Pożywna dieta może zmniejszyć nasilenie przewlekłego bólu, szczególnie u kobiet, oferując dostępny i skuteczny sposób radzenia sobie z chorobą niezależnie od masy ciała.
Przewlekły ból to uporczywa i wyniszczająca przypadłość, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Pomimo dostępności metod leczenia bólu wiele osób pozostaje bez odpowiedniego leczenia.
Nowe badania przeprowadzone na Uniwersytecie Południowej Australii podkreślają obiecujące podejście: przyjęcie zdrowej diety może pomóc w zmniejszeniu nasilenia przewlekłego bólu, oferując cierpiącym dostępny i praktyczny sposób radzenia sobie ze swoim stanem.
W badaniu sprawdzano powiązania pomiędzy tkanką tłuszczową, dietą i bólem. Naukowcy odkryli, że wyższe przestrzeganie zasad Australijskie wytyczne żywieniowe wiązał się z niższym poziomem bólu ciała, przy czym kobiety odczuły szczególnie zauważalne korzyści.
Co ważne, wyniki te były niezależne od masy ciała danej osoby, co oznacza, że pomimo składu ciała zdrowa dieta może pomóc w zmniejszeniu przewlekłego bólu.
Na całym świecie około 30% populacji cierpi na chroniczny ból. W Australii prawie jedna na pięć osób (czyli 1,6 miliona) zmaga się z przewlekłym bólem.
Kobiety częściej cierpią na ból przewlekłypodobnie jak osoby z nadwagą lub otyłością.
Czynnik modyfikowalny: dieta i przewlekły ból
Doktorantka UniSA, Sue Ward, twierdzi, że badanie pokazuje, w jaki sposób modyfikowalne czynniki, takie jak dieta, mogą pomóc w leczeniu przewlekłego bólu i łagodzeniu go.
„Powszechnie wiadomo, że prawidłowe odżywianie jest dobre dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Jednak świadomość, że proste zmiany w diecie mogą złagodzić przewlekły ból, może zmienić życie” – mówi Ward.
„W naszym badaniu większe spożycie podstawowych pokarmów – czyli warzyw, owoców, zbóż, chudego mięsa, nabiału i produktów alternatywnych – wiązało się z mniejszym bólem i to niezależnie od masy ciała.
„To ważne, ponieważ nadwaga lub otyłość są znanym czynnikiem ryzyka przewlekłego bólu.
„Wiedza, że wybory żywieniowe i ogólna jakość diety danej osoby nie tylko sprawią, że będzie zdrowsza, ale także pomoże zmniejszyć poziom bólu, jest niezwykle cenna”.
Warto zauważyć, że odkrycia sugerują, że jakość diety wpływa na ból w różny sposób u mężczyzn i kobiet.
„Kobiety stosujące lepszą dietę miały niższy poziom bólu i lepszą sprawność fizyczną. Jednak w przypadku mężczyzn efekt ten był znacznie słabszy” – mówi Ward.
„Możliwe, że właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające zdrowszych podstawowych grup żywności zmniejszają ból, ale nie możemy jeszcze określić, czy gorsza jakość diety prowadzi do większego bólu, czy też ból prowadzi do stosowania diety o gorszej jakości.
„Zdrowa, pożywna dieta przynosi wiele korzyści dla zdrowia, dobrego samopoczucia i leczenia bólu. I chociaż należy przyjąć spersonalizowane strategie leczenia bólu, zdrowa dieta jest dostępnym, niedrogim i skutecznym sposobem radzenia sobie z bólem, a nawet jego zmniejszania.
Odniesienie: „Lepsza jakość diety wiąże się ze zmniejszeniem bólu ciała u dorosłych niezależnie od otyłości: wnioski z międzypokoleniowego badania zdrowia Whyalla” przeprowadzone przez Susan J. Ward, Alison M. Coates, Katherine L. Baldock, Ty E. Stanford i Alison M Wzgórze, 30 sierpnia 2024 r., Badania żywieniowe.
DOI: 10.1016/j.nutres.2024.08.002