Strona główna nauka/tech Usunięcie migdałków nie powoduje przyrostu masy ciała

Usunięcie migdałków nie powoduje przyrostu masy ciała

9
0


Dziecko je lody
Badanie Michigan Medicine nie wykazało istotnego związku pomiędzy wycięciem migdałków a niepożądanym przyrostem masy ciała u dzieci z łagodnymi zaburzeniami oddychania podczas snu, co skłoniło lekarzy do skupienia się na promowaniu zdrowego kontrolowania masy ciała.

Badanie kliniczne nie wykazało związku pomiędzy adenotonsillektomią a niepożądanym przyrostem masy ciała u dzieci.

Niedawne badanie przeprowadzone przez badaczy z Michigan Medicine podważa ugruntowane przekonanie, że adenotonsillektomia – operacja polegająca na usunięciu migdałków i migdałków – powoduje nadmierny przyrost masy ciała u dzieci z łagodnymi zaburzeniami oddychania podczas snu.

Wyniki opublikowano w JAMA Otolaryngologia – chirurgia głowy i szyi.

Adenotonsillektomia to bardzo skuteczna procedura łagodząca objawy łagodnych zaburzeń oddychania podczas snu u dzieci, zapewniająca znaczną poprawę ich stanu.

Łagodne zaburzenia oddychania podczas snu występują, gdy u dzieci występują objawy obturacyjnego bezdechu sennego, ale w badaniach laboratoryjnych snu nie ma wyraźnego obturacyjnego bezdechu sennego.

Do badania pediatrycznego adenotonsillektomii w leczeniu chrapania włączono 458 dzieci z łagodnymi zaburzeniami oddychania podczas snu, podzielonych losowo na dwie grupy: te, które przeszły adenotonsillektomię i te, które otrzymały „uważne oczekiwanie i opiekę wspomagającą”.

Ogólne wyniki badania PATS wykazały, że adenotonsillektomia nie spowodowała statystycznie istotnej poprawy pierwotnych wyników neurorozwojowych, ale skutkowała poprawą niektórych drugorzędnych wyników, takich jak objawy, ciśnienie krwi i jakość życia.

W najnowszym artykule wykorzystano dane z badania do sprawdzenia twierdzenia, że ​​niepożądany przyrost masy ciała jest potencjalnym skutkiem ubocznym zabiegu.

Badanie założeń dotyczących przyrostu masy ciała

„Przez wiele lat powszechnie zakładano, że wycięcie migdałków powodujące przyrost masy ciała u dzieci było oparte na wczesnych badaniach i niewielkiej liczbie danych kontrolnych” – stwierdziła Erin Kirkham, lekarz medycyny, MPH, FACS, otolaryngolog dziecięcy w szpitalu dziecięcym CS Mott Children’s Hospital w U-M i główna autorka artykułu badanie.

„Okazuje się, że dzieci z nadwagą z czasem przybierają na wadze, niezależnie od tego, czy przeszły operację leczenia bezdechu sennego, czy nie. Wcześniej obserwowaliśmy naturalną trajektorię przyrostu masy ciała – która i tak miała miejsce – i przypisywaliśmy ją operacji”.

Waga i zaburzenia oddychania podczas snu u dzieci są ze sobą powiązane.

U dzieci z otyłością ryzyko wystąpienia objawów jest większe niż u innych dzieci.

Ponadto u pacjentów z niedowagą, którzy nie rozwijają się z powodu zaburzeń oddychania podczas snu, po usunięciu migdałków może wystąpić pożądany przyrost masy ciała.

Naukowcy uważają, że taki „nadrabianie” przyrostu masy ciała u dzieci, jaki zaobserwowano w poprzednich badaniach, również przyczynił się do przekonania, że ​​adenotonsillektomia może powodować niepożądany przyrost masy ciała.

Łącząc dzieci z niedowagą z dziećmi z prawidłową masą ciała i z nadwagą, można było odnieść wrażenie, że po operacji cała grupa przybrała na wadze.

Poprzedni artykuł tego samego zespołu badawczego, w którym wykorzystano dane z innego randomizowanego badania z udziałem dzieci z obturacyjnym bezdechem sennym, zatytułowany „Przyrost masy ciała u dzieci po adenotonsillektomii: niepożądany przyrost masy ciała czy wzrost nadrabiający zaległości?” pojawił się w Medycyna snu w 2021 r. i stwierdził: „Adenotonsillektomia może nie być niezależnym czynnikiem ryzyka niepożądanego przyrostu masy ciała u dzieci”.

Kluczowe wnioski z badania PATS

Na potrzeby badania PATS badacze zdefiniowali niepożądany przyrost masy ciała na dwa sposoby: u dzieci z niedowagą lub prawidłową masą ciała, u których wystąpiła nadwaga po 12 miesiącach, oraz u dzieci z już nadwagą, które w tym samym okresie nadal przybierały na wadze.

Niepożądany przyrost masy ciała wystąpił po 12 miesiącach w 32% przypadków w grupie poddanej adenotonsillektomii (120 dzieci) w porównaniu do 27% w grupie uważnego czekania (101 dzieci).

Analiza regresji nie wykazała istotnego związku pomiędzy adenotonsillektomią a niepożądanym przyrostem masy ciała.

„Rezultat jest taki, że jeśli jesteś specjalistą od snu – lub otolaryngologiem rozważającym wycięcie migdałków dziecku – nie musisz tak bardzo martwić rodziny, mówiąc: „Panuje epidemia otyłości i jeśli zdecydujesz się na operację, może to nastąpić”. zwiększają ryzyko otyłości u Twojego dziecka” – stwierdził Ronald D. Chervin, lekarz medycyny, MS, Michael S. Aldrich profesor kolegialny medycyny snu na UM, dyrektor Centrum Zaburzeń Snu i starszy autor na papierze.

Autorzy zauważają jednak, że prawie jedna trzecia uczestników rzeczywiście doświadczyła niepożądanego przyrostu masy ciała, nawet jeśli przyczyną nie była adenotonsillektomia.

Podkreślają, że klinicyści mają szansę zachęcić do zdrowego kontrolowania masy ciała, gdy zobaczą dzieci z nadwagą i łagodnymi zaburzeniami oddychania podczas snu.

Odniesienie: „Przyrost masy ciała po adenotonsillektomii u dzieci z łagodnymi obturacyjnymi zaburzeniami oddychania podczas snu: analiza eksploracyjna randomizowanego badania klinicznego PATS” autorstwa Erin M. Kirkham, Stacey Ishman, Cristina M. Baldassari, Ron B. Mitchell, S. Kamal Naqvi, Ignacio E. Tapia, Lisa M. Elden, Fauziya Hassan, Sally Ibrahim, Kristie Ross, Mengqi Cen, Rui Wang, Susan Redline i Ronald D. Chervin, 22 sierpnia 2024 r., JAMA Otolaryngologia – chirurgia głowy i szyi.
DOI: 10.1001/jamaoto.2024.2554

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi.



Link źródłowy