Wydaje się, że praca w domu naprawdę jest niezdrowa, ponieważ nowe badanie pokazuje, że u osób aktywnie dojeżdżających do pracy ryzyko śmierci jest aż o 47% zmniejszone.
Duże, długoterminowe badanie sugeruje, że osoby, które jeżdżą rowerem lub piechotą do i z pracy, są mniej narażone na problemy ze zdrowiem psychicznym i fizycznym w porównaniu z osobami, które nie korzystają z takich możliwości.
Aktywne podróżowanie jest uważane za jeden z najłatwiejszych sposobów na zwiększenie ilości codziennej aktywności fizycznej, a istnieje coraz więcej dowodów na korzyść jego korzyści zdrowotnych.
Naukowcy z Glasgow Centre for Population Health przeanalizowali dane od 82 000 osób w Szkocji w wieku od 16 do 74 lat.
Uczestnikom zadano pytania dotyczące tego, jakiego środka podróży używali przez najdłuższą część swojej podróży do pracy, biorąc pod uwagę odległość.
Nowe badania pokazują, że większość osób, które spędzają część tygodnia na zdalnym logowaniu, w rzeczywistości prowadzi więcej pojazdów (Zdjęcie stockowe)
Nowe badania pokazują, że osobom dojeżdżającym do pracy rowerem rzadziej przepisywane są leki przeciwdepresyjne (Zdjęcie stockowe)
Prawie wszyscy ludzie, którzy chodzili do pracy pieszo, mieli do dojazdu odległość mniejszą niż 5 km.
Cztery piąte rowerzystów również przejechało mniej niż 5 km, a 14 procent do pracy przejechało od 5 do 9,9 km.
Tymczasem 58 procent nieaktywnych osób dojeżdżających do pracy podróżowało dalej niż 5 km.
W ciągu 18 lat badania zebrano również dane dotyczące zdrowia uczestników.
Naukowcy odkryli, że w porównaniu z nieaktywnymi osobami dojeżdżającymi do pracy samochodem lub środkami transportu publicznego, u osób, które szły pieszo lub jeździły na rowerze, ryzyko śmierci oraz złego stanu zdrowia psychicznego i fizycznego było mniejsze.
Dojazdy na rowerze wiązały się z o 47% niższym ryzykiem śmierci i o 10% niższym ryzykiem przyjęcia do szpitala.
Wiązało się to również z o 30% niższym ryzykiem przepisania leku na choroby układu krążenia, o 51% niższym ryzykiem śmierci z powodu raka i o 20% niższym ryzykiem przepisania leku na problemy psychiczne.
Tymczasem chodzenie do pracy wiązało się z o 11% niższym ryzykiem hospitalizacji z jakiejkolwiek przyczyny, o 10% niższym ryzykiem przepisania leków na choroby układu krążenia i o 7% niższym ryzykiem przepisania leków na problemy psychiczne .
Autorzy stwierdzili, że aktywne dojazdy do pracy przynoszą wyraźne korzyści zdrowotne i mogą być skutecznym sposobem na włączenie aktywności fizycznej do codziennego życia zawodowego.
Chociaż w badaniu nie porównano bezpośrednio stanu zdrowia osób pracujących w domu i osób aktywnie dojeżdżających do pracy, wcześniejsze badania wykazały, że praca w domu wiąże się z bardziej siedzącym trybem życia i mniejszą aktywnością fizyczną.
W czasopiśmie BMJ Public Health naukowcy napisali: „To badanie wzmacnia dowody na to, że aktywne dojazdy do pracy przynoszą korzyści zdrowotne na poziomie populacji i mogą przyczynić się do zmniejszenia zachorowalności i śmiertelności.
„Ważnym odkryciem jest fakt, że dojeżdżanie do pracy rowerzystami i pieszym wiąże się z niższym ryzykiem przepisania leków na zły stan zdrowia psychicznego.
Nowe badania pokazują, że pracownicy, którzy dojeżdżają pieszo przez co najmniej 45 minut łącznie – lub nieco ponad 20 minut w jedną stronę – mają lepsze zdrowie układu krążenia niż pracownicy, którzy korzystają z samochodu lub transportu publicznego (zdjęcie stockowe)
„To badanie ma szersze, globalne znaczenie dla wysiłków na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i przejścia na bardziej aktywne i zrównoważone sposoby podróżowania”.
Chociaż w badaniu nie określono idealnej odległości dojazdu do pracy, naukowcy wskazali, że krajowe wytyczne sugerują, że dorośli powinni spędzać 30 minut dziennie na umiarkowanej aktywności fizycznej.
Liczy się zarówno jazda na rowerze, jak i szybki spacer. Zatem osoba jadąca na rowerze z prędkością 14 km/h dotrze do tego miejsca pokonując w drodze powrotnej do pracy 3,5 km.
Tymczasem pieszy idący z prędkością 4,8 km/h osiągnąłby ten zalecany poziom po przebyciu 2,4 km.