Strona główna nauka/tech Nowe badanie dokumentuje ewolucję szybko rosnącego rybożernego śledzia w Morzu Bałtyckim

Nowe badanie dokumentuje ewolucję szybko rosnącego rybożernego śledzia w Morzu Bałtyckim

6
0


Ewolucja szybko rosnącego śledzia rybożernego w Morzu Bałtyckim

Porównanie szybko rosnącego śledzia bałtyckiego żywiącego się rybami (po szwedzku Slåttersill) i wolno rosnącego śledzia bałtyckiego żywiącego się planktonem, odbywającego tarło wiosną i jesienią. Źródło: Leif Andersson/Uniwersytet w Uppsali

Śledź atlantycki i bałtycki to typowe ryby żywiące się planktonem, mające centralne znaczenie dla ekosystemów północnego Atlantyku i Morza Bałtyckiego. Nowe badanie opublikowane w Komunikacja przyrodnicza kierowany przez naukowców z Uniwersytetu w Uppsali (Szwecja) dokumentuje odkrycie ewolucji genetycznie odrębnego śledzia żywiącego się rybami w Morzu Bałtyckim – młodym zbiorniku wodnym, który istniał dopiero od końca ostatniego zlodowacenia.

Śledź atlantycki i bałtycki odgrywają kluczową rolę w ekosystemie, stanowiąc krytyczne ogniwo między produkcją planktonu a innymi organizmami, takimi jak ryby drapieżne, ptaki morskie, ssaki morskie i ludzie. Wcześniejsze badania grupy z Uppsali udokumentowały, że śledź dzieli się na szereg ekotypów, które wykazują adaptację genetyczną związaną np. z warunkami klimatycznymi, zasoleniem i preferowanym okresem tarła.

Linneusz, twórca taksonomii i profesor w Uppsali w XVIII wieku, zdefiniował śledzia bałtyckiego jako podgatunek śledzia atlantyckiego przystosowany do słonawej wody Morza Bałtyckiego. Śledź bałtycki jest znacznie mniejszy i zawiera mniej tłuszczu niż śledź atlantycki.

Obecny projekt zapoczątkowano, gdy główny badacz został poinformowany przez miejscowego rybaka żyjącego na wybrzeżu na północny wschód od Uppsali, że istnieje specjalny rodzaj śledzia, „który składa tarło zawsze tuż przed środkiem lata i który jest tak duży jak śledź atlantycki”, a zatem znacznie większy niż pospolity śledź bałtycki żywiący się planktonem.

Ewolucja szybko rosnącego śledzia rybożernego w Morzu Bałtyckim

Szybko rosnący, rybożerny śledź złowiony u wybrzeży na północny wschód od Uppsali. Źródło: Ulf Bergström/SLU

„Kiedy dowiedziałem się, że miejscowi są świadomi istnienia określonej populacji bardzo dużego śledzia bałtyckiego, który składa tarło rok po roku w tym samym obszarze, zdecydowałem się pobrać próbki i zbadać ich strukturę genetyczną. Teraz wiemy, że jest to genetycznie wyjątkowa populacja, która musiały ewoluować w Morzu Bałtyckim przez setki, jeśli nie tysiące lat” – mówi Leif Andersson, profesor na Wydziale Biochemii Medycznej i Mikrobiologii Uniwersytetu w Uppsali, który kierował badaniem.

Naukowcy przeprowadzili szczegółową analizę morfologii, wzorca wzrostu, zawartości tłuszczu i obecności substancji zanieczyszczających środowisko. Uderzającym odkryciem było to, że duży śledź miał uszkodzone grabie skrzelowe. Żywiący się planktonem śledź bałtycki wykorzystuje grabie skrzelowe do przesiewania planktonu, podczas gdy zaobserwowane uszkodzenia skrzeli u dużego śledzia prawdopodobnie odzwierciedlają przejście na dietę rybną, prawdopodobnie obejmującą ciernika zwyczajnego, który ma ostre kolce chroniące przed drapieżnikami.

Innym interesującym odkryciem było to, że duży śledź miał znacznie wyższą zawartość tłuszczu i znacznie obniżony poziom dioksyn, problematycznej substancji chloroorganicznej w Morzu Bałtyckim. Zarówno te obserwacje, jak i znacznie szybsze tempo wzrostu są zgodne z przejściem na dietę rybną. Stosunkowo niska zawartość dioksyn sprawia, że ​​ten rybożerny śledź bałtycki jest interesujący do spożycia przez ludzi.

Dwie odrębne subpopulacje śledzia żywiącego się rybami

Po stwierdzeniu, że śledź duży rybożerny jest genetycznie unikalny, naukowcy postanowili przeprowadzić sekwencjonowanie całego genomu dużego śledzia wraz z wcześniej zebranymi dużymi śledziami z różnych części Morza Bałtyckiego. Zawartość żołądka drugiej grupy dużych śledzi wskazywała, że ​​osobniki te żerowały na małych rybach.

„Nasza analiza genetyczna pokazuje, że w Morzu Bałtyckim istnieją co najmniej dwie odrębne subpopulacje śledzia żywiącego się rybami; jedna występuje na północ od Sztokholmu, a druga na południe od Sztokholmu” – mówi Jake Goodall, badacz z Uniwersytetu w Uppsali i pierwszy autor książki pt. publikację.

Ciekawym pytaniem jest, dlaczego śledź żywiący się rybami wyewoluował w Morzu Bałtyckim, skoro nie ma dowodów na istnienie takiego śledzia w Oceanie Atlantyckim. Morze Bałtyckie jest bardzo młodym zbiornikiem wodnym, który istnieje dopiero około 8 000 lat, po zakończeniu ostatniego zlodowacenia. Tylko ograniczona liczba ryb morskich była w stanie skolonizować słonawe Morze Bałtyckie, gdzie zasolenie waha się w granicach 2–10 ‰ w porównaniu z około 35 ‰ w Oceanie Atlantyckim.

„Stawiamy hipotezę, że rybożerny śledź bałtycki ewoluował z powodu braku konkurencji ze strony innych ryb drapieżnych, na przykład makreli i tuńczyka, które nie występują tam, gdzie spotykamy śledzia żywiącego się rybami. W ten sposób śledź ten wykorzystuje niewykorzystany potencjał zasobów żywności w Morzu Bałtyckim” – mówi Andersson.

Więcej informacji:
Ewolucja szybko rosnącego śledzia rybożernego w młodym Morzu Bałtyckim, Komunikacja przyrodnicza (2024). DOI: 10.1038/s41467-024-55216-8

Dostarczone przez Uniwersytet w Uppsali


Cytat: Nowe badanie dokumentuje ewolucję szybko rosnącego rybożernego śledzia w Morzu Bałtyckim (2024, 23 grudnia), pobrano 23 grudnia 2024 z https://phys.org/news/2024-12-documents-evolution-fast-fish- śledź.html

Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem uczciwego obrotu w celach prywatnych studiów lub badań, żadna część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść jest udostępniana wyłącznie w celach informacyjnych.





Link źródłowy