Kobieta chora na Covid doznała ataku kaszlu tak silnego, że jelita eksplodowały z żołądka.
Lekarze z Uniwersytetu Illinois w Chicago ujawnili tę historię w przypadku medycznym raporttwierdząc, że był to pierwszy tego typu przypadek.
52-latka, która w wyniku poprzedniej operacji miała nacięcie brzucha, na kilka dni przed incydentem zaraziła się wirusem.
Powtarzający się kaszel spowodował u niej „spontaniczne wytrzewienie brzucha”, kiedy intensywna siła kaszlu wytworzyła tak duży nacisk, że jej okrężnica pękła przez stary otwór chirurgiczny.
W opisie przypadku lekarze stwierdzili, że wytrzewienia jamy brzusznej należy uznać za ryzyko podczas wykonywania operacji u pacjentów, u których stwierdzono lub u których stwierdzono zakażenie Covid-19 (zdjęcie stockowe)
Pacjentkę przewieziono do szpitala, gdzie lekarze zauważyli kilkucentymetrowy fragment jelita wydobywający się z jej lewej dolnej części brzucha.
Udało im się oczyścić jelita, umieścić je z powrotem w jej ciele i bezpieczniej zamknąć ranę.
Chociaż autorzy napisali, że to powikłanie jest rzadkie, stwierdzili, że lekarze muszą wziąć pod uwagę stan Covid-19 pacjenta przed wykonaniem operacji.
Lekarze napisali w raporcie, że kobieta po raz pierwszy przeszła operację 13 lat wcześniej z powodu przepukliny w jamie brzusznej, polegającej na przepychaniu się narządu przez mięsień lub tkankę, która ją zawiera.
Wkrótce potem trafiła do więzienia i przez lata musiała przejść kilka napraw pierwotnej operacji.
Pięć dni przed dziwaczną kontuzją kobieta zaraziła się Covidem i cierpiała na ataki kaszlu.
Kiedy przybyła do szpitala po szczególnie silnym kaszlu, lekarze zauważyli, że jej jelito wystające z nacięcia po wcześniejszej operacji przepukliny.
Ilustracja po lewej stronie pochodzi z opisu przypadku pacjenta z Florydy, przedstawiającego wnętrzności mężczyzny wystające z rany na brzuchu. Prawa ilustracja przedstawia nacięcie mężczyzny po tym, jak lekarze naprawili jego patroszenie
Autorzy raportu nie podali żadnych dodatkowych szczegółów na temat stanu kobiety, ale napisali, że wymaga ona reanimacji.
Otrzymała także antybiotyki, aby zapobiec zakażeniu odsłoniętego jelita.
Następnie kobietę zabrano na salę operacyjną, gdzie lekarze zbadali, umyli jelito i włożyli je z powrotem do organizmu.
Aby ponownie zamknąć ranę, chirurdzy zastosowali kilka szwów na wielu warstwach tłuszczu, tkanki i skóry brzucha kobiety, w tym bardzo mocną technikę szycia, która jest w stanie wytrzymać zwiększone napięcie w ciele.
Chirurgom udało się umieścić narządy kobiety z powrotem w ciele i ponownie zagoić ranę
Operacja zakończyła się sukcesem, a czynność jelit kobiety pozostała nienaruszona. Nie wystąpiły żadne dalsze komplikacje i po sześciu dniach pobytu w szpitalu wypisano ją do domu.
Wytrzewienie brzucha jest rzadkim, ale poważnym powikłaniem operacji. Nazywa się to czasem wypatroszeniem i występuje, gdy narządy wewnętrzne pacjenta wystają przez nacięcie z powodu rozejścia się rany, czyli ponownego otwarcia miejsca operacji.
A badanie Szacuje się, że rozejście się rany występuje u maksymalnie trzech na 100 osób po operacjach jamy brzusznej i miednicy, ale może wystąpić u aż do 10 procent pacjentów w podeszłym wieku.
Może być śmiertelna dla czterech na 10 pacjentów z powodu nadmiernej utraty krwi, długotrwałego silnego bólu lub uszkodzenia narażonych narządów.
Eksperci podają kaszel jako istotny czynnik ryzyka powikłań, a autorzy opisu przypadku napisali, że „kaszel pooperacyjny jest znanym czynnikiem ryzyka rozejścia się powięzi i wytrzewienia”, co wiąże się z wysoką śmiertelnością i zwiększonymi powikłaniami w przyszłości.
W przypadku wystąpienia rozejścia się rany i wytrzewienia należy je leczyć chirurgicznie, aby zastąpić narządy w jamie brzusznej i zamknąć otwartą ranę.
Patroszenie należy również nałożyć sterylnym roztworem soli fizjologicznej, aby utrzymać wilgotność odsłoniętych narządów do czasu przeprowadzenia operacji.
Chirurdzy dodali: „W miarę pojawiania się nowych wariantów Covid-19, obserwuje się nowe objawy kliniczne Covid-19. Chociaż patroszenie jest rzadkim objawem, chirurdzy powinni zdawać sobie sprawę z takiej możliwości i brać ją pod uwagę podczas wykonywania operacji u pacjentów z Covid-19.
Chociaż autorzy studium przypadku podają, że jest to pierwszy znany przypadek patroszenia brzucha u pacjenta chorego na Covid-19, podobny uraz doznał niedawno mężczyzna na Florydzie.
Lekarze napisali w sprawie z maja 2024 r raport że jelita mężczyzny, który niedawno przeszedł operację jamy brzusznej, wystawały z jego nacięcia po tym, jak jednocześnie kaszlał i kichał, jedząc śniadanie w jadalni z żoną.
63-latek zauważył uczucie wilgoci, po którym nastąpił ostry ból. Kiedy podniósł koszulę, zobaczył, że z rany pooperacyjnej wystają kilka cali jelita.
Natychmiast przewieziono go na salę operacyjną, gdzie chirurgom udało się ponownie wprowadzić jelito do jamy brzusznej.
Po sześciu dniach rekonwalescencji w szpitalu mężczyzna został odesłany do domu i nie wystąpiły żadne dalsze komplikacje.