Strona główna zdrowie Picie popularnego napoju każdego dnia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory

Picie popularnego napoju każdego dnia może zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory

10
0


Według nowych badań kawa dziennie może pomóc w uniknięciu wizyty u lekarza.

Niedawna analiza kilkunastu badań wykazała, że ​​picie kawy i herbaty wiąże się z niższym ryzykiem nowotworów głowy i szyi, w tym raka jamy ustnej i gardła.

Rak głowy i szyi jest siódmym pod względem częstości występowania nowotworem na świecie, a liczba zachorowań rośnie w krajach o niskich i średnich dochodach.

W USA National Cancer Institute szacuje, że w 2024 roku u około 71 100 osób zostanie zdiagnozowany rak jamy ustnej, gardła lub krtani.

W wielu badaniach oceniano, czy picie kawy lub herbaty jest powiązane z rakiem głowy i szyi, ale wyniki były niespójne.

Wyniki nowych badań przeprowadzonych przez naukowców z Huntsman Cancer Institute w Utah wykazały ponad 25 000 osób z 14 poprzednich badań, oceniając dane w celu ustalenia, co wyróżnia się w dietach osób z różnymi nowotworami głowy i szyi.

Analiza obejmowała dane od 9548 pacjentów z nowotworem głowy i szyi oraz 15 783 osób wolnych od nowotworu.

Odkryli, że u osób, które wypijały więcej niż cztery filiżanki kawy zawierającej kofeinę dziennie, ryzyko zachorowania na raka głowy i szyi było o 17% niższe w porównaniu z osobami niepijącymi kawy.

W niedawnej analizie danych z kilkunastu badań stwierdzono, że spożycie kawy i herbaty wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka głowy i szyi.

W niedawnej analizie danych z kilkunastu badań stwierdzono, że spożycie kawy i herbaty wiąże się z niższym ryzykiem zachorowania na raka głowy i szyi.

Analizując wnioski dalej, należy stwierdzić, że u osób pijących kawę ryzyko zachorowania na raka jamy ustnej było o 30% niższe, a ryzyko raka gardła – o 22%.

Picie trzech do czterech filiżanek kawy zawierającej kofeinę wiązało się również z o 41% niższym ryzykiem zachorowania na raka gardła dolnego (rodzaj nowotworu znajdującego się w dolnej części gardła).

Wykazano, że nawet kawa bezkofeinowa ma pewne zalety.

Picie kawy bezkofeinowej wiązało się z o 25% niższym ryzykiem raka jamy ustnej.

Wykazano również, że w niektórych przypadkach herbata pomaga chronić przed chorobami.

Picie herbaty wiązało się z o 29% niższym ryzykiem raka gardła dolnego.

Chociaż jedna filiżanka lub mniej dziennie była powiązana z ogólnym o 9% niższym ryzykiem raka głowy i szyi.

Jednak wypicie więcej niż jednej filiżanki kawy wiązało się z o 38% większym ryzykiem raka krtani.

Komentując wyniki, starsza autorka Yuan-Chin Amy Lee powiedziała: „Chociaż prowadzono już wcześniejsze badania dotyczące spożycia kawy i herbaty oraz zmniejszonego ryzyka zachorowania na raka, w tym badaniu podkreślono ich różny wpływ na różne podokręgi nowotworów głowy i szyi, w tym obserwację, że nawet kawa bezkofeinowa miała pewien pozytywny wpływ.

„Nawyki związane z kawą i herbatą są dość złożone, a odkrycia te potwierdzają potrzebę większej liczby danych i dalszych badań dotyczących wpływu, jaki kawa i herbata może mieć na zmniejszenie ryzyka raka”.

Rak głowy i szyi często odnosi się do nowotworów, które rozpoczynają się w jamie ustnej, gardle, zatokach i gruczołach ślinowych.

Objawy mogą obejmować ból w jamie ustnej i ból podczas połykania.

Alkohol i tytoń to dwa najważniejsze czynniki ryzyka tego typu nowotworów.

Według NCI choroby te występują prawie dwukrotnie częściej u mężczyzn niż u kobiet.

W innym niedawnym badaniu podkreślono korzyści zdrowotne kawy. Regularne jej picie może wydłużyć życie o prawie dwa lata.

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Aging Research Reviews, wiąże się to z niższym ryzykiem chorób serca i układu oddechowego, udaru mózgu, niektórych nowotworów, cukrzycy, demencji i ciężkiej depresji.

Nie jest jasne, w jaki sposób kawa może mieć takie skutki.

Według naukowców kawa zawiera ponad 2000 związków.

Niektóre mają działanie przeciwzapalne, inne działają jako przeciwutleniacze, a oba typy mogą mieć wpływ na choroby i długość życia.

Kawa ma szczególnie wysoki poziom kofeiny i kwasów chlorogenowych, które, jak stwierdzono, chronią przed chorobami układu krążenia, cukrzycą typu 2 i stanami związanymi ze stanami zapalnymi.

Kwas chlorogenowy wiąże się również z lękiem i stresem i sugeruje się go jako lek na zespół stresu pourazowego (PTSD).

Naukowcy z Uniwersytetu w Coimbrze w Portugalii stwierdzili: „Kawą należy się cieszyć jako skarbnicą korzyści dostosowanych do złotych lat”.



Link źródłowy