Strona główna zdrowie Psycholog ujawnia typowe cechy, które mogą wskazywać na autyzm

Psycholog ujawnia typowe cechy, które mogą wskazywać na autyzm

15
0


Znakomity psycholog ujawnił typowe nawyki, które mogą sygnalizować niezdiagnozowany autyzm.

Doktor Kim Sage (56 l.), psycholog z Kalifornii, twierdzi, że niezdiagnozowany autyzm u dorosłych jest powszechnym zjawiskiem, a ona dopiero kilka lat temu zdała sobie sprawę, że prawdopodobnie cierpi na tę przypadłość.

W USA ponad 5,4 miliona dorosłych, czyli 2,21 procent, cierpi na zaburzenia ze spektrum autyzmu (ASD). Jednakże wskaźniki autyzmu rosną, a diagnozy są coraz częstsze u młodszych dorosłych.

Jedno z badań przeprowadzonych przez Rutgersa sugeruje, że jedna czwarta nastolatków z autyzmem pozostaje niezdiagnozowana i aż do dorosłości pozostaje nieświadoma tej choroby.

Doktor Sage twierdzi, że jednym z najbardziej oczywistych objawów jest „stymulacja” – powtarzalne ruchy lub zachowania ciała.

Chociaż stymulacja związana z autyzmem często wiąże się z poważnymi zachowaniami, takimi jak machanie głową i kołysanie się w przód i w tył, ekspert ds. zdrowia psychicznego twierdzi, że może objawiać się w bardziej subtelny sposób.

W filmie na TikToku twierdzi, że częstym przykładem stimmingu jest ciągłe kręcenie włosów, podobnie jak zabawa biżuterią, np. wisiorkiem na łańcuszku.

Następnie twierdzi, że wielokrotna zabawa miękkim kocem to kolejna rzecz, która może zapewnić komfort osobom autystycznym, a skuwki do długopisów często stanowią kolejne źródło fascynacji.

Psycholog dr Kim Sage twierdzi, że niezdiagnozowany autyzm u dorosłych jest zjawiskiem powszechnym, a ona sama zdała sobie sprawę, że prawdopodobnie cierpi na tę przypadłość kilka lat temu

Psycholog dr Kim Sage twierdzi, że niezdiagnozowany autyzm u dorosłych jest powszechny, a ona sama zdała sobie sprawę, że prawdopodobnie cierpi na tę przypadłość kilka lat temu

Jednak zdaniem dr Sage mogą rozwinąć się dwa złe nawyki: skubanie skóry i obgryzanie paznokci.

Powyższy wykres przedstawia wzrost liczby diagnoz autyzmu w latach 2011–2022 według grup wiekowych, wynika z badań opublikowanych wcześniej w tym roku w JAMA Network Open

Powyższy wykres przedstawia wzrost liczby diagnoz autyzmu w latach 2011–2022 według grup wiekowych, wynika z badań opublikowanych wcześniej w tym roku w JAMA Network Open

Trzy ostatnie powtarzające się nawyki wskazane przez psychologa to dźwięki z ust, stukanie paznokciami i słuchanie w kółko tej samej piosenki lub dźwięków.

Doktor Sage twierdzi, że każdy w pewnym stopniu się stymuluje i „robienie tego nie powoduje autyzmu”.

Dodaje jednak, że „w przypadku osób autystycznych stumowanie może działać uspokajająco i regulująco”.

Instytut Medycyny Neurofizycznej Drake’a w Kalifornii zauważa, że ​​„w zasadzie autystyczne stimming pomaga radzić sobie z uczuciem niepokoju, znudzenia lub podekscytowania”.

Podobnie jak dr Sage podkreśla, że ​​stymulacja jest „powszechną czynnością nawet u osób nie autystycznych”.

W przypadku autyzmu zachowania związane ze stymulacją różnią się w zależności od osoby, a niektóre osoby z autyzmem mogą w ogóle ich nie wykazywać.

Eksperci twierdzą, że autystyczne stymulacja „jest często stosowana, gdy dana osoba czuje się nadmiernie pobudzona rzeczami, nad którymi nie może zapanować, lub gdy jest niedostatecznie pobudzona, lub w celu zmniejszenia bólu lub samoukojenia”.

W większości przypadków twierdzą, że stimming nie jest niebezpieczny dla osoby autystycznej, ale jest raczej zachowaniem samouspokajającym.

Osoby autystyczne potrzebują samouspokojenia się bardziej niż inne osoby, ponieważ często czują się niezwykle przytłoczone sytuacjami, emocjami lub myślami.

Czasami jednak stymulacja może mieć negatywny wpływ zarówno na dzieci, nastolatki, jak i dorosłych, ponieważ jest źle rozumiana przez obserwatorów i błędnie uznawana za celowo agresywne zachowanie.

Dr Sage podkreśla, że ​​każdy w pewnym stopniu stymuluje i „robienie tego nie powoduje autyzmu”

Dr Sage podkreśla, że ​​każdy w pewnym stopniu stymuluje i „robienie tego nie powoduje autyzmu”

Eksperci ostrzegają, że niektóre zachowania związane ze stymulacjami, zwłaszcza uderzanie głową, kopanie i nadmierne skubanie skóry, mogą powodować obrażenia fizyczne u osoby autystycznej.

Ponadto to obsesyjne i aspołeczne zachowanie może „przyciągnąć uwagę dziecka do wewnątrz, co jeszcze bardziej utrudnia interakcję z innymi”.

Leczenie „złego” stimmingu zazwyczaj obejmuje terapie behawioralne, zmiany środowiskowe, narzędzia redukcji stresu, a nawet leki.

W niektórych przypadkach stimming może utrzymywać się do wieku dorosłego i być uciążliwy, ale terapia może pomóc złagodzić objawy również u dorosłych.

W innych swoich TikTokach dr Sage ujawnia inne zachowania, na które należy zwrócić uwagę w przypadku autyzmu.

W jednym z klipów mówi, że niektóre z charakterystycznych objawów, które mogą świadczyć o tym, że jesteś niezdiagnozowanym dorosłym autystycznym, obejmują: „Zawsze przypisywano Ci etykietkę osoby wysoce wrażliwej, jesteś przewlekle nadpobudliwa i niespokojna”. [and] czujesz się jak obcy, zwłaszcza w sytuacjach towarzyskich”.

W tej notatce podkreśla, że ​​kontakty towarzyskie są „często bardzo stresujące” i potrzebujesz „potem dużo czasu na regenerację”.

Kontakty towarzyskie mogą być stresujące dla osób z autyzmem, ponieważ mogą one mieć problemy z interpretacją sygnałów społecznych i poruszaniem się po skomplikowanych interakcjach społecznych.

To z kolei może prowadzić do uczucia niepokoju, dezorientacji i wyczerpania, które może się nasilić w przypadku dużego tłumu lub nieznanych sytuacji.

Zamiast tego dr Sage twierdzi, że osoby z autyzmem mogą preferować spędzanie więcej czasu samotnie lub przebywanie z jedną osobą na raz.

Badania wykazały wysoką korelację pomiędzy występowaniem autyzmu a rozwojem chorób autoimmunologicznych.

W tym temacie dr Sage twierdzi, że może to oznaczać, że u niezdiagnozowanej osoby dorosłej z autyzmem możesz cierpieć na szereg problemów zdrowotnych, w tym alergie, choroby autoimmunologiczne tkanki łącznej, przewlekły ból i problemy żołądkowo-jelitowe.

Na koniec kończy film podkreśleniem, jak często autyzm jest błędnie diagnozowany.

Mówi, że do typowych schorzeń, z którymi jest ona mylona, ​​zalicza się chorobę afektywną dwubiegunową, depresję i zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne.

Wcześniej autyzm dzielono na różne diagnozy, w tym zespół Aspergera, zaburzenie autystyczne, zespół Kannera, autyzm dziecięcy, autyzm atypowy i całościowe zaburzenie rozwoju niewymienione gdzie indziej (PDD-NOS).

Ponieważ każda diagnoza miała wspólne cechy autyzmu, zastąpiono je pojęciem zaburzenia ze spektrum autyzmu, które jest obecnie ogólnym terminem tej grupy.

Jeśli chodzi o leczenie osób dorosłych z autyzmem, istnieje wiele podejść, które mogą pomóc w zaspokojeniu indywidualnych potrzeb i wyzwań.

Opcje leczenia mogą obejmować psychoterapię i poradnictwo, terapię poznawczo-behawioralną (CBT), trening umiejętności społecznych i terapię zajęciową.



Link źródłowy