Nie jest to dokładnie „udawaj, aż ci się uda”, ale wiara w siebie może naprawdę utorować drogę do sukcesu.
Naukowcy odkryli, że według nowego, dużego badania pozytywne nastawienie, często określane jako „nastawienie na rozwój” lub wiara w rozwój osobisty, jest silnie powiązane z wyższym poziomem zarówno siły woli, jak i pasji.
Ludzie, którzy wierzą, że odniosą sukces, są znacznie bardziej pełni pasji i mają większą siłę woli niż ci, którzy w to nie wierzą, mówi Hermundur Sigmundsson, profesor na Wydziale Psychologii NTNU.
Sigmundsson przez wiele lat pracował nad odkryciem, co sprawia, że ludzie osiągają swoje cele. Teraz on i profesor Monika Haga z Wydziału Kształcenia Nauczycieli NTNU połączyli siły.
Oceniono pasję, siłę woli i nastawienie
Obaj przyjrzeli się 1548 uczestnikom w wieku od 13 do 77 lat, aby ocenić różne czynniki potrzebne, aby stać się w czymś dobrym. W pierwszej kolejności wzięli pod uwagę pasję, determinację i wiarę uczestników w osiągnięcie wyznaczonych celów. Tutaj oczywiście występują duże różnice indywidualne.
Następnie porównali uczestników, którzy mieli najbardziej pozytywne nastawienie, z uczestnikami, którzy najmniej wierzyli, że im się uda. Różnice są jasne.
„Porównując pięć procent osób, które mają najbardziej pozytywne nastawienie, z pięcioma procentami, które mają najbardziej negatywne nastawienie, zauważamy duże różnice w pasji i determinacji” – powiedział Sigmundsson.
Te grupy są różne. Wysoka pasja i determinacja są bezpośrednio powiązane z pozytywnymi postawami u dorosłych.
Może nas zmotywować
„Nasze wyniki mogą pomóc nam lepiej zrozumieć powiązania między różnymi czynnikami. Te z kolei są powiązane z tym, jak ludzie są zadowoleni ze swojego życia, jak się czują, co już osiągnęli i czego się nauczyli” – powiedział Sigmundsson.
Kiedy wiemy więcej o tym, co charakteryzuje ludzi o różnych postawach, możemy również lepiej zrozumieć, w jaki sposób możemy motywować różne grupy. Możemy w ten sposób nakłonić ludzi do wyznaczania długoterminowych celów i podejmowania wysiłków, aby je osiągnąć. To właśnie Sigmundsson nazywa „poczuciem, że MOGĘ”.
„Wiara we wzrost jest ważna dla dużej części naszego społeczeństwa. Dotyczy to szkoły, sportu, pracy i życia rodzinnego” – stwierdził.
Odniesienie: „Pasja i stanowczość u osób z nastawieniem na wysoki rozwój są inne niż u osób z nastawieniem na niski rozwój”, Hermundur Sigmundsson i Monika Haga, 11 września 2024 r., Acta Psychologica.
DOI: 10.1016/j.actpsy.2024.104480