Strona główna zdrowie Jak laserowe uderzenie w gardło może wyeliminować chrapanie i pozwolić ludziom spać...

Jak laserowe uderzenie w gardło może wyeliminować chrapanie i pozwolić ludziom spać spokojnie

45
0


Wystrzelenie lasera w gardło może wyeliminować chrapanie.

Uważa się, że zabieg działa poprzez rozgrzanie tkanki miękkiej w gardle, wywołując zmiany, które ją ujędrniają i zapobiegają wibracjom podczas snu.

Jak wynika z badań opublikowanych w Międzynarodowym Archiwum Otorynolaryngologii, w niedawnym badaniu z udziałem ponad 70 osób chrapiących po trzech sesjach około 70 procent uczestników przestało chrapać.

Obecnie w Portugalii, w Uniwersyteckim Instytucie Nauk o Zdrowiu, trwają nowe badania nad lekiem, gdzie będzie ono porównywane z placebo.

Chrapanie zwykle pojawia się, gdy tkanki miękkie w jamie ustnej, gardle lub drogach oddechowych wibrują, gdy powietrze przepływa podczas snu.

W niektórych przypadkach chrapanie wiąże się z obturacyjnym bezdechem sennym, kiedy drogi oddechowe chwilowo zapadają się podczas snu. Czynniki ryzyka obejmują nadwagę, spanie na plecach, picie alkoholu i palenie.

Oprócz zmiany stylu życia leczenie zależy od przyczyny. Na przykład specjalny ochraniacz na zęby może przesunąć język do przodu, aby zapobiec blokowaniu dróg oddechowych.

Chrapanie powstaje zwykle, gdy tkanki miękkie w jamie ustnej, gardle lub drogach oddechowych wibrują pod wpływem powietrza przepływającego podczas snu (zasoby)

Chrapanie powstaje zwykle, gdy tkanki miękkie w jamie ustnej, gardle lub drogach oddechowych wibrują pod wpływem powietrza przepływającego podczas snu (zasoby)

Uważa się, że zabieg działa poprzez rozgrzanie tkanki miękkiej w gardle, wywołując zmiany, które ją ujędrniają i zapobiegają wibracjom podczas snu (w magazynie)

Uważa się, że zabieg działa poprzez rozgrzanie tkanki miękkiej w gardle, wywołując zmiany, które ją ujędrniają i zapobiegają wibracjom podczas snu (w magazynie)

Nowy zabieg laserem Yag przeprowadzono u 76 pacjentów w wieku od 50 do 70 lat, którzy chrapali, ale nie cierpieli na bezdech senny.

Laser wykorzystuje niską temperaturę, ponieważ w przeszłości w przypadku chrapania stosowano wyższe temperatury w celu usunięcia nadmiaru tkanki miękkiej, zgłaszano jednak przypadki krwawienia, bólu i blizn.

Po nałożeniu żelu znieczulającego, urządzenie podręczne umieszcza się w jamie ustnej, końcówką w odległości około 3 cm od docelowej tkanki w tylnej części gardła. Pacjenci mają trzy sesje trwające 15 minut w odstępie dwóch tygodni.

Wyniki pokazują, że 52 osoby biorące udział w badaniu (68,4 procent) przestały chrapać, a u 24 (31,6 procent) nastąpiła niewielka poprawa. Przed rozprawą dziesięciu z nich uznano za „epieknie” chrapiących, w przypadku których nocny hałas wypędzał małżonka z sypialni. Sześciu poprawiło się tak bardzo, że byli w stanie powitać z powrotem swojego partnera.

Dwie trzecie uczestników (65,2%) nie chrapało już nawet dwa lata po leczeniu.

W niektórych przypadkach chrapanie wiąże się z obturacyjnym bezdechem sennym, kiedy drogi oddechowe czasowo zapadają się podczas snu (zapas)

W niektórych przypadkach chrapanie wiąże się z obturacyjnym bezdechem sennym, kiedy drogi oddechowe czasowo zapadają się podczas snu (zapas)

Uważa się, że połączenie światła i ciepła stymuluje wzrost liczby fibroblastów, komórek wytwarzających kolagen – białko nadające tkankom ich strukturę: powoduje to usztywnienie tkanki miękkiej i powoduje jej kurczenie się. Dzięki temu ryzyko zasłabnięcia podczas snu jest mniejsze.

„Nasze badanie pokazuje, że zastosowanie lasera Yag do napinania podniebienia miękkiego dało dobre wyniki” – twierdzą specjaliści od uszu, nosa i gardła (ENT) na Uniwersytecie w Kairze, którzy kierowali badaniami. Nie zgłoszono żadnych powikłań pooperacyjnych.

Komentując badania, Jaydip Ray, konsultant chirurg laryngolog oraz profesor otologii i neurotologii na Uniwersytecie w Sheffield, powiedział: „To interesujące osiągnięcie w zakresie nieinwazyjnych metod leczenia chrapania.

„Obecne badanie jest obiecujące, ale dotyczy niewielkiej liczby użytkowników.

„Konieczne jest zobaczenie bardziej długoterminowych wyników u większej liczby pacjentów”.

Jak podaje czasopismo Journal of Clinical Sleep Medicine, stymulacja nerwu pod językiem może pomóc w walce z chrapaniem i bezdechem sennym.

Piętnastu chrapiących, którym wszczepiono w klatkę piersiową urządzenie elektryczne (dostarczające łagodnej stymulacji nerwu kontrolującego język i inne mięśnie dróg oddechowych) zmniejszyło liczbę zatrzymań oddechu ze średnio 35 na godzinę do 11,2.

Naukowcy z Uniwersytetu w Ratyzbonie w Niemczech stwierdzili, że liczba chrapań spadła o połowę, podobnie jak poziom irytacji partnerów z powodu chrapania.



Link źródłowy