Strona główna Biznes Aby sfinansować innowacje europejskie – Euractiv, konieczne jest wspólne myślenie o pieniądzach...

Aby sfinansować innowacje europejskie – Euractiv, konieczne jest wspólne myślenie o pieniądzach publicznych i prywatnych

51
0


Pierwsza połowa 2024 r. była dla UE okresem podsumowań. W zeszłym roku były premier Włoch Enrico Letta i były prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi otrzymali zadanie sporządzenia kompleksowych raportów na temat funkcjonowania jednolitego rynku.

Raport Letty ukazał się w kwietniu, a ocena Draghiego ma nastąpić w nadchodzących tygodniach. Raporty te przedstawiają coś więcej niż zwykłe pytanie: „Jak się mamy?” oceny. Największą przewagą konkurencyjną UE jest jednolity rynek i bogactwo obywateli. Jednolity rynek stanowi podstawę całego projektu UE, dlatego politycy i przemysł uważnie przyglądają się treściom tych sprawozdań.

W sprawozdaniu Letty podkreślono kilka obszarów, w których jednolity rynek nie wykorzystuje obecnie swojego pełnego potencjału. Z jego wystąpień publicznych wynika, że ​​raport Draghiego powinien pójść w jego ślady.

Letta stwierdziła, że ​​innowacyjność, odporność i transformacja ekologiczna zależą od solidnego i bezpiecznego sektora komunikacji elektronicznej. Z jego sprawozdania jasno wynika, że ​​finansowanie zielonej, cyfrowej i sprawiedliwej transformacji wymaga ścisłego powiązania między zintegrowanym sektorem usług finansowych a jednolitym rynkiem.

„Powiązanie, które nawiązuję w raporcie, dotyczy rynków finansowych i transformacji, a robię to z bardzo prostego powodu” – Letta powiedziała Euractiv. „Nasze oszczędności obecnie oddalają się od rynku europejskiego w kierunku rynku amerykańskiego, ponieważ rynek amerykański jest atrakcyjniejszy. Tam europejskie oszczędności zasilają amerykańską gospodarkę – te same amerykańskie przedsiębiorstwa, które przylatują do Europy, aby kupować nasze firmy za nasze pieniądze. To całkowicie paradoksalne, jeśli się nad tym zastanowić. Dlatego też moja pierwsza uwaga jest taka, że ​​musimy zintegrować rynki finansowe, aby uczynić je bardziej atrakcyjnymi i zatrzymać oszczędności naszych oszczędzających w Europie”.

„Jeśli będziemy w stanie zatrzymać tutaj nasze oszczędności, możemy stworzyć powiązanie między tymi oszczędnościami” – powiedział. „Następnie musimy sfinansować przejście. Przejście jest najdroższą i najważniejszą misją, jaką mamy. Według niektórych szacunków będzie to kosztować 500 miliardów euro rocznie. Inni mówią o 650 miliardach euro, ale musimy pokryć ten koszt. Moja propozycja dla państw członkowskich jest taka, aby pokryć te koszty ze środków publicznych i prywatnych. Mówię to, ponieważ doskonale wiecie, że w Radzie Europejskiej istnieje konflikt między krajami, które uważają, że za transformację mogą zapłacić wyłącznie pieniądze prywatne, a krajami, które myślą, że rozwiązaniem mogą być jedynie pieniądze publiczne. Moja propozycja to połączenie obu. Uruchomiłem więc w raporcie Unię Oszczędności i Inwestycji.

Jego przemyślenia odbiły się szerokim echem wśród przedsiębiorstw w całej Europie. „Jednolity rynek UE musi wzmocnić swój wymiar w zakresie usług finansowych” – stwierdziła w oświadczeniu Generali, największa grupa ubezpieczeniowa w Europie. „Unia oszczędnościowo-inwestycyjna umożliwiłaby odpowiednie transfery kapitału w celu finansowania infrastruktury systemowej i projektów, których UE potrzebuje, aby wyprzedzić bliźniacze transformacje”.

Draghi wielokrotnie powtarzał, że same wydatki publiczne nie wystarczą, aby osiągnąć europejskie cele ekologiczne i cyfrowe, szczególnie w czasach presji gospodarczej. To oznacza

konieczne będzie „mobilizowanie prywatnych oszczędności na bezprecedensową skalę, znacznie wykraczającą poza to, co może zapewnić sektor bankowy, poprzez „pogłębianie naszych rynków kapitału podwyższonego ryzyka, akcji i obligacji” – powiedział na konferencji ostatnie wydarzenie w Hiszpanii.

Nakreślając niektóre główne idee swojego raportu na temat konkurencyjności UE, który ma zostać przedstawiony Komisji w przyszłym miesiącu, Draghi zasugerował uproszczenie i rozszerzenie europejskich projektów będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, emisję większego długu publicznego i „wspólne finansowanie”.

Stanowczo stwierdził, że UE musi nadać priorytet badaniom i innowacjom jako „wspólny priorytet”.

Według Draghiego największa przepaść między UE a Stanami Zjednoczonymi występuje w sektorze technologii. „Istnieją znaczne możliwości poprawy, po prostu poprzez ustalenie jaśniejszych priorytetów, usprawnienie przepisów i lepszą koordynację różnych instrumentów finansowych” – stwierdził.

Obydwa sprawozdania będą zawierać zalecenia mające na celu zwiększenie konkurencyjności UE, a branża ubezpieczeniowa pragnie odegrać swoją rolę, a ubezpieczyciele są idealnie przygotowani do inwestowania długoterminowego – szczególnie w strategicznych obszarach badań i innowacji.

Weźmy przykład Generali. W 2020 roku uruchomiono Generali Fenice 190, plan inwestycyjny o wartości 3,5 miliarda euro mający na celu wsparcie ożywienia gospodarek europejskich dotkniętych Covid19. Program ma na celu finansowanie, za pośrednictwem instrumentów dłużnych i kapitałowych, projektów infrastrukturalnych, innowacyjnych i cyfryzacyjnych, wsparcia dla MŚP, ekologicznego budownictwa mieszkaniowego, infrastruktury zdrowotnej i edukacji. W 2021 roku firma uruchomiła MŚP EnterPRIZE, inicjatywa promowanie kultury zrównoważonego rozwoju wśród europejskich MŚP.

Biorąc pod uwagę obecny klimat makroekonomiczny, Generali pragnie „potwierdzić kluczową rolę, jaką firmy ubezpieczeniowe mogą odegrać w obliczu braku bezpieczeństwa. Z definicji prosimy o usługi ubezpieczeniowe, gdy czujemy się niepewni co do naszej przyszłości, a naszą misją jako odpowiedzialnego inwestora, ubezpieczyciela, pracodawcy i obywatela korporacyjnego powinno być wywarcie wpływu społecznego, środowiskowego i na interesariuszy na rzecz zrównoważonej transformacji, zwłaszcza poszukiwanie konkretnych rozwiązań zapewniających ochronę.”

Patrząc na wyzwania przyszłości, jasne jest, że branża ubezpieczeniowa będzie odgrywać kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności, do czego będą wzywać zarówno sprawozdania Letty, jak i sprawozdania Draghiego.

„Moim zdaniem ukończenie tworzenia jednolitego rynku w sektorze finansowym jest jednym z najważniejszych osiągnięć, jakie musimy osiągnąć, aby zapewnić przyszłość jednolitego rynku” – podsumowała Letta.

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy