Strona główna nauka/tech Nowe badania rekonstruują czaszkę starożytnego hipopotama kreteńskiego

Nowe badania rekonstruują czaszkę starożytnego hipopotama kreteńskiego

11
0


Nowe badania rekonstruują czaszkę starożytnego hipopotama kreteńskiego

Czaszka hipopotama creutzburgi przed rekonstrukcją (po lewej) i po (po prawej). Źródło: Gerakakis i Makris 2024.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców Nikolaosa Gerakakisa i profesora Dimitriosa Makrisa z powodzeniem zrekonstruowano czaszkę wymarłego hipopotama karłowatego, który niegdyś wędrował po Krecie, przy użyciu innowacyjnych technik cyfrowego obrazowania 3D.

Badania, które były opublikowany W Zastosowania cyfrowe w archeologii i dziedzictwie kulturowymprzedstawia pierwszą kompletną rekonstrukcję czaszki hipopotama creutzburgi, oferując nowy wgląd w ten wyjątkowy gatunek wyspiarski.

W plejstocenie rodzaj Hippopotamus rozprzestrzenił się na wiele wysp, w tym na Cypr, Madagaskar, Maltę, Sycylię i Kretę. Jednym z takich gatunków hipopotamów był H. creutzburgi.

Gerakakis mówi: „Hipopotam creutzburgi żył na Krecie we wczesnym i wczesnym środkowym plejstocenie. W zimnych fazach plejstocenu poziom mórz był znacznie niższy, a geografia Morza Egejskiego, pod wpływem tektoniki, była węższa niż obecnie.

„Przypuszcza się, że stado H. antiquus, przodka H. creutzburgi, podróżowało z Peloponezu – gdzie znaleziono skamieniałe szczątki H. antiquus – na Kretę.

„Hipotamy nie unoszą się w słodkiej wodzie; podczas poruszania się utrzymują kontakt z ziemią, zazwyczaj tylko jedną nogą na raz, i doświadczają długich przerw bez podparcia. To zachowanie sugeruje, że ich ciężar właściwy jest nieco wyższy niż w słodkiej wodzie. Jednak w słonej wodzie, mogły być pływające.

„Młode osobniki, które stanowią znaczną część stada hipopotamów, prawdopodobnie miały wyższy wskaźnik przeżywalności niż dorosłe osobniki, jeśli zostały zmiecione do morza, co potencjalnie umożliwiło im utworzenie zdolnej do życia populacji na Krecie”.

Na wyspie przodkowie H. creutzburgi zmniejszyli się, zgodnie z hipotezą „reguły wyspy” postawionej przez biologa Van Valena, zgodnie z którą duże zwierzęta stają się mniejsze, a małe mogą w pewnych okolicznościach stać się większe po przybyciu na wyspę.

H. creutzburgi pozostał na wyspie aż do wyginięcia, czego dokładne uzasadnienie nie jest pewne.

„Jeśli chodzi o ich wyginięcie, istnieje kilka hipotez, obejmujących katastrofy fizyczne, kolejne zimne zjawisko, chorobę, niedobór pożywienia lub konkurencję z jeleniami, które przybyły na Kretę w późnym środkowym i późnym plejstocenie. Trwające badania mają na celu ustalenie dokładnych przyczyn” – mówi Gerkakisa.

Pomimo wyginięcia wiele z ich szczątków zostało skamieniałych na płaskowyżu Katharó, który jest znany z bogactwa pozostałości kopalnych. Jednak wiele z nich jest słabo zachowanych, fragmentarycznych, zniszczonych i spłaszczonych, co utrudnia rekonstrukcję kręgowców, które reprezentują.

Skamieniałości H. creutzburgi są nie tylko źle zachowane, ale są również bardzo fragmentaryczne, ponieważ nigdy nie odnaleziono żadnej kompletnej czaszki tego gatunku. Zatem wielkość, kształt i forma czaszki gatunku są przedmiotem spekulacji.

Wykorzystując cztery szczątki skamieniałości wydobyte w latach 1998–2002, Gerakakis i profesor Makris postanowili cyfrowo zrekonstruować czaszkę tego wymarłego gatunku hipopotama karłowatego, stosując podejście fotogrametryczne.

Gerkakis szczegółowo opisuje zastosowaną metodologię: „W przypadku spłaszczonej czaszki zastosowaliśmy podejście wirtualne w Blenderze (oprogramowaniu do grafiki komputerowej), które byłoby destrukcyjne, gdyby zastosować je do rzeczywistej próbki. Czaszkę podzielono na kilka części, których położenie zmieniono anatomicznie .

„W celach informacyjnych zaadaptowaliśmy metodologię retrodeformacji De Vriesa i wsp. (2022), która wykorzystuje system szkieletu Blendera. Jednak złożoność i rozległe odkształcenie żuchwy wymagały od nas dalszych innowacji. Zaprojektowaliśmy egzoszkielet przypominający pająka z 23 szkieletami, umożliwiającymi precyzyjną retrodeformację. Standardowe, niezniekształcone próbki służyły jako punkty odniesienia w całym procesie.

Korzystając z tych technik, badacze mogli cyfrowo zrekonstruować całą czaszkę H. creutzburgi, wypełniając puste miejsca nowoczesnym modelem czaszki hipopotama.

Odkryli, że morfologia H. creutzburgi była podobna do morfologii hipopotamów afrykańskich, H. antiquus i hipopotamów karłowatych malgaskich. Swoimi rozmiarami prawdopodobnie zbliża się do karłowatego hipopotama malgaskiego lub młodego samca hipopotama afrykańskiego.

Zespół badawczy twierdzi, że tę cyfrową rekonstrukcję można wydrukować i wykorzystać na wystawach muzealnych, takich jak planowana przyszła wystawa na płaskowyżu Katharó.

Ponadto podjęto kroki w celu opublikowania rekonstrukcji całego szkieletu H. creutzburgi, mówi Gerkakis: „Odkryto większość elementów szkieletu H. creutzburgi, chociaż kręgi i żebra są stosunkowo rzadkie.

„Zakończono już cyfrową rekonstrukcję całego szkieletu. Fizyczną rekonstrukcję całego szkieletu, w oparciu o model cyfrowy, wykonało Laboratorium Paleontologii Kręgowców Uniwersytetu Narodowego i Kapodistrian w Atenach przy wsparciu dwóch konserwatorów ( Prof. George Lyras, Nikolaos Gerakakis, Maria Tsanidou i Konstantina Kouveli). Odpowiedni artykuł naukowy jest obecnie w przygotowaniu.”

Więcej informacji:
Nikolaos Gerakakis i in., Cyfrowa rekonstrukcja spłaszczonych czaszek: przypadek hipopotama creutzburgi, Zastosowania cyfrowe w archeologii i dziedzictwie kulturowym (2024). DOI: 10.1016/j.daach.2024.e00379

© 2024 Sieć Science X

Cytat: Nowe badanie rekonstruuje czaszkę starożytnego hipopotama kreteńskiego (2024, 29 grudnia), pobrano 29 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-reconstructs-skull-ancient-cretan-hippo.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy