Strona główna nauka/tech Sonda słoneczna Parker NASA odważy się zatańczyć ze słońcem

Sonda słoneczna Parker NASA odważy się zatańczyć ze słońcem

6
0


Sonda słoneczna Parker NASA CME
Czujniki słoneczne na kończynach rozmieszczone na całej sondzie kosmicznej Parker Solar Probe NASA potrafią stwierdzić, czy dociera do niej zbyt dużo światła słonecznego. Jeśli jeden z czujników otrzyma zbyt dużo światła słonecznego, statek kosmiczny określa, w jaki sposób najlepiej ustawić się w bezpieczniejszej pozycji. Źródło: Uniwersytet Johnsa Hopkinsa/APL/Steve Gribben

NASA’S Sonda słoneczna Parkera znajdzie się na najbliższym podejściu do Słońca 24 grudnia.

Oczekuje się, że do 27 grudnia, po swojej niebezpiecznej podróży w pobliżu Słońca, Parker przekaże dane, oferując nowy wgląd w zjawiska słoneczne.

Kierując się w stronę słońca: historyczna podróż sondy Parker Solar Probe

Należąca do NASA sonda Parker Solar Probe jest sprawna i funkcjonuje zgodnie z oczekiwaniami, przygotowując się do największego w historii podejścia do Słońca, zaplanowanego na Wigilię Bożego Narodzenia.

O 19:20 EST 20 grudnia operatorzy misji w Johns Hopkins Applied Physics Laboratory (APL) w Laurel w stanie Maryland potwierdzili status statku kosmicznego poprzez transmisję radiową odebraną za pośrednictwem sieci Deep Space Network NASA w Canberze w Australii. Transmisja wskazywała, że ​​wszystkie systemy działają normalnie.

„To jeden z przykładów odważnych misji NASA, polegających na zrobieniu czegoś, czego nikt wcześniej nie zrobił, aby odpowiedzieć na zadawane od dawna pytania dotyczące naszego wszechświata” – powiedział Arik Posner, naukowiec programu Parker Solar Probe w siedzibie NASA w Waszyngtonie. „Nie możemy się doczekać, aż otrzymamy pierwszą aktualizację statusu ze statku kosmicznego i zaczniemy otrzymywać dane naukowe w nadchodzących tygodniach”.

Sonda słoneczna Parker dotyka Słońca
Parker Solar Probe zbliży się do Słońca w dniu 24 grudnia, dostarczając kluczowych danych na temat Słońca i prezentując innowacyjne możliwości NASA w eksploracji kosmosu. Źródło: NASA GSFC/CIL/Brian Monroe

Zbliżanie się do peryhelium: kamień milowy w eksploracji kosmosu

Parker jest obecnie na dobrej drodze, aby we wtorek, 24 grudnia o godzinie 6:53 czasu wschodniego, przelecieć zaledwie 3,8 miliona mil (około 6,1 miliona kilometrów) od powierzchni Słońca. Podczas największego podejścia, czyli peryhelium, misja nie będzie miała kontaktu ze statkiem kosmicznym, a w piątek 27 grudnia Parker wyśle ​​kolejny sygnał ostrzegawczy, aby potwierdzić jego stan po bliskim przelocie.

„Żaden obiekt stworzony przez człowieka nigdy nie przeleciał tak blisko gwiazdy, więc Parker naprawdę będzie przesyłał dane z niezbadanego terytorium” – powiedział Nick Pinkine, kierownik operacyjny misji Parker Solar Probe w APL. „Jesteśmy podekscytowani wiadomością zwrotną od statku kosmicznego, gdy krąży wokół Słońca”.

Parker Solar Probe, część programu NASA Living With a Star, to przełomowa misja zaprojektowana w celu badania Słońca i jego wpływu na układ Słońce-Ziemia. Misja ta ma na celu odkrycie kluczowych informacji na temat aktywności słonecznej i jej bezpośredniego wpływu na życie i społeczeństwo. Parker Solar Probe, zarządzana przez należące do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w Greenbelt w stanie Maryland na rzecz Dyrekcji Misji Naukowych w Waszyngtonie, jest obsługiwana przez Laboratorium Fizyki Stosowanej Johnsa Hopkinsa (APL) w Laurel w stanie Maryland. APL zaprojektowała i zbudowała także statek kosmiczny, który odbywa historyczną podróż mającą na celu zbadanie Słońca z bliska, dostarczając spostrzeżeń, które pogłębią naszą wiedzę na temat zjawisk słonecznych.



Link źródłowy