Strona główna zdrowie Czy TY zdasz „test starszej osoby”? Proste wyzwanie fizyczne, które pokaże, czy...

Czy TY zdasz „test starszej osoby”? Proste wyzwanie fizyczne, które pokaże, czy jesteś w dobrej formie na swój wiek… czy też grozi Ci przedwczesna śmierć

6
0


Chcesz wiedzieć, czy Twoje ciało jest w dobrej kondycji jak na swój wiek?

Eksperci fitness wskazali prosty i szybki sposób, aby się tego dowiedzieć, za pomocą testu „na stojąco”.

Według specjalistów od ćwiczeń w Norweigan fitness emporium, Trim Trening Trivsel, zdolność do przechodzenia z pozycji siedzącej do stojącej ze skrzyżowanymi rękami może rozszyfrować, czy masz ciało, które nazywają „starą osobą”.

Dwóch trenerów osobistych demonstruje wyzwanie w klipie opublikowanym na Instagramie i zaczyna od skrzyżowania ramion.

Następnie próbują zejść na podłogę ze skrzyżowanymi rękami – zaczynając od klęczenia, a następnie z wyciągniętymi nogami.

Ostatnim krokiem jest ponowne stanięcie na nogach i zatrzymanie się w tej samej pozycji, w której zacząłeś.

Przez cały czas trwania wyzwania musisz trzymać ręce skrzyżowane, wykorzystując siłę tułowia i nóg do zmiany pozycji.

Wiele różnych grup badawczych od dawna udowodniło, że test ten jest użytecznym predyktorem długowieczności.

Badanie z 2012 roku opublikowane w European Journal of Preventive Cardiology wykazało, że test od siedzenia do wzrostu (SRT) był istotnym czynnikiem prognostycznym śmiertelności u osób w wieku od 51 do 80 lat.

Naukowcy odkryli, że osoby, które nie były w stanie ukończyć wyzwania, były siedmiokrotnie bardziej narażone na śmierć w ciągu kolejnych sześciu lat.

Eksperci twierdzą, że ukończenie testu bez trudności jest oznaką dobrego zdrowia układu krążenia, równowagi, elastyczności oraz silnej siły tułowia i nóg.

Wszystkie te czynniki chronią przed przedwczesną śmiercią, głównie ze względu na zmniejszone ryzyko osłabienia i potencjalnie śmiertelnych upadków.

Test nie jest jednak całkowicie wiarygodny, ponieważ nie uwzględnia wpływu urazów układu mięśniowo-szkieletowego, takich jak ból pleców, które mogą ograniczać Twoją elastyczność.

Jeśli na przykład źle spałeś lub bolą Cię plecy, podaruj sobie odrobinę łaski – radzi dr Natalie Azar, specjalistka reumatolog z Nowego Jorku Dzisiaj.

Ten test „siad, stój” nie jest jedynym prostym sposobem na określenie, w jakim stopniu jesteś sprawny w swoim wieku.

Innym popularnym wyzwaniem opartym na dowodach jest test utrzymywania równowagi na jednej nodze.

Kolejnym wskaźnikiem długowieczności jest ciągłe utrzymywanie równowagi na jednej nodze przez ponad 40 sekund. Według NHS jest to kluczowy objaw siły i mobilności wśród osób w wieku od 18 do 39 lat.

Kolejnym wskaźnikiem długowieczności jest ciągłe utrzymywanie równowagi na jednej nodze przez ponad 40 sekund. Według NHS jest to kluczowy objaw siły i mobilności osób w wieku od 18 do 39 lat.

NHS twierdzi, że osoby w wieku od 18 do 39 lat powinny wytrzymać 43 sekundy i 40 sekund w przypadku osób w wieku od 40 do 49 lat.

W przypadku osób w wieku od 50 do 59 lat liczba ta wynosi 37 sekund i 30 w przypadku osób w wieku od 60 do 69 lat.

W wieku od 70 do 79 lat odsetek ten spada do 18–19 sekund i do nieco ponad pięciu sekund, jeśli masz ponad 80 lat.

Według jednego z badań obserwacyjnych z 2022 r. niemożność stania na jednej nodze przez 10 sekund w połowie i później wieku wiąże się z niemal podwojeniem ryzyka śmierci z jakiejkolwiek przyczyny w ciągu następnych 10 lat.

W artykule opublikowanym w British Journal of Sports Medicine naukowcy, którzy prowadzili badanie przez 12 lat w Brazylii, stwierdzili, że test „zapewnia pacjentowi i pracownikom służby zdrowia szybką i obiektywną informację zwrotną dotyczącą równowagi statycznej”.

Podobnie jak w przypadku testu „siad, wstawanie”, utrzymywanie równowagi na jednej nodze wskazuje na elastyczność, równowagę i siłę mięśni – a wszystko to chroni przed poważnymi chorobami i śmiercią związaną z wiekiem.

Tymczasem w zeszłym miesiącu odkryto to w innym badaniu przeprowadzonym w USA ilość czasu, jaką możesz utrzymać na jednej nodze, wskazuje, jak mocne są Twoje kości, mięśnie i nerwy.

Z każdą dekadą życia czas, przez jaki ktoś był w stanie stać na niedominującej nodze, zmniejszał się o 2,2 sekundy.

W przypadku nogi dominującej czas, jaki byli w stanie wytrzymać, zmniejszał się o 1,7 sekundy na dekadę.

Naukowcy stwierdzili, że test ten można wdrożyć w gabinetach lekarskich jako niedrogi i mało zaawansowany technologicznie sposób badania wytrzymałości kości i starzenia się.



Link źródłowy