Mężczyzna, który od miesięcy cierpiał na silne bóle brzucha, odkrył, że przyczyną bólu jest rosnący w jego brzuchu „gigantyczny guz”.
Bezimienny pacjent, będący tematem artykułu w American Journal of Case Reports, został przewieziony na izbę przyjęć, gdy jego objawy się pogorszyły.
W tym momencie lekarze stwierdzili, że „wydawał się słaby”, miał niezdrową bladą cerę i zimne kończyny.
Gdy jego stan się ustabilizował, wykonano tomografię komputerową jego ciała, która wykazała guz w pierwszej części jelita cienkiego.
Operacja usunięcia guza wykazała, że był to bardzo rzadki rodzaj guza zwany Brunneroma i był prawie wielkości brzoskwini.
Zdjęcia opublikowane w czasopiśmie przedstawiają masę po wyjęciu z jelita mężczyzny, która mierzy 7,5 cm szerokości.
Ze względu na duże rozmiary autorzy badania sklasyfikowali go jako „olbrzymiego”.
Dalsze badania potwierdziły, że nie jest to nowotwór.
Mężczyzna, który od miesięcy cierpiał na silne bóle brzucha, odkrył, że przyczyną jego bólu był w rzeczywistości guz wielkości brzoskwini
Zdjęcia opublikowane w czasopiśmie przedstawiają masę po wyjęciu z jelita mężczyzny, która ma szerokość 7,5 cm
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Po usunięciu pacjentka została wypisana ze szpitala po 11 dniach.
Kontrola przeprowadzona trzy miesiące później nie wykazała „żadnego nawrotu choroby ani innych zmian patologicznych”.
Autorzy badania zauważają, że „mimo że jelito cienkie zajmuje około dwóch trzecich całej długości jelita, nowotwory z niego powstające są rzadkie”.
Dodają, że od czasu włączenia Brunneroma do literatury medycznej na początku XIX wieku opublikowano jedynie 200 opisów przypadków związanych z tymi plotkami.
Większość osób cierpiących na Bunneroma nie ma objawów, ale kiedy już występują, są one zwykle niespecyficzne, takie jak ból brzucha, nudności i wzdęcia.
Najpoważniejszym objawem jest krwawienie z przewodu pokarmowego, którego utrata krwi z układu pokarmowego powoduje niedokrwistość z niedoboru żelaza.
U pacjenta wyróżnionego w badaniu rozwinęła się przewlekła niedokrwistość z powodu krwawienia, które utrzymywało się przez około dwa miesiące.
Przewlekła niedokrwistość to stan, w którym organizm nie ma wystarczającej liczby czerwonych krwinek, aby skutecznie przenosić tlen w całym organizmie.
Powoduje to różnorodne objawy, w tym zmęczenie, bladą cerę, uczucie pocenia się bez powodu, bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, zimne stopy i dłonie oraz nudności.
Usunięcie guza pomogło wyleczyć anemię mężczyzny.
Skan przedstawiający guz mężczyzny zaznaczony białą strzałką
Z ich studium przypadku wynika, że guz mężczyzny przesunął się dalej do jelita cienkiego
Ponieważ większość Brunneroma przebiega bezobjawowo, często wykrywa się je przypadkowo podczas innych badań wewnętrznych lub podczas wykonywania badań obrazowych.
Jeśli chodzi o lokalizację, autorzy badania zauważają, że zwykle znajdują się w pierwszym odcinku jelita cienkiego.
Z ich studium przypadku wynika, że guz mężczyzny przesunął się dalej do jelita cienkiego.
Mniejsze Brunneroma można usunąć za pomocą endoskopii, która jest minimalnie inwazyjną procedurą polegającą na wprowadzeniu długiej, elastycznej rurki z kamerą i narzędziami przez usta lub odbyt w celu pobrania masy.
W przypadku większych guzów, takich jak ten u 39-letniego pacjenta, najlepszym rozwiązaniem jest operacja.
Po usunięciu Brunneroma nawroty są rzadkie.
Naukowcy starają się lepiej poznać rzadkie guzy, aby umożliwić szybsze leczenie.
Mówi się, że się rozliczają Od 5 do 10 procent wszystkich nowotworów jelita cienkiego, u pacjentów zwykle w wieku 50–60 lat.