Z nowego badania wynika, że opaska Twojego inteligentnego zegarka może zawierać substancje chemiczne, które naukowcy powiązali z problemami z płodnością i rakiem.
Substancje perfluoroalkilowe i polifluoroalkilowe (PFAS) to substancje chemiczne szeroko stosowane w produkcji wszystkiego, od tkanin, przez patelnie z powłoką zapobiegającą przywieraniu, po kosmetyki.
Nie rozkładają się w organizmie ani w środowisku, stąd przydomek „wieczne chemikalia”. Można je znaleźć w powietrzu, wodzie, rybach i glebie na całym świecie.
Niektóre badania powiązały je z wadami wrodzonymi, zwiększonym ryzykiem raka prostaty, nerek i jąder oraz problemami z płodnością.
W nowym artykule przetestowano inteligentne zegarki 22 różnych marek i stwierdzono, że 15 z nich zawierało chemikalia PFAS, choć nie ujawniono, jakich marek.
Odkryli, że droższe marki częściej zawierają wysoki poziom toksyn niż tańsze marki.
Urządzenia te cieszą się ogromną popularnością w obliczu rewolucji wellness, coraz bardziej skupiającej się na osobach zainteresowanych śledzeniem danych dotyczących snu, ćwiczeń i tętna.
Uważa się, że około 21 procent dorosłych Amerykanów i 35 procent Brytyjczyków używa inteligentnych zegarków i nosi je średnio przez 11 godzin.
Inteligentne zegarki oferują programy śledzące nawyki związane ze snem, tętno, ćwiczenia i nie tylko. Z badania wynika, że przeciętny użytkownik nosi swoje urządzenie przez 11 godzin dziennie
Niektóre badania sugerują, że długotrwałe noszenie produktów zawierających PFAS może powodować wchłanianie tych substancji chemicznych przez skórę i magazynowanie ich w organizmie
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Oznacza to, że około 54 miliony ludzi w USA i 13 milionów w Wielkiej Brytanii może być codziennie narażonych na działanie tych chemikaliów przez długi czas.
Badacze nie podali, jakie marki testowali.
Niektóre popularne opcje obejmują zegarek ASWEE Smart Watch, który można kupić online za 89 USD (70 GBP) oraz AppleWatch, który można kupić online w cenie od 249 USD (195 GBP) do 799 USD (625 GBP).
Wiele z tych marek jest automatycznie wyposażonych w elastyczny pasek przypominający silikon, chociaż klienci mogą go wymienić na inne opcje.
Tradycyjnie badacze doszli do wniosku, że najczęstszym sposobem, w jaki PFAS osiedla się w organizmie, jest połknięcie lub wdychanie.
Jednak niektóre badania sugerują, że długotrwały kontakt skóry ze środkiem chemicznym PFAS może spowodować jego wchłonięcie przez skórę, ale nie jest jasne, czy jest to częste zjawisko, czy ma wpływ na organizm.
Istnieją tysiące różnych rodzajów tych substancji chemicznych, a organizacje takie jak Agencja Ochrony Środowiska aktywnie pracują nad śledzeniem, jaki wpływ na zdrowie mogą mieć poszczególne substancje na organizm.
To badanie, które było opublikowane w czasopiśmie Listy z zakresu nauk o środowisku i technologiikoncentrując się na PFAS zwanych fluoroelastomerami.
Inteligentny zegarek ASWEE, który można kupić na Amazon za 89 dolarów. Apple Watch kosztuje w Internecie od 249 dolarów (195 funtów) do 799 dolarów (625 funtów)
Czasami dodaje się je do pasków do zegarków, aby pomóc im zachować kolor nawet po częstym kontakcie z olejem ze skóry, ale nie zawsze jest jasne, jakiej marki używają tej substancji chemicznej.
Aby więc ustalić, jak powszechna była ta substancja chemiczna, badacze z Notre Dame przeprowadzili analizy chemiczne każdego paska zegarka.
Chcieli sprawdzić, czy prążki zawierają fluor, co oznacza obecność przedmiotowego PFAS.
W 15 produktach, czyli około 68 procent testowanych, naukowcy znaleźli dowody na obecność PFAS.
Większość tych pasm reklamowała się jako zawierająca fluor, ale dwa przetestowane nie ujawniły, że ta substancja chemiczna została użyta w procesie produkcyjnym.
Opaski droższe niż 30 dolarów (23 funty) miały wyższy poziom fluoru niż te poniżej 15 dolarów (11 funtów).
Naukowcy przeprowadzili także analizę chemiczną pod kątem innych rodzajów substancji chemicznych PFAS oprócz fluoroelastomerów i odkryli, że wszystkie 22 zawierały przynajmniej pewne oznaki obecności jednej z substancji chemicznych.
Naukowcy stwierdzili, że te trwałe chemikalia prawdopodobnie przedostały się do produktu jako środek czyszczący podczas procesu produkcyjnego.
W badaniu przeprowadzonym w 2024 r. określono potencjalne różne źródła szeregu różnych rodzajów chemikaliów PFAS z zakładów produkcyjnych. Każda kropka w innym kolorze odpowiada innemu potencjalnemu rodzajowi branży
Naukowcy zauważyli, że nie jest jasne, czy ludzie łatwo wchłaniają fluoroelastomery przez skórę, a jeśli tak, to w jakiej ilości.
Badanie przeprowadzone w Niemczech w 2022 r., w którym uczestnicy stosowali filtry przeciwsłoneczne zawierające substancję chemiczną PFAS przez 115 dni, wykazało, że 1,6% całkowitej ilości zastosowanego środka chemicznego zostało wchłonięte przez skórę.
Z bardziej skrajnego punktu widzenia inne badanie przeprowadzone w 2024 r. przez brytyjskich badaczy wykazało, że zastosowanie PFAS na komórki skóry hodowane w laboratorium powoduje wchłonięcie około 58 procent całkowitej ilości zastosowanego środka chemicznego.
Autorzy stwierdzili: „Te ograniczone badania sugerują, że wchłanianie PFAS przez skórę może stanowić znaczącą drogę narażenia na krótkołańcuchowy PFAS stosowany w produktach konsumenckich mających kontakt ze skórą”.
Autorka badania Alyssa Wicks twierdzi, że chociaż badania naukowe są w toku, konsumenci ze względu na dużą ostrożność nadal mogą chcieć zwracać uwagę na skład swojego opakowania.
Dr Wicks stwierdziła: „Jeśli konsument chce kupić opaskę o wyższej cenie, sugerujemy przeczytanie opisów produktów i unikanie tych, które są wymienione jako zawierające fluoroelastomery”.