Kazachstan ewoluuje swoją rolę strategicznego węzła transportowego w obliczu zmieniającej się dynamiki handlu światowego i dynamiki geopolitycznej, dalej rozwijając infrastrukturę wzdłuż kluczowych szlaków handlowych.
Transport ładunków Międzynarodowym Szlakiem Transportowym Transkaspijskim (TITR), zwanym także Korytarzem Środkowym, zwiększony od stycznia do listopada 2024 r. o 63 proc., osiągając poziom 4,1 mln ton.
W tym samym okresie ruch kontenerowy wzrósł 2,6-krotnie i wyniósł 50 500 dwudziestostopowych jednostek ekwiwalentnych (TEU). Roczna przepustowość trasy wzrosła do 6 mln ton, w tym 100 000 TEU przesyłek kontenerowych.
Aby zwiększyć swoją konkurencyjność i skrócić czas dostaw między Europą a Azją do 15 dni, w ciągu roku uruchomiono Centrum Koordynacji Transkaspijskiego Korytarza Transportowego, obejmujące Kazachstan, Azerbejdżan, Gruzję, Turcję i Chiny.
Rozbudowana sieć dróg Kazachstanu, obsługiwana przez ponad 450 000 ciężarówek, ma kluczowe znaczenie dla krajowego transportu towarowego. Infrastruktura boryka się jednak z wyzwaniami związanymi z ciężkimi pojazdami, co wymaga ulepszonych systemów monitorowania.
Do 2025 r. kraj planuje zainstalować 220 zautomatyzowanych stacji pomiarowych (AMS) monitorujących masę i wymiary pojazdów, w tym instalacje w Astanie, regionie Kustanaj i Wielkiej Obwodnicy Ałmaty.
Ułatwienie międzynarodowego transportu ładunków
Wcześniej w grudniu Kazachstan i Chiny wystrzelony wymianę cyfrowych formularzy zezwoleń zagranicznych (FPF) na międzynarodowy transport ładunków, zastępując tradycyjny system w formie papierowej.
Cyfrowy system ma na celu usprawnienie logistyki transgranicznej i uproszczenie procedur dla przewoźników. Altai Ali, przewodniczący Komisji Transportu Samochodowego i Kontroli Transportu, podkreślił znaczenie ułatwiania transportu międzynarodowego poprzez zwiększanie dostępności zezwoleń i badanie alternatywnych tras, pomimo krytyki ze strony niektórych sektorów.
W 2023 roku w ramach nowego systemu Kazachstan i Chiny wymieniły rekordową liczbę 190 000 FPF, w tym 30 000 formularzy cyfrowych. Oznacza to znaczny wzrost w porównaniu z 50 000 zezwoleń papierowych wymienionych dwa lata temu.
Udział Kazachstanu w międzynarodowym transporcie drogowym wzrósł z 31 procent w 2021 r. do 52 procent w 2023 r., przy łącznej wymianie 364 705 FPF w tym roku w 42 krajach.
Przejście na zezwolenia cyfrowe było możliwe dzięki porozumieniu podpisanemu podczas wizyty państwowej prezydenta Kasyma-Jomarta Tokajewa w Chinach w maju 2023 r.
Kluczowy ośrodek tranzytowy w Azji Środkowej
Rząd Kazachstanu tak ustalanie priorytetów rozwój węzłów transportowych i logistycznych, aby stać się kluczowym centrum tranzytowym w Azji Środkowej i regionie Morza Kaspijskiego.
10 grudnia na spotkaniu pod przewodnictwem premiera Oljasa Bektenowa urzędnicy omówili postępy w realizacji dużych projektów w zakresie infrastruktury transgranicznej, których celem jest pobudzenie handlu, przyciągnięcie inwestycji i zwiększenie potencjału eksportowego.
Kluczowe inicjatywy obejmują rozwój pięciu węzłów transgranicznych połączonych koleją i drogą, których zadaniem jest przyspieszenie handlu, zwiększenie możliwości transportowych i uproszczenie logistyki. Należą do nich kluczowy dla handlu z Chinami węzeł Khorgos oraz kluczowy dla Korytarza Środkowego węzeł kaspijski z zapleczem do składowania i przeładunku kontenerów.
Centrum Międzynarodowej Współpracy Przemysłowej Azji Centralnej w pobliżu granicy z Uzbekistanem ma pogłębić relacje handlowe i zwiększyć wzajemne obroty handlowe, natomiast Przemysłowy Kompleks Handlu i Logistyki wzdłuż granicy z Kirgizami usprawnić konsolidację i dystrybucję towarów.
Centrum Handlu Transgranicznego Eurazja
Projekty infrastrukturalne, takie jak Centrum Handlu Transgranicznego Eurazja w pobliżu Rosji oraz modernizacja autostrady Podstepnoe–Fedorovka i linii kolejowej Darbaza–Maktaaral, jeszcze bardziej poprawią łączność.
Porty w Aktau i Kuryk przechodzą modernizację, obejmującą prace pogłębiarskie i nowe terminale, aby zwiększyć przepustowość do 30 mln ton rocznie do 2030 r. Ponadto węzeł Khorgos realizuje plany budowy lotniska towarowo-pasażerskiego i modernizacji stacji kolejowej Altynkol .
Sieć węzłów wpisuje się w strategiczne wysiłki mające na celu optymalizację korytarzy Wschód-Zachód, Północ-Południe oraz TITR, łącząc Kazachstan z kluczowymi rynkami w Chinach, Zatoce Perskiej, na Kaukazie i w Europie.
Unia Europejska inwestuje w środkowy korytarz za pośrednictwem inicjatywy Global Gateway, której celem jest poprawa łączności i infrastruktury w Azji Środkowej i poza nią.
[Edited By Brian Maguire | Euractiv’s Advocacy Lab ]