorzystania wszystkich paliw odnawialnych i dokładnie w momencie, gdy są one potrzebne, załamały się uzasadnienie biznesowe dla inwestycji, co bezpośrednio zagraża bezpieczeństwu gospodarczemu UE.

UE musi działać, zanim będzie za późno.





Link źródłowy