Strona główna nauka/tech Szczepionka „Unbreakable” Lassa daje obiecujące wyniki

Szczepionka „Unbreakable” Lassa daje obiecujące wyniki

12
0


Igła fiolki ze szczepionką z bliska
Kandydat na szczepionkę zawierającą żywy, atenuowany wirus Lassa całkowicie chronił świnki morskie w badaniach przedklinicznych i wykazał duże bezpieczeństwo i skuteczność. Naukowcy przygotowują się do dalszych badań na naczelnych innych niż ludzie przed badaniami klinicznymi na ludziach.

Żywa, atenuowana szczepionka znajdująca się obecnie w fazie rozwoju wykazała bezpieczeństwo i 100% skuteczność przeciwko Lassa wirus w badaniach przedklinicznych.

Naukowcy z Teksańskiego Instytutu Badań Biomedycznych (Texas Biomed), Instytutu Badawczego Scripps i Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID) opracowali kandydata na szczepionkę przeciwko wirusowi Lassa, która skutecznie chroni świnki morskie przed śmiertelną dawką wirusa . Wyniki ich badań opublikowano niedawno w npj Vaccines.

Wirus Lassa, na który obecnie nie ma zatwierdzonej szczepionki ani leku, powoduje co roku dziesiątki do setek tysięcy przypadków gorączki Lassa. Wirus przenoszony jest na człowieka poprzez kontakt z żywnością lub powierzchniami skażonymi przez zakażone gryzonie. Chociaż u wielu osób nie występują żadne objawy, wirus może prowadzić do ciężkiej choroby, w tym gorączki, ciężkiego krwawienia i niewydolności narządów, często w ciągu dwóch tygodni od zakażenia. Szacuje się, że śmiertelność wynosi od 15% do 20%.

Gorączka Lassa występuje powszechnie w Afryce Zachodniej i jest klasyfikowana według Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jako chorobę priorytetową w badaniach i rozwoju szczepionek ze względu na jej potencjalne zagrożenie dla zdrowia publicznego.

Dekada badań nad szczepionkami żywymi atenuowanymi

Profesor Texas Biomed Luis Martínez-Sobrido i profesor Instytutu Badawczego Scripps, doktor Juan Carlos de la Torre, od 10 lat pracują nad kandydatem na szczepionkę przeciwko wirusowi Lassa.

Skoncentrowali się na opracowaniu żywej, atenuowanej szczepionki, która zawiera żywą, ale osłabioną lub „atenuowaną” wersję wirusa. Inny szczepionki żywe atenuowane do już stosowanych należą leki stosowane w leczeniu odry, świnki i różyczki (MMR), ospy prawdziwej, ospy wietrznej i żółtej febry.

„Żywa, atenuowana szczepionka może zapewnić długotrwałą i szerszą ochronę, ponieważ teraz układ odpornościowy organizmu jest szkolony do rozpoznawania całego wirusa, a nie tylko jego małej części” – powiedziała dr Martínez-Sobrido.

Kluczowym wymaganiem w przypadku każdej żywej atenuowanej szczepionki jest zapewnienie jej modyfikacji w taki sposób, aby nie mogła powrócić do swojej pierwotnej postaci ani zmieszać się z innymi naturalnie krążącymi szczepami i spowodować choroby. Chociaż jest to mało prawdopodobne, ten drugi scenariusz może potencjalnie mieć miejsce, jeśli dana osoba została zaszczepiona i zakażona mniej więcej w tym samym czasie.

Dr Martínez-Sobrido i dr de la Torre połączyli swoje różne podejścia do atenuowania wirusa Lassa, modyfikując obie części jego genomu, który składa się z małego i dużego segmentu.

W szczególności dr Martínez-Sobrido i jego zespół zastosowali technikę zwaną deoptymalizacja kodonów edytować RNA w małym segmencie, aby ograniczyć produkcję kluczowego białka odpowiedzialnego za wiązanie wirusa z zakażonymi komórkami. Tymczasem dr de la Torre i jego zespół zastąpili część dużego segmentu RNA odpowiednią częścią małego segmentu. Łącznie te zmiany dają zmodyfikowanego wirusa, który nadal wygląda na tyle jak prawdziwy, aby wywołać pożądaną odpowiedź immunologiczną, ale nie może powodować chorób.

„Łącząc nasze dwa podejścia do tłumienia, uzyskujemy tłumienie nie do złamania”, powiedział dr Martínez-Sobrido. „Atenuowaliśmy oba segmenty wirusa, więc jeśli którykolwiek segment miałby się zrekombinować z dzikim wirusem, powstały wirus nadal będzie atenuowany i nie będzie mógł powodować choroby”.

Obiecujące wyniki w badaniach przedklinicznych

W artykule naukowcy wykazali solidny profil bezpieczeństwa atenuowanego wirusa, zmniejszoną replikację (znaną również jako utrata sprawności) oraz to, że nie ewoluował on w celu odzyskania zjadliwości (zdolności wywoływania choroby). Co więcej, badanie, które przeprowadzono we współpracy ze zintegrowanym ośrodkiem badawczym NIAID w Fort Detrick, wykazało bardzo obiecujące wyniki dotyczące skuteczności. W badaniu wzięło udział 50 świnek morskich, podzielonych na grupy, które otrzymały szczepionkę i te, które pozostały nieszczepione. Po ekspozycji na normalnie śmiertelną dawkę wirusa zaszczepione świnki morskie pozostały zdrowe i nie wykazywały żadnych niepożądanych skutków ubocznych.

„To było w 100% ochronne, a tego właśnie oczekujesz” – stwierdziła dr Martínez-Sobrido.

Następnie zespół planuje zbadać szczepionkę na naczelnych innych niż ludzie, co stanowi obecny złoty standard w celu oceny, czy szczepionki są bezpieczne i skuteczne, przed przejściem do badań klinicznych na ludziach.

Odniesienie: „Kandydat na żywą, atenuowaną szczepionkę przeciwko wirusowi Lassa, która jest bezpieczna i skuteczna u świnek morskich” autorstwa Briana D. Careya, Shuiqing Yu, Jillian Geiger, Chengjin Ye, Louisa M. Huzella, Rebecca J. Reeder, Monika Mehta, Shawn Hirsch, Rebecca Bernbaum, Beatrice Cubitt, Bapi Pahar, Scott M. Anthony, Anthony Marketon, John G. Bernbaum, Julie P. Tran, Ian Crozier, Luis Martínez-Sobrido, Gabriella Worwa, Juan Carlos de la Torre i Jens H. Kuhn, 17 listopada 2024 r., np Szczepionki.
DOI: 10.1038/s41541-024-01012-w

Prace nad szczepionką Lassa są wspierane przez granty NIAID nr R21AI121840 i R21AI169789 oraz grant Departamentu Obrony W81XWH1910496.



Link źródłowy