Strona główna nauka/tech Nowe badania pokazują, że pojedyncza sesja ćwiczeń może doładować Twój mózg na...

Nowe badania pokazują, że pojedyncza sesja ćwiczeń może doładować Twój mózg na następne 24 godziny

10
0


Koncepcja jasności umysłu zwiększa koncentrację mózgu
Badanie przeprowadzone pod kierunkiem UCL sugeruje, że krótkotrwały wzrost funkcji poznawczych wynikający z ćwiczeń może utrzymywać się do następnego dnia, szczególnie przy wystarczającej głębokości snu. Umiarkowana do intensywnej aktywność i dobry sen poprawiają pamięć i czas reakcji, podczas gdy bardziej siedzący tryb życia szkodzi pamięci.

Ćwiczenia poprawiają wydajność poznawczą na ponad 24 godziny, zwłaszcza w połączeniu z dobrym snem. Badanie przeprowadzone na osobach starszych łączy aktywność fizyczną i głęboki sen z lepszą pamięcią, podkreślając znaczenie aktywnego stylu życia dla zdrowia mózgu.

Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z University College London (UCL), ćwiczenia zapewniają krótkotrwałą poprawę funkcjonowania mózgu, która może utrzymywać się przez cały następny dzień.

Wcześniejsze badania przeprowadzone w kontrolowanych warunkach laboratoryjnych wykazały, że wydajność poznawcza poprawia się w ciągu kilku godzin po ćwiczeniach. Niejasny był jednak czas trwania tych świadczeń.

Nowe badanie, opublikowane w czasopiśmie „ International Journal of Behavioral Nutrition i aktywności fizycznejodkryli, że dorośli w wieku od 50 do 83 lat wypadali lepiej w testach pamięci następnego dnia po wykonaniu bardziej umiarkowanej lub energicznej aktywności fizycznej niż zwykle.

Mniej czasu spędzonego na siedzeniu i co najmniej sześć godzin snu powiązano również z lepszymi wynikami w testach pamięci następnego dnia.

Głębszy sen (wolnofalowy), nazwany tak od charakterystycznych fal mózgowych obserwowanych podczas fazy regeneracji, podczas której spowalnia tętno i spada ciśnienie krwi, również wpływa na funkcjonowanie pamięci. Zespół badawczy odkrył, że wyjaśnia to niewielką część związku między ćwiczeniami a lepszą pamięcią następnego dnia.

Zespół badawczy przeanalizował dane od 76 mężczyzn i kobiet, którzy nosili monitory aktywności przez osiem dni i codziennie poddawali się testom funkcji poznawczych.

Kluczowe spostrzeżenia badaczy

Główna autorka dr Mikaela Bloomberg (Instytut Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej UCL) powiedziała: „Nasze odkrycia sugerują, że korzyści wynikające z aktywności fizycznej w zakresie pamięci krótkotrwałej mogą utrzymywać się dłużej niż wcześniej sądzono, prawdopodobnie do następnego dnia, a nie tylko kilku godzin po ćwiczenia. Wydaje się, że większa ilość snu, szczególnie głębokiego, przyczynia się do poprawy pamięci.

„Umiarkowana lub energiczna aktywność oznacza wszystko, co przyspiesza tętno – może to być szybki marsz, taniec lub wchodzenie po kilku piętrach schodów. To nie musi być ustrukturyzowane ćwiczenie.

„Było to małe badanie, dlatego należy je powtórzyć na większej próbie uczestników, zanim będziemy pewni wyników”.

W krótkim okresie ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu i stymulują uwalnianie neuroprzekaźników, takich jak noradrenalina I dopamina które wspomagają szereg funkcji poznawczych.

Uważa się, że te zmiany neurochemiczne utrzymują się do kilku godzin po wysiłku fizycznym. Naukowcy zauważyli jednak, że inne stany mózgu powiązane z ćwiczeniami trwały dłużej. Na przykład dowody sugerują, że ćwiczenia mogą poprawić nastrój nawet na 24 godziny.

Poprzednie badanie, opublikowane przez oddzielny zespół badawczy w 2016 roku, również wykazało bardziej zsynchronizowaną aktywność w hipokampie (marker wzmożonej funkcji hipokampa, który ułatwia funkcjonowanie pamięci) przez 48 godzin po jeździe na rowerze o wysokiej intensywności interwałowej (HIIT).

Szersze implikacje dla zdrowia poznawczego

Współautor, profesor Andrew Steptoe (Instytut Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej UCL) powiedział: „Wśród osób starszych utrzymanie funkcji poznawczych jest ważne dla dobrej jakości życia, dobrego samopoczucia i niezależności. Dlatego pomocne jest zidentyfikowanie czynników, które na co dzień mogą wpływać na zdrowie poznawcze.

„To badanie dostarcza dowodów na to, że bezpośrednie korzyści poznawcze wynikające z ćwiczeń mogą utrzymywać się dłużej, niż sądziliśmy. Sugeruje również, że dobra jakość snu osobno przyczynia się do wydajności poznawczej.

„Jednak na podstawie tego badania nie możemy ustalić, czy te krótkoterminowe zwiększenie wydajności poznawczej przyczynia się do długoterminowego zdrowia poznawczego i chociaż istnieje wiele dowodów sugerujących, że aktywność fizyczna może spowolnić pogorszenie funkcji poznawczych i zmniejszyć ryzyko demencji, nadal jest to przedmiotem jakiejś dyskusji.”

W nowym badaniu naukowcy przeanalizowali dane z noszonych na nadgarstku monitorów aktywności, aby określić, ile czasu uczestnicy spędzali na siedzącym trybie życia, wykonywaniu lekkiej aktywności fizycznej oraz umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej. Określili także ilościowo czas trwania snu oraz czas spędzony w fazie lżejszego (szybkiego ruchu gałek ocznych, REM) i głębszego snu wolnofalowego.

Analizując powiązania między różnymi rodzajami aktywności a wynikami poznawczymi następnego dnia, zespół badawczy uwzględnił wiele różnych czynników, które mogły zniekształcić wyniki, w tym ilość umiarkowanej lub energicznej aktywności fizycznej, jaką uczestnicy wykonali w dniu badania. testy.

Uwzględnili także średni poziom aktywności i jakości snu uczestników w ciągu ośmiu dni obserwacji, ponieważ uczestnicy, którzy są zwykle bardziej aktywni i zazwyczaj mają lepszą jakość snu, osiągają lepsze wyniki w testach poznawczych.

Zespół odkrył, że bardziej umiarkowana lub energiczna aktywność fizyczna w porównaniu do średniej danej osoby została powiązana z lepszą pamięcią roboczą i epizodyczną (pamięcią zdarzeń) następnego dnia. Ogólna większa ilość snu została powiązana z poprawą pamięci epizodycznej i roboczej oraz szybkości psychomotorycznej (miara szybkości, z jaką dana osoba wykrywa otoczenie i reaguje na nie). Dłuższy sen wolnofalowy powiązano z lepszą pamięcią epizodyczną.

I odwrotnie, dłuższy niż zwykle czas spędzony w pozycji siedzącej wiązał się z gorszą pamięcią roboczą następnego dnia.

Badanie jest jednym z pierwszych, które ocenia wydajność poznawczą następnego dnia przy użyciu „mikro-podłużnego” projektu badania, w ramach którego monitorowano uczestników, którzy prowadzą normalne życie, a nie muszą przebywać w laboratorium.

Wśród ograniczeń badania naukowcy zauważyli, że uczestnicy stanowili grupę o zdrowych zmysłach, co oznacza, że ​​wyniki mogą nie być prawdziwe w przypadku osób z zaburzeniami neurokognitywnymi.

Odniesienie: „Powiązania aktywności fizycznej mierzonej akcelerometrem, siedzącego trybu życia i snu z wynikami poznawczymi następnego dnia u osób starszych: badanie mikropodłużne” autorstwa Mikaeli Bloomberg, Laury Brocklebank, Aidena Doherty’ego, Marka Hamera i Andrew Steptoe, 10 grudnia 2024, International Journal of Behavioral Nutrition i aktywności fizycznej.
DOI: 10.1186/s12966-024-01683-7

W badaniu wzięli udział naukowcy z Instytutu Epidemiologii i Opieki Zdrowotnej UCL, Wydziału Chirurgii i Nauk Interwencyjnych UCL oraz Uniwersytet Oksfordzkii otrzymał finansowanie od brytyjskiej Rady ds. Badań Ekonomicznych i Społecznych (ESRC).



Link źródłowy