Strona główna nauka/tech Odkrycie węża mureny Hadesa zaskakuje badaczy z Indo-Pacyfiku

Odkrycie węża mureny Hadesa zaskakuje badaczy z Indo-Pacyfiku

15
0


Uropterygius hades na żywo
Zdjęcie na żywo Uropterygiusa Hadesa. Źródło: dr Wen-Chien Huang

Murena wężowa Hadesa, wyjątkowa gatunek znaleziony w ciemnych, błotnistych ujściach rzek, został odkryty i nazwany ze względu na swoje cechy przypominające podziemny świat, w tym ciemne ubarwienie i zachowanie podczas kopania.

Pochodzący ze środkowego Indo-Pacyfiku gatunek ten wyróżnia się zdolnością przystosowania się do słabo oświetlonych i mętnych środowisk, wywołując intrygę wśród naukowców, którzy natknęli się na niego podczas poszukiwania innego gatunku węgorza.

Odkrycie i nazewnictwo unikalnego węgorza mureny

Murena węża Hadesa (Hades Uropterygiusza) to smukły, ciemnobrązowy węgorz, który żyje w przyćmionych, błotnistych wodach ujść rzek – co jest niezwykłym wyborem w porównaniu z jego krewnymi, głównie morskimi, murenami. Gatunek ten, występujący w środkowym Indo-Pacyfiku, został odnotowany w takich miejscach, jak południowa Japonia, Tajwan, Filipiny, południowa Jawa i Fidżi. Jego nazwa, inspirowana Hadesem, greckim bogiem podziemi, odzwierciedla jego wyjątkowe środowisko, zachowanie podczas kopania, wrażliwość na światło i uderzające, głęboko ciemne ubarwienie.

Świeży okaz Uropterygius hades
Świeży okaz Uropterygius hades. Źródło: dr Wen-Chien Huang

Naukowcy dr Wen-Chien Huang, dr Rodulf Anthony Balisco, dr Te-Yu Liao i dr Yusuke Hibino, związani z instytucjami na Tajwanie, Filipinach i Japonii, opisali szczegółowo ten nowy gatunek w ogólnodostępnym czasopiśmie ZooKlucze. Imię Hades podkreśla dramatyczny wygląd węgorza i jego preferencję dla zacienionych, mętnych środowisk. Inspiracją dla nazwy była postać doktora Huanga, na którą wpłynął filmowy portret Hadesa autorstwa Ralpha Fiennesa Starcie Tytanów.

Żywy Uropterygiusz Hades
Zdjęcie na żywo Uropterygiusa Hadesa. Źródło: dr Wen-Chien Huang

Rzadkość mureny ujściowej

Na całym świecie występuje około 230 gatunków muren, z których większość zamieszkuje środowiska morskie. Potwierdzono, że tylko jeden gatunek spędza większość swojego życia w wodach słodkich. Niektóre gatunki morskie, jak smukła murena olbrzymia (Sathet Strofidonu), mogą tolerować i czasami przedostawać się do środowisk o niższym zasoleniu, takich jak ujścia rzek. Jednakże mureny specjalnie przystosowane do siedlisk przy ujściach rzek są niezwykle rzadkie.

Podziemna rzeka Puerto Princesa
Rzeka podziemna Puerto Princesa, Palawan, Filipiny. Źródło: dr Wen-Chien Huang

Przypadkowe odkrycie i adaptacje

Odkrycie mureny wężowej Hadesa było w rzeczywistości przypadkowe, kiedy trzej badacze z National Sun Yat-sen University zbadali jaskinię rzeki podziemnej Puerto Princesa, mając na celu zbadanie fauny wodnej i zajęcie się gatunkiem węgorza jaskiniowego, wężem fasolowookim murena (Uropterygius cyamommatus). Węgorz ten, ze swoimi znacznie zmniejszonymi oczami, jest uważany za idealny przykład do badania procesów ewolucyjnych, które pozwalają węgorzom przystosować się do środowiska jaskiniowego. Jednakże badacze nie znaleźli w jaskini żadnej mureny wężowej; zamiast tego zebrali smukłą murenę o wyraźnym, jednolicie głębokim ciemnym kolorze.

Uropterygius Hades Świeży okaz
Świeży okaz Uropterygius hades. Źródło: dr Wen-Chien Huang

Zachowanie podczas kopania i wrażliwość na światło

Trzymana w zbiorniku wodnym murena wężowa Hadesa zaczyna kopać ogonem, co jest rzadko spotykane u muren. Dodatkowo jest bardzo wrażliwy na światło i konsekwentnie próbuje się ukryć, gdy jest na niego wystawiony. Jego małe oczy – uważane za adaptację do warunków słabego oświetlenia – i zmniejszona liczba porów czuciowych na głowie – które, jak się uważa, pomagają uniknąć zatykania przez podłoże – sugerują, że gatunek ten może być doskonałym kopaczem, polegającym głównie na chemorecepcji, a nie na wzroku wykryć ofiarę lub uniknąć drapieżników.

Odniesienie: „Opis nowego, jednolicie brązowego węgorza estuarowego (Anguilliformes, Muraenidae) ze środkowego Oceanu Indo-Pacyfiku” autorstwa Wen-Chien Huanga, Yusuke Hibino, Rodulfa Anthony’ego Balisco i Te-Yu Liao, 9 grudnia 2024 r., ZooKlucze.
DOI: 10.3897/zookeys.1220.129685



Link źródłowy