Strona główna Biznes Powód do niepokoju czy przedwczesny nekrolog? Analitycy podzieleni co do niemieckiej...

Powód do niepokoju czy przedwczesny nekrolog? Analitycy podzieleni co do niemieckiej gospodarki – Euractiv

78
0


Ponieważ niemiecka gospodarka drugi rok znajduje się w fazie bliskiej recesji, a obawy dotyczące trwałej deindustrializacji utrzymują się, analitycy bankowi są podzieleni co do tego, czy ponure liczby dotyczące niewypłacalności powinny budzić dalsze zaniepokojenie.

W piątek (12 lipca) dane niemieckiego urzędu statystycznego pokazały znaczny wzrost liczby firm składających wnioski o upadłość w kwietniu i maju w tym roku – roszczenia przedsiębiorstw były odpowiednio aż o 33,5% i 25,9% wyższe niż rok wcześniej.

Jest to następstwem dwucyfrowych wzrostów w każdym poprzednim miesiącu od czerwca 2023 r. – przy czym w samym 2023 r. odnotowano najwyższy roczny wzrost od czterech lat.

Oddzielny raport przez firmę doradczą Falkensteg, wyd Handelsblatt w zeszłym tygodniu pokazało, że liczba upadłości w pierwszej połowie 2024 r. była o 41% wyższa niż rok wcześniej, co dodatkowo potwierdza obawy o stan europejskiej potęgi przemysłowej i gospodarczej.

„Naprawdę jesteśmy w fazie stagnacji, pełzającej utraty konkurencyjności, a w każdym razie zmian demograficznych” – powiedział Euractiv Carsten Brzeski, globalny szef badań makroekonomicznych w ING.

„A więc ostatecznie to niedobór wykwalifikowanej siły roboczej i zmieniający się świat dość mocno uderzają w nastawiony na eksport kraj, taki jak Niemcy” – dodał.

„Trzeba trochę czasu, zanim to uczucie naprawdę się pojawi, zda sobie sprawę, że nie wszystko wraca do normy tak szybko, że nie wszystko wraca do normy” – powiedział Brzeski.

Analityk ING zauważył również, że oznacza to nowy trend dla Niemiec, ponieważ kraj ten zawsze szybko podnosił się po wstrząsach gospodarczych, takich jak światowy kryzys finansowy z lat 2007-2008 czy niedawna pandemia Covid-19.

„Właściwie nie mamy żadnego doświadczenia w tym zakresie [the German] społeczeństwo. Co to znaczy, że kraj znajduje się w stagnacji przez lata? Co to właściwie oznacza dla ludności, dla społeczeństwa, politycznie, w zakresie dystrybucji bogactwa” – powiedział Brzeski.

„Powiedziałbym, że wzrost populizmu jest również tego konsekwencją” – dodał.

Oprócz obecnej słabości gospodarczej Niemcy straciły także pozycję na rynku wskaźnik globalnej konkurencyjności przez Międzynarodowy Instytut Rozwoju Zarządzania (IMD), gdzie kraj spadł z 15. pozycji w 2021 r. na 24. w tym roku. W tym samym okresie spadł także o 10 pozycji – z trzeciego na 13. – pod względem wyników gospodarczych.

„Oczywiście oznacza to, że coraz więcej firm również przygląda się bliżej: czy muszę iść gdzie indziej?” powiedział.

Deutsche Bank chce bardziej zniuansowanej oceny, ostrzega przed samospełniającą się przepowiednią

Jednak Robin Winkler, główny ekonomista Niemiec w Deutsche Bank Research, nie zgadza się z tym.

„Postrzegamy niewypłacalność jako opóźniony wskaźnik cyklu gospodarczego” – Winkler powiedział Euractiv, dodając: „Te liczby czasami przyciągają więcej uwagi mediów niż nas, ekonomistów”.

W analizie opublikowanej w zeszłym tygodniu Winkler i jego kolega Eric Heymann argumentowali, że Niemcy przeżywają raczej fazę „ewolucji przemysłowej”, a nie deindustrializacji.

„Nie można zaprzeczyć, że w niemieckim przemyśle następuje proces adaptacji” – stwierdził Winkler, podając jako przykład niedawne posunięcia giganta branży chemicznej BASF, zmierzające do przeniesienia produkcji za granicę.

„Uważam jednak, że w Niemczech nadal wiele dzieje się w ważnych obszarach działalności, w których marże są wysokie, a wartość technologii jest wysoka – czyli przede wszystkim w zakresie badań i rozwoju –” – powiedział.

Jest jednak większym optymistą niż wielu innych, co do tego, że tak pozostanie w przyszłości, i dodaje: „Myślę, że całą dyskusję należy przeprowadzić z nieco większym optymizmem”.

„Po prostu nie ma sensu przedwcześnie pisać nekrologu niemieckiego przemysłu i malować ponurego obrazu”.

Ostrzegł, że może to nawet zadziałać jak samospełniająca się przepowiednia, ponieważ „zagraniczni inwestorzy nie chcą wchodzić do sektorów w Niemczech także ze względu na narrację, którą sami stworzyliśmy”.

„Myślę, że pomogłoby to w wypracowaniu bardziej zróżnicowanego i zniuansowanego spojrzenia, zwłaszcza w samej branży, i ponownie wzbudziłoby odrobinę optymizmu, co pomoże przyciągnąć zagranicznych inwestorów do kraju”.

[Edited by Anna Brunetti/Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy