Strona główna Biznes Niemieckie partie koalicyjne zapobiegły kryzysowi rządowemu dzięki kompromisowi w sprawie budżetu –...

Niemieckie partie koalicyjne zapobiegły kryzysowi rządowemu dzięki kompromisowi w sprawie budżetu – Euractiv

42
0


W piątek (5 lipca) niemiecka koalicja rządowa osiągnęła porozumienie polityczne w sprawie swojego budżetu, obchodząc narzucony przez siebie limit zadłużenia, stosując „kilka trików”.

Porozumienie w sprawie budżetu było poprzedzone tygodniami trudnych negocjacji podczas gdy centrolewicowi Socjaldemokraci pod przewodnictwem kanclerza Olafa Scholza, prorynkowa liberalna Wolna Partia Demokratyczna (FDP) i Zieloni targowali się o równowagę pomiędzy utrzymaniem konstytucyjnego limitu zadłużenia a zaspokojeniem rosnących potrzeb wydatkowych.

Szczególnie dostrzegł to minister finansów FDP Christian Lindner Lindner, będący jastrzębiem fiskalnym nalegał o nieprzekraczaniu limitów dodatkowego zadłużenia określonych w krajowej klauzuli prawnej dotyczącej „hamulca zadłużenia”.

„Przez chwilę obawialiśmy się, że nie uda nam się tego zrobić, ale udało nam się” – powiedział Scholz dziennikarzom na wspólnej konferencji prasowej z wicekanclerzem Partii Zielonych Robertem Habeckiem i Lindnerem po nocnym zakończeniu ostatecznych negocjacji. .

Scholz przyznał, że „nie zawsze sobie to ułatwiamy” w odpowiedzi na pogłoski, że koalicja może upaść, jeśli negocjacje nie zostaną zakończone przed latem.

Pierwotny termin zawarcia porozumienia został już przesunięty ze względu na nieporozumienia dotyczące cięć. Ubiegłoroczny budżet również był znacznie podwyższony opóźniony z powodu walk wewnętrznych.

Ostatecznie wstępne porozumienie opierało się na „całkiem sporej liczbie”. [accounting] sztuczki”, aby zrównoważyć dwa sprzeczne priorytety, zauważył Rolf Mützenich, parlamentarny lider partii SPD Scholza i krytyk hamulca zadłużenia.

Scholz dodał, że nie ma alternatywy dla znalezienia porozumienia, biorąc pod uwagę odpowiedzialność Niemiec jako największej gospodarki europejskiej.

„Tracić nerwy, rzucić ręcznik, uciekać od odpowiedzialności – w tej chwili nie miałbym dla tego zrozumienia […]. Niemcy muszą teraz być kotwicą stabilności w Europie” – powiedział Scholz, nawiązując ewentualnego skrajnie prawicowego rządu we Francji.

Nakreślił wyzwania, takie jak zagrożenie dla bezpieczeństwa ze strony Rosji i transformacja ekologiczna, które spowodowały powstanie nowych potrzeb w zakresie wydatków, aby im sprostać.

Szczegóły niejasne

Nie jest jasne, czy osiągnięty w piątek kompromis zakładał znaczne cięcia wydatków, ponieważ Lindner odmówił potwierdzenia plotek o potrzebach oszczędnościowych wartych 50 miliardów euro.

Odmówił także określenia, w jaki sposób rządowi uda się załatać 8 miliardów euro luki w swoim odrębnym, wieloletnim planowaniu finansowym.

Liderzy koalicji zwrócili uwagę na szereg działań, które mają pobudzić gospodarkę i wysiłki na rzecz wzmocnienia upadającej infrastruktury obronnej kraju.

Scholz obiecał, że Niemcy osiągną roczny cel NATO dotyczący wydatków na poziomie 2% PKB, przekraczający możliwości funduszu obronnego o wartości 100 miliardów euro, utworzonego po inwazji Rosji na Ukrainę. Wartość 2% można by osiągnąć poprzez zwiększenie regularnych wydatków na obronę do 80 miliardów euro rocznie.

Aby jednak tak się stało, konieczne byłoby zwycięstwo SPD w przyszłorocznych wyborach krajowych, obecnie w sondażach ze względu na ogólny brak popularności rządu.

Oprócz skromnego zwiększenia niektórych wydatków socjalnych partnerzy koalicji obiecali zwiększenie inwestycji z 53 miliardów euro do 57 miliardów euro w 2025 roku oraz uzgodnienie „inicjatywy na rzecz wzrostu”, która obejmuje ograniczenie biurokracji i poprawę zachęt inwestycyjnych.

Istnieją jednak przeszkody, ponieważ budżet musi jeszcze zostać przyjęty przez rząd, co zaplanowano na 17 lipca, a następnie będzie omawiany w parlamencie po wakacyjnej przerwie – z możliwym zakończeniem w listopadzie.

[Edited by Rajnish Singh/Anna Brunetti]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy