Strona główna nauka/tech Górująca chmura nad Półwyspem Arabskim uchwycona na oszałamiającym zdjęciu astronauty

Górująca chmura nad Półwyspem Arabskim uchwycona na oszałamiającym zdjęciu astronauty

6
0


Chmura Cumulus Congestus nad Półwyspem Arabskim z adnotacją
Astronauta sfotografował strukturę rosnącego cumulus congestus w pobliżu brzegu Zatoki Perskiej 19 września 2024 r.

Uderzające zdjęcie zrobione z Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zapewnia niepowtarzalny widok na Półwysep Arabski, z chmurami cumulusowymi wskazującymi na niestabilność atmosfery i przebłyski słońca nad Zatoką Perską.

Astronauta na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) wykonał pod kątem zdjęcie Półwyspu Arabskiego podczas orbitowania nad Azją Południową. Zachodnie wybrzeże Zatoki Perskiej (znanej również jako Zatoka Arabska) wyznaczają Zjednoczone Emiraty Arabskie, Arabia SaudyjskaKatar i niewielka część Bahrajnu. Na półwyspie Kataru stolica Doha i przemysłowe miasto portowe Ras Laffan wyglądają jak ciemne plamy wzdłuż wybrzeża. W Arabii Saudyjskiej miasto Al Hufūf (prawa strona zdjęcia) i pobliska oaza Al Hasa wyróżniają się ciemnozielonymi i szarymi obszarami w krajobrazie.

Zaobserwowane zjawiska atmosferyczne

W centrum zdjęcia wysoka, wąska chmura rzuca uderzający cień. To jest chmura cumulus congestuspowstający, gdy ciepłe, wilgotne powietrze szybko unosi się do góry, sygnalizując niestabilność atmosfery na dużych wysokościach. W odpowiednich warunkach chmury te mogą ewoluować w cumulonimbusy. Punkt obserwacyjny astronauty zapewnia wyjątkową i szczegółową perspektywę na skomplikowaną strukturę tych wysokich chmur.

Zdjęcie astronauty z chmury Cumulus Congestus
Szczegółowy widok rozwijającego się cumulus congestus w pobliżu brzegu Zatoki Perskiej, uchwycony 19 września 2024 r. przez astronautę na pokładzie ISS.

Dynamika chmur i lokalne wzorce pogodowe

Małe chmury cumulus są widoczne wokół podstawy chmury wieżowej i mogą działać jako prekursory chmur cumulonimbus. Ponieważ na linii brzegowej utworzyła się linia chmur, wiatr prawdopodobnie wieje od brzegu (od lewego dolnego rogu do prawego górnego rogu). Proces powstawania chmur rozpoczyna się, gdy powietrze przepływające nad powierzchnią ziemi nagrzewa się zgodnie z kierunkiem wiatru.

Wzajemne oddziaływanie światła i wody w obrazach kosmicznych

Sunglint jest widoczny nad wodami Zatoki Perskiej, w prawym dolnym rogu zdjęcia. Zjawisko to zostaje uchwycone, gdy światło od powierzchni (takiej jak woda) odbija się bezpośrednio z powrotem w stronę obserwatora-astronauty na pokładzie stacji kosmicznej. W prawym dolnym rogu zdjęcia widoczne są fale na powierzchni wody, natomiast u góry zdjęcia atmosfera oddziela horyzont powierzchni Ziemi od bezmiaru kosmosu.

Zdjęcie astronauty ISS071-E-675996 wykonano 19 września 2024 r. aparatem cyfrowym Nikon Z9 o ogniskowej 140 milimetrów. Zdjęcie, wykonane przez członka załogi Ekspedycji 71, zostało udostępnione przez Centrum Obserwacji Ziemi załogi ISS oraz Jednostkę Nauk o Ziemi i Teledetekcji pod adresem: NASACentrum Kosmiczne Johnsona.

Aby poprawić jego klarowność i jakość wizualną, obraz został przycięty, skorygowany kontrast i oczyszczony z artefaktów obiektywu. Prace te wspierane są w ramach Programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w ramach Narodowego Laboratorium ISS, które umożliwia astronautom wykonywanie wysokiej jakości zdjęć Ziemi. Obrazy te są udostępniane bezpłatnie w Internecie, aby przynosić korzyści zarówno naukowcom, jak i ogółowi społeczeństwa, oferując unikalny wgląd w naszą planetę.



Link źródłowy