Strona główna zdrowie Kalifornia ogłasza stan wyjątkowy, ponieważ ptasia grypa H5N1 grozi pandemią… w mrożącym...

Kalifornia ogłasza stan wyjątkowy, ponieważ ptasia grypa H5N1 grozi pandemią… w mrożącym krew w żyłach echu ciemnych dni Covida

7
0


Kalifornia ogłosiła stan wyjątkowy w związku z ptasią grypą H5N1 w obawie, że wirus może przedostać się na ludzi i zacząć się rozprzestrzeniać.

Posunięcie to jest odpowiedzią na poważną epidemię wirusa wśród bydła stanowego, który rozprzestrzenił się i zainfekował dziesiątki pracowników mleczarstwa.

Oświadczenie to następuje po wiadomościach, że osoba w Luizjanie została hospitalizowana z powodu wirusa H5N1, co stanowi pierwszy poważny przypadek w kraju.

Ogłoszenie stanu nadzwyczajnego zapewnia stanowi Kalifornia i lokalne zasoby umożliwiające powstrzymanie epidemii, w tym zatrudnienie personelu lub wystawienie umów na takie rzeczy, jak testy lub wyposażenie ochrony osobistej (PPE).

Gubernator Gavin Newsom powiedział, że posunięcie to uwolni fundusze oraz „usprawni i przyspieszy” wysiłki stanu mające na celu walkę z epidemią.

Kalifornia ogłosiła również stan nadzwyczajny w związku z pandemią Covida, która została zniesiona w lutym 2023 r., po prawie trzech latach.

Od czasu pierwszego wykrycia pod koniec sierpnia w Kalifornii zidentyfikowano H5N1 w 645 stadach bydła mlecznego, a prawie połowę z nich zgłoszono w ciągu ostatnich 30 dni, co podkreśla szybkie rozprzestrzenianie się wirusa.

Trzydzieści cztery z 61 przypadków ptasiej grypy w USA miały miejsce także w Kalifornii.

Kalifornia ogłosiła stan wyjątkowy w związku z pojawiającą się pandemią ptasiej grypy (zasoby pracowników ubranych w kombinezony ochronne). Powyższe zdjęcie przedstawia pracowników w Eden Valley w stanie Minnesota w 2015 r. Podczas reagowania na epidemię ptasiej grypy na fermie drobiu

Kalifornia ogłosiła stan wyjątkowy w związku z pojawiającą się pandemią ptasiej grypy (zasoby pracowników ubranych w kombinezony ochronne). Powyższe zdjęcie przedstawia pracowników w Eden Valley w stanie Minnesota w 2015 r. Podczas reagowania na epidemię ptasiej grypy na fermie drobiu

Wielu komentatorów, w tym urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia, skrytykowało reakcję Stanów Zjednoczonych na wybuch epidemii.

Eksperci opisali ją jako pandemię „rozwijającą się w zwolnionym tempie”.

Do zeszłego miesiąca prawie wszystkie badania bydła i osób narażonych na zakażone krowy były dobrowolne.

Ogłaszając dziś stan wyjątkowy, Newsom powiedział: Niniejsze oświadczenie stanowi ukierunkowane działanie mające na celu zapewnienie agencjom rządowym zasobów i elastyczności, których potrzebują, aby szybko zareagować na epidemię.

„Opierając się na kalifornijskim systemie testowania i monitorowania – największym w kraju – jesteśmy zaangażowani w dalszą ochronę zdrowia publicznego, wspierając nasz przemysł rolniczy [and] zapewnienie Kalifornijczykom dostępu do dokładnych i aktualnych informacji.

„Chociaż ryzyko dla społeczeństwa pozostaje niskie, będziemy nadal podejmować wszelkie niezbędne kroki, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się tego wirusa”.

CDC podkreśla również, że ryzyko zakażenia H5N1 dla ludzi jest niskie i nie ma dowodów na przenoszenie się wirusa z człowieka na człowieka, co byłoby konieczne do wywołania dużej epidemii.

Od 2023 r. odnotowano 61 oficjalnych przypadków u ludzi, a CDC zidentyfikowało siedem kolejnych „prawdopodobnych” przypadków.

Trzydzieści siedem z 61 przypadków powiązano z interakcją z zakażonym bydłem, a pozostałe infekcje były spowodowane chorobami ptaków lub nieznanym źródłem.

Uważa się, że epidemia H5N1 u bydła mlecznego rozpoczęła się w Teksasie na początku tego roku. Do środy w 16 stanach zidentyfikowano 865 zakażonych stad.

