Strona główna Biznes Niemiecka koalicja potrzebuje „bolesnych” kompromisów, bo nie przekracza pierwszego terminu budżetowego na...

Niemiecka koalicja potrzebuje „bolesnych” kompromisów, bo nie przekracza pierwszego terminu budżetowego na 2025 rok – Euractiv

64
0


Trójpartyjna koalicja rządowa Niemiec nie osiągnęła wewnętrznego porozumienia w sprawie projektu budżetu na 2025 r. do środy (3 lipca), czyli wcześniej uzgodnionego terminu, ponieważ różnice w zakresie potencjalnych cięć wydatków okazały się trudne do pokonania.

Koalicja rządząca kanclerza Olafa Scholza prowadzi negocjacje od tygodni. Musi obciąć wydatki o około 25 miliardów euro w porównaniu z rokiem poprzednim, uwzględniając jednocześnie – częściowo nieoczekiwane – dodatkowe potrzeby i życzenia różnych ministerstw w zakresie wydatków.

Odpowiadając w środę na pytania niemieckiego parlamentu, Scholz bagatelizował konflikt, zobowiązując się do „przyjęcia budżetu w tym miesiącu w rządzie federalnym”.

„Bundestag zazwyczaj omawia budżet po wakacyjnej przerwie, a następnie obraduje nad nim do końca roku. Nie będzie żadnych zakłóceń w tym harmonogramie” – zapewnił.

Odroczenie przyjęcia projektu budżetu był oczekiwanyponieważ na początku tego tygodnia urzędnicy rządowi i partie koalicyjne sygnalizowali, że nie dotrzymają terminu wyznaczonego na 3 lipca.

W środę w rozmowie z dziennikarzami minister gospodarki i wicekanclerz Robert Habeck (Zieloni) nazwał negocjacje „trudnymi” i dodał, że „oznacza to, że każdy musi osiągnąć swój próg bólu, a czasem nawet metr dalej”.

„Czasami próg bólu przekracza się dopiero wtedy, gdy widzisz metę i tak właśnie jest teraz” – powiedział.

Chociaż dwie centrolewicowe partie koalicji – socjaldemokratyczna SPD (S&D) Scholza i Zielonych Habecka – wzywały do ​​reformy ścisłego limitu deficytu kraju, zwanego „hamulcem zadłużenia”, aby umożliwić większe wydatki, okazało się to wykluczony przez ministra finansów Christiana Lindnera, który stoi na czele trzeciej partii koalicyjnej, liberalnej FDP (Odnów).

Lindner odrzucił także propozycje niemieckiego przemysłu dotyczące obejścia hamulca zadłużenia poprzez nowy specjalny fundusz na inwestycje infrastrukturalne, podobny do funduszu o wartości 100 miliardów euro utworzonego w celu zwiększenia wydatków wojskowych po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Nalegania Lindnera potwierdził w poniedziałek sekretarz generalny FDP Bijan Djir-Sarai, który wezwał do „zdrowej polityki budżetowej i finansowej”.

Oprócz projektu budżetu rząd chce także przyjąć „pakiet dynamizujący”, który ma pobudzić słabnący wzrost gospodarczy kraju. Środki obejmowałyby rozszerzenie zachęt podatkowych i zachęt dla starszych pracowników, aby kontynuowali pracę po przejściu na emeryturę.

[Edited by Donagh Cagney/Alice Taylor]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy