Strona główna zdrowie Badania sugerują, że piwo, wino i koktajle bezalkoholowe mogą okazać się dla...

Badania sugerują, że piwo, wino i koktajle bezalkoholowe mogą okazać się dla młodych ludzi bramą do prawdziwego świata

51
0


Badania sugerują, że napoje bezalkoholowe mogą stanowić dla młodych ludzi „bramę” do prawdziwego świata.

Australijscy eksperci, którzy przeprowadzili ankietę wśród ponad 600 nastolatków, odkryli, że ponad połowa uważa, że ​​produkty bezalkoholowe są atrakcyjne, a ponad co trzeci próbował ich.

Niektóre nastolatki powiedziały także badaczom, że obawiają się, że ich rówieśnicy mogą „uzależnić się” od smaku napojów alkoholowych pochodzących z zamienników bezalkoholowych i w rezultacie pić więcej po ukończeniu 18. roku życia.

Naukowcy stwierdzili, że wyniki uwydatniły potrzebę ostrożnego traktowania bezalkoholowych piw, win i koktajli, aby nie działały jak „koń trojański” dla młodych ludzi sięgających po prawdziwe piwa.

Dzieje się tak w związku z gwałtownym wzrostem napojów bezalkoholowych w Wielkiej Brytanii w ostatnich latach, stając się coraz popularniejszą alternatywą dla alkoholu wśród konsumentów dbających o zdrowie.

Eksperci z Australii, którzy śledzili zachowania ponad 600 nastolatków nie pijących alkoholu, odkryli doniesienia o paranoi, a nawet strachu przed piciem takich napojów.  Jeden z nich twierdził, że mogą „wciągnąć w to młodszych ludzi”

Eksperci z Australii, którzy śledzili zachowania ponad 600 nastolatków nie pijących alkoholu, odkryli doniesienia o paranoi, a nawet strachu przed piciem takich napojów. Jeden z nich twierdził, że mogą „wciągnąć w to młodszych ludzi”

Brytyjskie stowarzyszenie Beer and Pub Association, które reprezentuje interesy pubów i browarów, podało, że sprzedaż piwa o niskiej zawartości alkoholu i piwa bezalkoholowego wzrosła w 2022 roku o 15 procent, a w ciągu ostatniej dekady w sektorze ten wzrost wyniósł 520 procent.

Pisanie w dzienniku Apetytaustralijscy badacze stwierdzili, że do wzrostu popularności takich napojów należy podchodzić ostrożnie.

„Niniejsze ustalenia podkreślają potrzebę traktowania produktów bezalkoholowych z pewną dozą ostrożności i opracowania strategii wspierających ich potencjał jako narzędzia ograniczania szkód, przy jednoczesnym zapewnieniu, że nie będą one miały niekorzystnego wpływu na nieletnich, działając jak koń trojański dla przemysłu, ’ oni powiedzieli.

„Uzyskanie tej równowagi pomoże zminimalizować potencjalne ryzyko związane z tymi coraz popularniejszymi produktami”.

Julia Stafford, wiceprzewodnicząca komisji ds. żywienia, alkoholu i aktywności fizycznej australijskiej Rady ds. Walki z Rakiem, która przeprowadziła badanie, dodała: „Wiemy już, że im więcej dzieci i młodzi ludzie są narażeni na marketing alkoholu, tym większe prawdopodobieństwo, że zaczną do wcześniejszego spożywania alkoholu i picia w ryzykownych ilościach, jeśli już piją.

„Picie alkoholu w dowolnej ilości może zwiększać ryzyko raka.

„Marki alkoholowe twierdzą, że produkty bezalkoholowe są przeznaczone wyłącznie dla dorosłych, jednak badanie wykazało, że młodzi ludzie często wyznaczali swoją grupę wiekową jako tę, do której te produkty będą najczęściej przemawiać.

„Obecnie nie ma norm ograniczających sposób, w jaki imitują one produkty alkoholowe, ani ograniczeń dotyczących marketingu lub sprzedaży, co oznacza, że ​​młodzi ludzie mogą kupować te produkty i są narażeni na kontakt z marketingiem w dobrze widocznych miejscach, takich jak supermarkety.

„To środowisko stwarza zagrożenie dla zdrowia publicznego młodych Australijczyków”.

