Strona główna nauka/tech Wczesne objawy zwyrodnienia plamki mogą przewidywać utratę wzroku

Wczesne objawy zwyrodnienia plamki mogą przewidywać utratę wzroku

89
0


Ilustracja infekcji złego oka

Niedawne badania przeprowadzone przez Szpital Uniwersytecki w Bonn we współpracy z Uniwersytetem w Bonn wykazały, że wczesne objawy zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) mogą znacznie pogorszyć miejscowe widzenie. Ten przełom oferuje potencjał wcześniejszego i lepszego leczenia i monitorowania choroby. (Koncepcja artysty). Źródło: SciTechDaily.com

Odkrycia mogą zaowocować nowymi metodami leczenia i udoskonalonymi terapiami

Nowe odkrycia Szpitala Uniwersyteckiego w Bonn (UKB) we współpracy z Uniwersytetem w Bonn wykazały, że określone wczesne zmiany u pacjentów ze zwyrodnieniem plamki związanym z wiekiem (AMD) mogą powodować zauważalną miejscową utratę wzroku. Ten przełom może usprawnić leczenie i monitorowanie tej choroby oczu u starszych pacjentów, która zwykle prowadzi do ślepoty centralnej, a także ułatwić testowanie nowych metod leczenia.

AMD dotyka głównie osoby starsze. Nieleczona choroba prowadzi do postępującej utraty widzenia centralnego, co znacznie utrudnia codzienne czynności, takie jak czytanie czy prowadzenie pojazdu. Naukowcy na całym świecie intensywnie poszukują sposobów usprawnienia wczesnego wykrywania i leczenia tej choroby, zanim wystąpią poważne straty.

Zespół badawczy z kliniki okulistycznej UKB, we współpracy z Uniwersytetem w Bonn oraz w ścisłej współpracy z naukowcami zajmującymi się badaniami podstawowymi i klinicznymi, szczegółowo zbadał pacjentów z wczesnymi postaciami AMD. Naukowcy skupili się na tzw. zmianach iRORA, które są bardzo wczesnymi anatomicznymi objawami uszkodzenia siatkówki.

„Zastosowaliśmy metodę mikroperymetrii, aby precyzyjnie zmierzyć ostrość wzroku w dotkniętych obszarach siatkówki” – wyjaśniają Julius Ameln, dr Marlene Saßmannshausen i dr Leon von der Emde, którzy przeprowadzili badania. Polega to na pomiarze wrażliwości siatkówki na bodźce świetlne w celu wykrycia wad wzroku. Ponieważ dotknięte obszary siatkówki są mniejsze niż 250 mikrometrów, rutynowe urządzenia kliniczne osiągają swoje granice.

Julius Ameln, dr Wolf Harmening, profesor Frank G. Holz, dr Marlene Saßmannshausen, dr Leon von der Emde, Alessandra Carmichael Martins, dr Thomas Ach

(od lewej): Julius Ameln, dr Wolf Harmening, prof. Frank G. Holz, dr Marlene Saßmannshausen, dr Leon von der Emde, Alessandra Carmichael-Martins, dr Thomas Ach. Źródło: Szpital Uniwersytecki w Bonn (UKB) / A. Winkler

Zaawansowane techniki obrazowania

Pomocny jest instrument badawczy o wysokiej rozdzielczości opracowany w Bonn, znany jako skaningowy oftalmoskop świetlny z optyką adaptacyjną (AOSLO). „Umożliwia obrazowanie siatkówki z mikroskopijną rozdzielczością i umożliwia badanie funkcjonalne małych obszarów aż do pojedynczych fotoreceptorów” – mówi dr Wolf Harmening, kierownik laboratorium AOSLO w szpitalu okulistycznym UKB i członek Transdyscyplinarnego Obszaru Badawczego (TRA) „ Życie i zdrowie” na Uniwersytecie w Bonn.

Wyniki były jednoznaczne: ostrość wzroku w obszarach zmian uległa znacznemu obniżeniu. W przypadku metody standardowej strata wynosiła średnio 7 jednostek w porównaniu z regionem kontrolnym. Przy precyzyjnej metodzie AOSLO strata wyniosła 20, co odpowiada 100-krotnemu zmniejszeniu wrażliwości na światło.

Wyniki te pokazują, że zmiany iRORA już mają znaczący wpływ na widzenie. To wczesne uszkodzenie siatkówki może służyć jako marker umożliwiający lepsze monitorowanie postępu choroby i leczenie jej na wczesnym etapie. Wyniki tego badania stanowią kolejny krok w kierunku lepszego zrozumienia rozwoju późnej postaci suchego AMD wraz z powstawaniem rozległych uszkodzeń siatkówki.

„Nasze badania pokazują, że nawet te wczesne zmiany mogą przyczynić się do bardzo miejscowego, ale mimo to znaczącego pogorszenia widzenia u naszych pacjentów” – wyjaśnia dr Wolf Harmening. „To czyni je potencjalnym markerem, który może pomóc w lepszym monitorowaniu postępu AMD i leczeniu jej na wcześniejszym etapie” – dodaje prof. dr Frank Holz, dyrektor kliniki okulistycznej UKB.

Odniesienie: „Ocena lokalnej wrażliwości w przypadku niekompletnego nabłonka barwnikowego siatkówki i zewnętrznego zaniku siatkówki (iRORA) zmian w pośrednim zwyrodnieniu plamki związanym z wiekiem (iAMD)” autorstwa Juliusa Amelna, Marlene Saßmannshausen, Leona von der Emde, Alessandry Carmichael-Martins, Franka G. Holz, Thomas Ach i Wolf M. Harmening, 1 lipca 2024 r., BMJ Otwarta Okulistyka.
DOI: 10.1136/bmjophth-2024-001638





Link źródłowy