Dla milionów ludzi każdy dzień zaczyna się od filiżanki kawy lub dwóch.
Jeśli jednak liczysz, że ten kubek doda Ci energii na cały dzień i utrzymasz dobrą formę w pracy, możesz się rozczarować.
Brytyjscy badacze zidentyfikowali jeden długo działający sposób na pobudzenie mózgu.
Niedawne badanie wykazało, że ćwiczenia poprawiają funkcje poznawcze i wydajność mózgu, szczególnie pamięć długo- i krótkoterminową.
Wykazano, że spacer po porannym wysiadaniu lub szybki trening w przerwie na lunch działa lepiej niż kawa, pobudzając Cię do ruchu o poranku i pomagając pokonać popołudniowy zastój.
Naukowcy odkryli, że około 30 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej poprawiło pamięć epizodyczną i roboczą, podczas gdy dodatkowe 30 minut siedzenia powiązano z niewielkim pogorszeniem pamięci roboczej.
„Korzyści z pamięci [moderate-to-vigorous physical activity] może utrzymać się przez 24 [hours]”- powiedzieli.
Wykazano, że spacer po porannym wysiadaniu lub szybki trening w przerwie na lunch działa lepiej niż kawa, pobudzając Cię do ruchu o poranku i pomagając pokonać popołudniowy zastój
Ćwiczenia sygnalizują Twojemu ciału, aby wytwarzało więcej energii, jednocześnie uwalniając endorfiny i noradrenalinę, które zwiększają czujność i sprawiają, że czujesz się bardziej rozbudzony.
Naukowcy z Wielkiej Brytanii przebadali 76 dorosłych w wieku od 50 do 83 lat.
Wyposażyli każdą osobę w monitor snu i aktywności fizycznej na osiem dni.
Codziennie przeprowadzali także testy poznawcze każdego uczestnika, mierząc uwagę, pamięć, czas reakcji i umiejętności rozwiązywania problemów.
Przeprowadzono dwa zestawy testów poznawczych.
Pierwsza seria obejmowała test kasowania, podczas którego uczestnicy identyfikowali określone symbole w tablicy (ocena procentowa poprawnie wybranych symboli) oraz test przypominania sobie obrazu, podczas którego rozpoznawali wcześniej pokazane obrazy (ocena procentowa poprawnych identyfikacji minus nieprawidłowe).
Druga seria obejmowała test blokowania Corsiego, który oceniał pamięć sekwencji podświetlonych kwadratów; proste zadanie dotyczące czasu reakcji, które mierzyło, jak szybko uczestnicy zareagowali na bodziec (w milisekundach); oraz test tworzenia szlaku B, który wymagał połączenia naprzemiennych cyfr i liter w kolejności rosnącej (ocenionych na podstawie dokładności i całkowitego czasu).
Zespół badawczy wykorzystał algorytm uczenia maszynowego do analizy aktywności fizycznej ludzi (zachowania umiarkowane do energiczne, lekkie i siedzące) oraz danych dotyczących snu (czas trwania, faza REM i sen wolnofalowy).
Uzyskanie 30 dodatkowych minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej (takiej jak szybki marsz lub jazda na rowerze) dzień wcześniej wiązało się z nieco lepszą pamięcią.
Zaangażowanie się w 30-minutową umiarkowaną lub energiczną aktywność fizyczną (MVPA) to pozbawiony wad sposób na wzmocnienie mózgu
Niezależnie od tego, czy jest to herbata, kawa, czy napój energetyczny, kofeina może poprawić nastrój, energię i wydajność, ale może powodować niepokój, zwiększone tętno i wyższe ciśnienie krwi
Nastąpiła niewielka poprawa pamięci długotrwałej i roboczej, dzięki której świeże informacje są zawsze na pierwszym miejscu.
Naukowcy stwierdzili: „Chociaż ostre neurofizjologiczne skutki ćwiczeń mogą być krótkotrwałe, inne korzyści behawioralne i neuropsychologiczne mogą się utrzymywać, co może wyjaśniać ten wynik.
Niektóre dowody sugerują, że wzmocniony pozytywny nastrój może utrzymywać się do 24 godzin po wysiłku fizycznym, podczas gdy wskaźniki fMRI związane z zatrzymywaniem pamięci pozostają podwyższone do 48 godzin po wysiłku fizycznym. [moderate to vigorous physical activity].’
Wyniki ich badań opublikowano w czasopiśmie International Journal of Behavioral Nutrition i aktywności fizycznej.
Kofeina nie jest nowością w badaniach naukowych. Badania wykazały, że ma działanie ochronne przed wieloma schorzeniami, w tym chorobami serca, chorobami wątroby, chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera i depresją.
Ma to jednak swoje wady, szczególnie gdy przekracza się około 400 mg – około czterech lub pięciu filiżanek.
Poprzednie badania wykazały, że przyjmowanie ponad 400 miligramów kofeiny dziennie może powoli zwiększać tętno i ciśnienie krwi.
Zespół badawczy stwierdził: „Ze względu na wpływ na autonomiczny układ nerwowy regularne spożywanie kofeiny może narazić zdrowe osoby na ryzyko nadciśnienia i innych zdarzeń sercowo-naczyniowych”.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Wiadomo również, że zbyt dużo kofeiny zamiast czujności zwiększa uczucie nerwowości i niepokoju.
Tymczasem w warunkach klinicznych wielokrotnie wykazano, że ćwiczenia poprawiają nastrój i zmniejszają niepokój.
Ograniczenie spożycia kawy i innych napojów zawierających kofeinę może być trudne, a nawet prowadzić do objawów odstawienia, w tym nudności, zmęczenia, braku energii, drażliwości, złego nastroju i „zamglonego mózgu” – to częste objawy.
Przypadkowo szybki spacer lub inna umiarkowana aktywność fizyczna okazała się skuteczna w łagodzeniu objawów odstawienia.