W badaniu naukowcy przeprowadzili pięć internetowych grup fokusowych z 44 australijskimi nastolatkami w wieku 15–17 lat, aby uzyskać wgląd w ich doświadczenia z produktami o zerowej zawartości alkoholu.

Następnie przeprowadzili ankietę internetową wśród 679 nastolatków w tym samym wieku, aby poznać ich opinie na temat produktów bezalkoholowych.

Eksperci odkryli, że ponad jedna trzecia (37 procent) ankietowanych nastolatków próbowała produktów o zerowej zawartości alkoholu, a ponad połowa (56 procent) stwierdziła, że ​​wyglądają atrakcyjnie.

Czterech na pięciu nastolatków również pamięta, że ​​widziało produkty na sprzedaż.

Pewien chłopiec w wieku od 15 do 16 lat powiedział badaczom: „Uważam, że napoje o zerowej zawartości alkoholu, takie jak piwa bezalkoholowe, w pewnym sensie uzależniają młodszych ludzi, a potem, gdy ukończą 18 lat, mogą zacząć pić piwo”.

Dziewczyna w wieku 16–17 lat dodała: „Tak naprawdę nie chcesz, aby dzieci zaczęły cieszyć się smakiem alkoholu i pić go, bo jeśli to w pewnym sensie zachęci je, gdy będą trochę starsze, do częstszego picia alkoholu bo naprawdę to lubią.

Inna dziewczyna, również w wieku od 16 do 17 lat, powiedziała: „Czuję się jak dzieci, gdy mają około 14–15 lat. Są naprawdę podatne na wpływy. A jeśli zaczną pić to w młodszym wieku, będą chcieli zacząć pić prawdziwy alkohol.

NHS zaleca, aby ludzie nie pili więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo – około sześciu kieliszków wina lub kufli piwa.  To samo stwierdzenie zostało złagodzone w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w świetle badań ilustrujących szkodliwość alkoholu dla zdrowia

NHS zaleca, aby ludzie nie pili więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo – około sześciu kieliszków wina lub kufli piwa. To samo stwierdzenie zostało złagodzone w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w świetle badań ilustrujących szkodliwość alkoholu dla zdrowia

„Picie napojów bezalkoholowych wydaje się po prostu bramą do picia prawdziwego alkoholu”.

Badacze dodali, że rodzice mogliby również zachęcać swoje dzieci do częstszego picia w przyszłości, dzieląc się z nimi takimi napojami w domu.

„Picie produktów o zerowej zawartości alkoholu w towarzystwie rodziców w domu mogłoby znormalizować spożycie produktów markowych i stworzyć pozytywne doświadczenia związane z używaniem produktów markowych” – stwierdzili.

Autorzy przyznali jednak, że badanie miało „kilka ograniczeń”, w tym wykorzystywanie wyłącznie ankiet internetowych, co mogłoby „ograniczyć reprezentatywność badania”.

Dodali kolejne ograniczenie: badanie przeprowadzono na australijskich nastolatkach i dlatego może nie mieć zastosowania do innych grup.

Ponadto nastolatki, które wzięły udział w ankiecie, mogły nie powiedzieć prawdy w odniesieniu do takich aspektów, jak nawyki związane z konsumpcją zerową lub bezalkoholową, co mogło mieć wpływ na wyniki.

Napoje alternatywne bezalkoholowe, takie jak piwa, wina i koktajle bezalkoholowe, są często postrzegane jako zdrowa alternatywa dla dorosłych.

Jednak zeszłoroczny audyt MailOnline wykazał, że nie zawsze są one tak zdrowe, jak konsumenci mogą przypuszczać, w przypadku niektórych napojów o niskiej i zerowej zawartości alkoholu zawierających nawet dziesięciokrotnie więcej cukru niż ich pełnowartościowe zamienniki.

W marcu badacze z Uniwersytetu w Yorku stwierdzili również, że nie ma jeszcze wystarczających danych na temat zachowań konsumentów wokół napojów bezalkoholowych i o niskiej zawartości alkoholu, aby stwierdzić, że są one zdrową alternatywą dla alkoholu.

Najnowsze dane zebrane przez Światową Organizację Zdrowia i opracowane przez platformę Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazują, że spożycie wina w Wielkiej Brytanii wzrosło do 3,3 litra czystego alkoholu rocznie (2019), w porównaniu z 0,3 litra odnotowanym prawie 60 lat wcześniej w 1961 r. Obecnie stanowi ponad jedną trzecią (33,7 procent) całego alkoholu spożywanego w kraju i dorównuje niemal piwu (36 procent), którego ilość spadła z 5,8 litra wypitego w 1961 r. do 3,5 litra obecnie.

Najnowsze dane zebrane przez Światową Organizację Zdrowia i opracowane przez platformę Our World in Data Uniwersytetu Oksfordzkiego pokazują, że spożycie wina w Wielkiej Brytanii wzrosło do 3,3 litra czystego alkoholu rocznie (2019), w porównaniu z 0,3 litra odnotowanym prawie 60 lat wcześniej w 1961 r. Obecnie stanowi ponad jedną trzecią (33,7 procent) całego alkoholu spożywanego w kraju i dorównuje niemal piwu (36 procent), którego ilość spadła z 5,8 litra wypitego w 1961 r. do 3,5 litra obecnie.

Czołowi eksperci od dziesięcioleci spierają się na temat szkodliwości umiarkowanego picia.

Znalazło się to w centrum uwagi w zeszłym roku, kiedy urzędnicy WHO ostrzegli, że żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna.

Jednakże naukowcy są zgodni co do tego, że nadmierne spożycie alkoholu może trwale uszkodzić wątrobę, wywołać szereg nowotworów i podnieść ciśnienie krwi.

NHS zaleca, aby ludzie nie pili więcej niż 14 jednostek alkoholu tygodniowo – około sześciu kieliszków wina lub kufli piwa.

To samo stwierdzenie zostało złagodzone w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci w świetle badań ilustrujących szkodliwość alkoholu dla zdrowia.

Tymczasem w USA kobiety nie powinny pić więcej niż siedem standardowych drinków tygodniowo, a mężczyźni 14.

Środki te obejmują średniej wielkości kieliszek wina i 340 ml piwa, czyli wielkość zbliżoną do zwykłej butelki.

PIJESZ ZA DUŻO ALKOHOLU? 10 pytań, które ujawniają Twoje ryzyko

Jednym z narzędzi przesiewowych szeroko stosowanym przez personel medyczny jest AUDIT (testy identyfikacyjne zaburzeń spowodowanych używaniem alkoholu). Opracowany we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia test składający się z 10 pytań jest uważany za złoty standard w ustalaniu, czy dana osoba ma problemy z nadużywaniem alkoholu.

Test został tutaj odtworzony za zgodą WHO.

Aby je ukończyć, odpowiedz na każde pytanie i zanotuj odpowiadający mu wynik.

TWÓJ WYNIK:

0-7: Znajdujesz się w granicach rozsądnego poziomu spożycia alkoholu i ryzyko wystąpienia problemów związanych z alkoholem jest niskie.

Ponad 8: Wskaż szkodliwe lub niebezpieczne picie.

8-15: Średni poziom ryzyka. Picie alkoholu na obecnym poziomie naraża Cię na ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych i ogólnie w życiu, takich jak praca i relacje. Rozważ redukcję (wskazówki poniżej).

16-19: Większe ryzyko powikłań po alkoholu. Samodzielne ograniczenie leczenia może być trudne na tym poziomie, ponieważ możesz być zależny, dlatego możesz potrzebować profesjonalnej pomocy swojego lekarza rodzinnego i/lub doradcy.

20 lat i więcej: Możliwa zależność. Twoje picie już powoduje problemy i możesz być zależny. Zdecydowanie powinieneś rozważyć stopniowe zaprzestanie picia lub przynajmniej ograniczyć picie. Powinieneś zwrócić się o profesjonalną pomoc, aby określić stopień swojego uzależnienia i najbezpieczniejszy sposób odstawienia alkoholu.

Ciężkie uzależnienie może wymagać leczenia farmakologicznego lub detoksykacji w szpitalu lub specjalistycznej klinice. Wynika to z prawdopodobieństwa wystąpienia w ciągu pierwszych 48 godzin ciężkich objawów odstawienia alkoholu wymagających specjalistycznego leczenia.



Link źródłowy