Strona główna Biznes Węgry zamierzają „deeskalować” napięcia handlowe między UE a Chinami, podczas gdy Komisja...

Węgry zamierzają „deeskalować” napięcia handlowe między UE a Chinami, podczas gdy Komisja dystansuje się od podróży Orbána do Pekinu – Euractiv

75
0


Węgry będą nalegać na „deeskalację” napięć handlowych między UE a Chinami podczas swojej prezydencji w Radzie, ambasador Budapesztu przy UE Bálint Ódor powiedział Euractiv, jak powiedział przedstawiciel tego kraju Premier Viktor Orbán odwiedził w poniedziałek (8 lipca) prezydenta Xi Jinpinga w Pekinie.

Komentarze ambasadora i niespodziewana podróż Orbána do Chin pojawiły się po wejściu w życie w piątek 5 lipca tymczasowych unijnych ceł na pojazdy elektryczne produkowane w Chinach.

„Jako UE musimy dołożyć wszelkich starań, aby załagodzić obecne napięcia z naszymi głównymi partnerami handlowymi” – powiedział Ódor, którego kraj objął na początku lipca sześciomiesięczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE.

Wcześniej tego dnia Orbán obiecał wykorzystać prezydencję tego kraju w UE „jako okazję do aktywnego promowania zdrowego rozwoju stosunków UE-Chiny”, według Chińskie media państwowe.

Komisja Europejska jednak szybko powtórzyła, że ​​wizyta Orbána w Pekinie – którą przedstawił jako trzeci etap swojej „misji pokojowej” mającej na celu zakończenie wojny na Ukrainie, po podobnie niezapowiedzianych wizytach w Kijowie i Moskwie w zeszłym tygodniu – nie odbyła się dnia imieniu UE.

„[Hungary] ma określone obowiązki […] jeśli chodzi o zarządzanie pracami Rady, co różni się całkowicie od tego, co państwo członkowskie robi w ramach własnej polityki zagranicznej” – powiedział w poniedziałek dziennikarzom w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer.

„Jasne jest… i myślę, że sam premier Orbán to potwierdził, że podczas tych wizyt nie ma on mandatu do reprezentowania UE” – dodał.

Przewodzić otwartemu handlowi?

Ódor podkreślił, że Węgry, których gospodarka jest głęboko zintegrowana z niemieckim przemysłem samochodowym i chińskimi producentami akumulatorów, „są przykładem udanej współpracy” obu bloków.

„Powinniśmy dążyć do utrzymania i wzmacniania współpracy z jak największą liczbą krajów i uczestników rynku na całym świecie” – dodał.

Węgry są głównym kierunkiem chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Producent pojazdów elektrycznych BYD i producent akumulatorów CATL ogłosili plany budowy w kraju fabryk o wartości wielu miliardów euro; Chiny są także największym partnerem handlowym Węgier spoza UE.

W op-ed zeszły tydzieńOrbán pochwalił „zdywersyfikowane” stosunki handlowe i inwestycyjne Węgier i powiedział, że Budapeszt skoncentruje się „na współpracy z partnerami przemysłowymi w regionie Azji i Pacyfiku w kluczowych sektorach technologii i innowacji”.

Węgierski premier przestrzegł przed kontynuowaniem „wojny handlowej” z Chinami, o którą nie prosili „główni gracze europejskiej gospodarki”.

Wizyta Orbána w Chinach nastąpiła po majowej podróży Xi na Węgry, podczas której obaj przywódcy zgodzili się zmienić swoje stosunki na „kompleksowe partnerstwo strategiczne na każdą pogodę”.

Priorytety konkurencyjności

Ódor podkreślił także „istotną” rolę, jaką odgrywają stosunki handlowe we wzmacnianiu słabnącej konkurencyjności bloku, co jest kolejnym głównym priorytetem węgierskiej prezydencji.

„Stosunki handlowe i gospodarcze z krajami trzecimi są zasadniczymi elementami Unii Europejskiej [EU’s] konkurencyjność” – stwierdził.

„Poprawa konkurencyjności jest dla Węgier nadrzędnym priorytetem, który powinien zostać zintegrowany ze wszystkimi politykami europejskimi w sposób całościowy” – dodał.

Według Ódora inne ważne sposoby zwiększenia konkurencyjności bloku obejmują „eliminację biurokratycznej biurokracji”, integrację jednolitego rynku kapitałowego bloku oraz zreformowanie unijnego systemu własności intelektualnej.

Zauważył, że nowy program strategiczny bloku, niedawno opublikowany raport na temat jednolitego rynku autorstwa byłego premiera Włoch Enrico Letty oraz nadchodzący raport na temat konkurencyjności autorstwa byłego prezesa Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghiego „będą musiały zostać wzięte pod uwagę” w formułowanie porozumienia w sprawie konkurencyjności.

Zapytałem o Draghiego sugestia w zeszłym miesiącu, że zwiększenie konkurencyjności bloku będzie również obejmować „ułatwianie napływu wysoko wykwalifikowanych pracowników spoza Unii Europejskiej”, Ódor, którego kraj wielokrotnie podkreślał znaczenie rozwiązania problemu nielegalnej migracji do UE, powiedział: „Europa stoi w obliczu starzenia się społeczeństwa , napięte systemy opieki społecznej i niedobory siły roboczej, które zagrażają konkurencyjności”.

„Dlatego prezydencja węgierska zamierza prowadzić dyskusje na temat różnych aspektów wyzwań demograficznych, mając jednocześnie na uwadze, że w gestii państw członkowskich leży zaspokojenie ich potrzeb rynku pracy. Istnieją różne sposoby stawienia czoła tym wyzwaniom, powinniśmy zbadać wszystkie opcje.

Jednak jak donosił w czerwcu Euractiv, ustalając priorytety na następne sześć miesięcy, węgierscy urzędnicy położyli znaczny nacisk na „mobilizację wewnętrznych rezerw siły roboczej” – w tym kobiet, osób rozpoczynających karierę i starszych pracowników – aby pobudzić gospodarkę bloku. Unikali jednak skupiania się na nacisku Komisji Europejskiej i ekonomistów na potencjalny wpływ migracji zarobkowej.

[Edited by Anna Brunetti/Rajnish Singh]

Przeczytaj więcej z Euractiv





Link źródłowy