Strona główna Biznes Napięcia między UE a Chinami rosną, gdy chiński rząd gani decyzję o...

Napięcia między UE a Chinami rosną, gdy chiński rząd gani decyzję o wprowadzeniu unijnych ceł – Euractiv

59
0


UE nałoży dodatkowe cła w wysokości od 17,4% do 38,1% na samochody elektryczne produkowane w Chinach, ogłosiła w środę (12 czerwca) Komisja Europejska, co wywołało ostre potępienie ze strony chińskiego rządu, który zagroził „podjęciem wszelkich niezbędnych środków” w celu obrony jego firmy.

Ogłaszając wstępne wyniki dochodzenia antysubsydyjnego, które potwierdziło, że ceny są zniekształcane przez chińskie wsparcie państwa, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Margaritis Schinas powiedział w środę, że łańcuch wartości chińskich samochodów elektrycznych „korzysta z nieuczciwego subsydiowania, które powoduje ryzyko wyrządzenia szkody gospodarczej” do unijnych producentów pojazdów elektrycznych zasilanych akumulatorami.”

„Kiedy nasi partnerzy złamią zasady, będziemy dochodzić naszych praw” – oznajmił w oświadczeniu wiceprezes wykonawczy Valdis Dombrovskis.

„Dzisiaj osiągnęliśmy kamień milowy w naszym dochodzeniu antysubsydyjnym” – powiedział, dodając, że „opiera się to na wyraźnych dowodach pochodzących z naszego szeroko zakrojonego dochodzenia i przy pełnym poszanowaniu zasad WTO”.

Obowiązki będą różnią się w zależności od producenta samochoduprzy czym chińskiemu państwowemu producentowi SAIC grozi najwyższe cło wynoszące 38,1%, Geely – 20%, a BYD – 17,4%.

Zachodnie marki produkujące samochody elektryczne w Chinach – w tym Tesla, Dacia i BMW – zostaną objęte 21% cłem.

Choć formalnie unijne cła miałyby zostać nałożone od 4 lipca 2024 r., ogłoszenie jednostki ds. handlu unijnego organu wykonawczego, na którego czele stoi komisarz Valdis Dombrovskis, ma charakter wstępny.

„Będziemy teraz współpracować z władzami chińskimi i wszystkimi stronami, aby sfinalizować dochodzenie” – powiedział Dombrovskis.

Źródła śledzące tę sprawę spodziewają się, że posunięcie to ma na celu rozpoczęcie negocjacji z Chinami i być może zmianę ostatecznej stopy procentowej, jeśli nie zniesienie jej w całości, w ostatecznej decyzji, która musi nastąpić do listopada 2024 r.

Ostateczna stawka ceł wyrównawczych zostanie następnie poddana pod głosowanie w Radzie – gdzie jedynie „kwalifikowana” większość państw członkowskich, czyli co najmniej 15 krajów reprezentujących 65% ogółu ludności, będzie mogła ją zablokować.

Chińska nagana zwiastuje drażliwe negocjacje

Jednak chińscy urzędnicy szybko zareagowali na tę wiadomość, a Ministerstwo Handlu zamieściło na swojej stronie internetowej oświadczenia wyrażające głębokie oburzenie o godzinie 12:24 czasu środkowoeuropejskiego (18:28 czasu lokalnego).

„Chiny są bardzo zaniepokojone i mocno niezadowolone faktem, że strona UE zignorowała powtarzający się silny sprzeciw Chin oraz zignorowała apele i odradzanie rządów i przemysłu wielu państw członkowskich UE”.

„Komisja Europejska jedną ręką trzyma wysoko sztandar ekologicznego rozwoju, a drugą dzierży wielki kij «protekcjonizmu», aby upolitycznić i uzbrojć kwestie gospodarcze i handlowe” – stwierdziło Ministerstwo, dodając, że „jest to niezgodne z duch konsensusu przywódców Chin i UE w sprawie zacieśnienia współpracy.

„[The move] wpłynie na atmosferę dwustronnej współpracy gospodarczej i handlowej między Chinami a UE” – następnie przestrzegli chińscy urzędnicy, dodając, że „będą uważnie śledzić postępy UE w ramach działań następczych i zdecydowanie podejmą wszelkie niezbędne środki, aby stanowczo bronić uzasadnionych praw i interesów” chińskich firm.

Wezwali także partnerów z UE do „skorygowania”. […] niewłaściwych praktyk” i szybko wdrożyć ustalenia niedawno uzgodnione na „trójstronnym spotkaniu Chin, Francji i UE”.

Na koniec wezwali Komisję, aby „właściwie poradziła sobie z tarciami gospodarczymi i handlowymi w drodze dialogu i konsultacji”.

Przed podjęciem decyzji Komisja była przedmiotem intensywnego lobbingu, a rząd chiński groził odwetem wobec UE w postaci środków skierowanych przeciwko sektorowi rolnemu lub lotniczemu. Europejscy producenci samochodów również zaostrzyli ostrzeżenia przed tym posunięciem, obawiając się, że mogą stać się celem środków zaradczych podjętych przez chiński rząd.

Według organizacji pozarządowej Transport & Environment w 2023 roku 19,5% pojazdów elektrycznych sprzedawanych w Europie zostało wyprodukowanych w Chinach, z czego wiele stanowiły samochody marek zachodnich producentów samochodów, takich jak Tesla, Dacia czy BMW.

Tymczasem chińskie marki, takie jak BYD i MG, mogą w tym roku osiągnąć udział w rynku na poziomie 11%, twierdzi organizacja szacunki.

Dodatkowe raporty Anny Brunetti

[Edited by Anna Brunetti/ Chris Powers]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy