„Trudna pigułka do przełknięcia” to coś więcej niż tylko metafora.
Czterech na dziesięciu dorosłych ma trudności z połykaniem tabletek, co może uniemożliwić im zdobycie tak potrzebnego leku.
Wielu pacjentów ma problemy z połykaniem większych tabletek, ale nawet mniejsze kapsułki i tabletki mogą powodować odruch wymiotny, wymioty lub zadławienie.
Teraz patolog mowy i języka Leanne Goldberg ujawniła „prawidłowy” sposób połykania tabletek, który jej zdaniem jest bezpieczniejszy niż powszechnie stosowane metody.
Powiedziała, że umieszczenie pigułki na środku łyżki musu jabłkowego, jogurtu lub podobnej konsystencji, pozwalając, aby pigułka gładko opadła na konsystencję puree, załatwi sprawę.
„Aby zwalczyć nadwrażliwy knebel, można wziąć głęboki oddech, wstrzymać go, umieścić pigułkę na środku języka, wypić łyk płynu i mocno połknąć – wszystko to przy wstrzymywaniu oddechu” – Goldberg powiedział: ’
Wielu pacjentów ma problemy z połykaniem większych tabletek, ale często zdarza się, że mają trudności z mniejszymi kapsułkami, co powoduje odruch wymiotny, wymioty lub zakrztuszenie się.
Większość osób mających trudności z połykaniem tabletek nie ma takich problemów z połykaniem płynów lub pokarmów, co nazywa się dysfagią pigułkową.
Dyskomfort może być tak znaczący, że powstrzymuje osobę od przyjmowania przepisanych leków.
Jedno z badań wykazało, że u 40 procent osób, które mają trudności z połykaniem tabletek, 14 procent spóźniło się przyjmujących dawki leków, 8 procent pominęło dawkę, a 4 procent zaprzestało ich stosowania.
Doktor Goldberg stwierdziła, że chociaż większość pacjentów ma trudności z połykaniem większych tabletek, często zdarza się również, że zmagają się z mniejszymi kapsułkami.
Do tego może przyczyniać się kilka czynników, w tym nadwrażliwy odruch wymiotny, choroba refluksowa przełyku (GERD), stany lękowe, niechęć do smaku tabletek, twardzina skóry (stan, który powoduje tworzenie się tkanki bliznowatej w przełyku) i długie -trwałe problemy wynikające z radioterapii po leczeniu nowotworów głowy i szyi.
Tymczasem naukowcy z Uniwersytetu w Heidelbergu w Niemczech sugerują dwie techniki, które mogą pomóc ludziom poprawić zdolność przyjmowania leków.
Jedną z nich jest metoda pop-bottle. Najpierw napełnij plastikową butelkę wodą lub napojem gazowanym wodą, połóż tabletkę na języku i szczelnie zaciśnij usta wokół otworu butelki.
Następnie wypij drinka, trzymając butelkę przyciśniętą do ust, wykonując ruch ssący, aby połknąć zarówno wodę, jak i tabletkę. Pamiętaj, aby nie dopuścić do przedostania się powietrza do butelki.
Naukowcy poprosili około 140 osób, które miały problemy z połykaniem tabletek, aby wypróbowały tę metodę z zamkniętymi oczami podczas połykania dużych i bardzo dużych tabletek.
Wykazali 60-procentową poprawę w połykaniu w porównaniu z poprzednią metodą polegającą na braniu łyka wody z kubka i próbie przełknięcia.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Metoda połykania tabletek z pochyleniem do przodu polega na umieszczeniu kapsułki na języku, wypiciu łyka wody bez połykania, a następnie odchyleniu brody w stronę klatki piersiowej. Trzymając głowę pochyloną, połknij kapsułkę i wodę.
Technika ta poprawiła się o 89 procent w porównaniu ze starą metodą polegającą na braniu łyku wody z kubka i próbie przełknięcia.
Ich raport został opublikowany w czasopiśmie „ Roczniki medycyny rodzinnej.
Eksperci przestrzegają przed rozdrobnieniem leków na drobny proszek w celu zmieszania z napojem lub lepkim jedzeniem.
Zmiażdżenie pigułki może zmienić jej skuteczność poprzez uszkodzenie jej otoczki lub mechanizmu kontrolowanego uwalniania, co może prowadzić do przedawkowania lub niedodawkowania, w zależności od leku.