Strona główna zdrowie Naukowcy odkrywają, że ryzyko zawału serca zaczyna się w dzieciństwie – ustalają...

Naukowcy odkrywają, że ryzyko zawału serca zaczyna się w dzieciństwie – ustalają dokładny wiek, w którym zdrowie serca spada

5
0


Naukowcy ostrzegają, że zdrowie serca zaczyna się pogarszać w wieku 10 lat u dzieci prowadzących niezdrowy tryb życia, co naraża je na ryzyko śmiertelnych zawałów serca i udarów mózgu w wieku dorosłym.

Choroby układu krążenia, na które cierpi około 7,6 miliona Brytyjczyków, są spowodowane głównie czynnikami związanymi ze stylem życia, takimi jak otyłość, zła dieta, palenie i brak ruchu.

Naukowcy z Harvard Pilgrim Health Care Institute wskazali obecnie kluczowy przedział wiekowy, w którym można chronić się przed tymi czynnikami, poprawiając zdrowie serca w wieku dorosłym.

w badanieopublikowanej w JAMA Cardiology, naukowcy przeanalizowali dane zdrowotne ponad 1500 dzieci w wieku od 3 do 16 lat z Massachusetts.

Zespół ocenił dietę każdego dziecka, aktywność fizyczną, czas snu, wskaźnik masy ciała (BMI), ciśnienie krwi i narażenie na palenie, na przykład bierne palenie, które może również zwiększać ryzyko chorób serca.

Naukowcy zbadali także poziom cukru i cholesterolu we krwi u dzieci w średnim wieku od 6 do 10 lat i we wczesnym okresie dojrzewania w wieku od 11 do 16 lat.

Na podstawie tych danych obliczyli ocenę stanu zdrowia serca, która ma wskazywać ryzyko zawału serca u dziecka w późniejszym życiu.

Odkryli, że wskaźniki zdrowia układu krążenia zaczynają się pogarszać w wieku około 10 lat we wszystkich grupach demograficznych, które stosują niewłaściwą dietę i mało ćwiczą.

Czynniki ryzyka choroby, takie jak wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowy poziom cukru we krwi, podwyższony cholesterol i otyłość rozpoczynająca się w dzieciństwie

Czynniki ryzyka choroby, takie jak wysokie ciśnienie krwi, nieprawidłowy poziom cukru we krwi, podwyższony cholesterol i otyłość rozpoczynająca się w dzieciństwie

Naukowcy wysunęli teorię, że 10 lat może być kluczowym wiekiem, ponieważ w tym okresie dzieci objęte badaniem miały tendencję do odżywiania się mniej zdrowo i jakość snu była gorsza.

Może to być spowodowane początkiem przejścia do szkoły średniej, gdy dzieci zwiększają swoją samodzielność.

Odpowiednia aktywność fizyczna i zdrowa dieta zapobiegająca otyłości, szczególnie w okresie od połowy dzieciństwa do wczesnej młodości, mogą pomóc w poprawie zdrowia układu krążenia.

„Nasze badanie zapewnia wgląd w przebieg zdrowia układu krążenia we wczesnym okresie życia, tworząc wyraźną szansę na poprawę zdrowia dzieci w całym kraju teraz i w przyszłości” – powiedział główny autor Izzuddin Aris, adiunkt medycyny populacyjnej w Harvard Medical School w Harvard Pilgrim Health Care Institute.

Choroby układu krążenia są zwykle związane z gromadzeniem się złogów tłuszczu w tętnicach, co zwiększa ryzyko zakrzepów krwi i zawałów serca.

Nadwaga, wysokie ciśnienie krwi i wysoki poziom cholesterolu to czynniki ryzyka tej choroby.

W 2023 roku Światowa Organizacja Zdrowia ujawniła, że ​​na całym świecie nadwagę ma obecnie 37 milionów dzieci poniżej piątego roku życia, czyli o cztery miliony więcej niż na przełomie wieków.

Według danych NHS jedno na ośmioro dzieci w wieku od dwóch do dziesięciu lat w Anglii jest otyłe.

Orzeczenie to nadeszło po tym, jak eksperci z Uniwersytetu w Cambridge odkryli, że wysoki lub zmienny poziom cholesterolu w dzieciństwie zwiększa ryzyko choroby związanej z chorobami serca zwanej miażdżycą.

Miażdżyca to zwężenie tętnic spowodowane gromadzeniem się z biegiem czasu złogów tłuszczu, które powodują blokady w dopływie krwi, powodując potencjalnie śmiertelne zawały serca i udary mózgu.

W badaniu zespół z Cambridge karmił dwie grupy myszy dietą bogatą w tłuszcze, o której wiadomo, że zwiększa „zły” cholesterol – okresowo lub stale.

Naukowcy, którzy opublikowali swoje odkrycia w czasopiśmie Nature, następnie przeanalizowali dane z badania ryzyka sercowo-naczyniowego u młodych Finów – długoterminowego badania monitorującego ryzyko chorób serca od dzieciństwa do dorosłości.

Ponad 2000 osób zrekrutowanych w latach 80. XX w., w wieku od 3 do 12 lat, miało wykonane badanie ultrasonograficzne tętnic szyjnych – głównych naczyń krwionośnych dostarczających krew do serca i mózgu – w wieku około 30 lat, a następnie ponownie w wieku około 50 lat.

Analiza zespołu wykazała, że ​​osoby z wysokim poziomem cholesterolu w dzieciństwie były bardziej narażone na największe odkładanie się złogów w tętnicach.

W wyniku badania czołowi eksperci kardiolodzy zasugerowali, że dzieci już w wieku 15 lat powinny przyjmować statyny – pigułkę obniżającą cholesterol – aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych chorób serca w przyszłości.



Link źródłowy