Wśród ekspertów rosną jednak obawy, że jeśli pozwoli się na rozprzestrzenianie się bez przeszkód, wirus ewoluuje, aby lepiej zarażać ludzi.

Za każdym razem, gdy wirus rozprzestrzenia się, zwłaszcza między dwoma różnymi gatunkami, nabywa mutacje, które mogą zmienić jego zachowanie.

Jak twierdzą urzędnicy, Stany Zjednoczone posiadają już w swoich krajowych zapasach około 20 milionów szczepionek na ptasią grypę, które są „dobrze dopasowane” do wirusa H5N1.

Ma także zdolność do szybkiego zarobienia 100 milionów więcej, jeśli zajdzie taka potrzeba. Dostępne są również leki przeciwwirusowe, takie jak oseltamiwir – stosowany w leczeniu najnowszego pacjenta z ptasią grypą w USA.

Trwają prace nad szczepionką na ptasią grypę dla drobiu i badania wykazujące, że ludzkie leki przeciwwirusowe działają równie dobrze na chore krowy.

Powyższa mapa przedstawia przypadki ptasiej grypy zarejestrowane w tym roku według stanów w USA. Sprawy są wśród ludzi

Powyższa mapa przedstawia przypadki ptasiej grypy zarejestrowane w tym roku w poszczególnych stanach w USA. Sprawy są wśród ludzi

Gubernator Kalifornii podpisał w tym roku ponad 20 stanów nadzwyczajnych obejmujących cały stan lub jego część. Wiele z nich zostało powiązanych z dzikimi pożarami.

Stan wyjątkowy to formalne oświadczenie wydawane w przypadku wystąpienia poważnego zagrożenia lub kryzysu, takiego jak klęska żywiołowa, taka jak powódź, pożar lub epidemia choroby.

Umożliwia agencjom państwowym korzystanie z funduszy awaryjnych i podpisywanie umów z większą liczbą pracowników w celu stawienia czoła pojawiającym się zagrożeniom.

W 2020 r., kiedy ogłoszono stan nadzwyczajny związany z Covid, Newsom powiedział, że sytuacja nadzwyczajna umożliwi władzom dostęp do większej liczby środków medycznych „bez przeszkód”.

Po Kalifornii stan Waszyngton ma drugą co do wielkości liczbę infekcji H5N1 u osób (11 osób), a Kolorado trzecią co do wielkości (10 osób).

Powyższe pokazuje wykrycie ptasiej grypy w ściekach. Istnieje grupa wykryć na obszarze Kalifornii

Powyższe pokazuje wykrycie ptasiej grypy w ściekach. Istnieje grupa wykryć na obszarze Kalifornii

Gubernator Gavin Newsom opublikował to zdjęcie wraz z ogłoszeniem stanu nadzwyczajnego

Gubernator Gavin Newsom opublikował to zdjęcie wraz z ogłoszeniem stanu nadzwyczajnego

Kalifornia jest także jednym z dwóch stanów, w których wycofano surowe mleko po tym, jak stwierdzono w nim skażenie ptasią grypą.

Prawie całe mleko sprzedawane w USA poddawane jest pasteryzacji, podczas której mleko jest szybko podgrzewane i schładzane, aby zabić wszelkie wirusy i bakterie, które mogą się w nim czaić.

Surowe mleko nie jest jednak poddawane temu procesowi, a eksperci wyrazili obawy, że może to doprowadzić do przeniesienia ptasiej grypy na konsumentów.

Na początku tego miesiąca urzędnicy badali przypadek dziecka chorego na ptasią grypę w Kalifornii, aby ustalić, czy zaraziło się nim przez surowe mleko.

W opisanym dzisiaj przypadku w Luizjanie śledczy twierdzą, że osoba, która ciężko zachorowała, najprawdopodobniej zaraziła się zarazą po zajmowaniu się chorymi i martwymi ptakami w przydomowym stadzie drobiu.

Nie podano żadnych dalszych szczegółów na temat ich objawów poza tym, że byli „ciężko chorzy” na wirusa.

Pacjent jest obecnie leczony w lokalnym szpitalu i nie uważa się, że przekazał infekcję innym osobom.

CDC stwierdziło, że pacjent został zakażony szczepem wirusa D1.1, który jest powiązany z dzikim ptactwem i drobiem domowym.

Różni się od szczepu krążącego obecnie wśród bydła.



Link źródłowy