Badania ujawniają nowe powiązania między jelitami a mózgiem, co sugeruje bardziej ukierunkowane metody leczenia depresji i lęku oraz potencjał zapobiegania problemom trawiennym u dzieci poprzez ograniczenie przenoszenia leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży.
Badanie podkreśla, że wzmocnienie serotonina w jelitach poprawia zaburzenia nastroju na modelach zwierzęcych i wskazuje na ryzyko problemów trawiennych u dzieci wynikających ze stosowania leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży.
Nowe spojrzenie na powiązania jelitowo-mózgowe i zdrowie psychiczne
Naukowcy odkryli nowe powiązania między jelitami a mózgiem, które dają nadzieję na bardziej ukierunkowane metody leczenia depresji i lęku oraz mogą pomóc w zapobieganiu problemom trawiennym u dzieci poprzez ograniczenie przenoszenia leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży.
Badanie opublikowane w czasopiśmie Gastroenterologiapokazuje, że zwiększenie poziomu serotoniny w nabłonku jelit – cienkiej warstwie komórek wyściełających jelito cienkie i grube – łagodzi objawy lęku i depresji w badaniach na zwierzętach. Naukowcy odkryli również, że u ludzi stosowanie leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży zwiększa ryzyko wystąpienia zaparć u dzieci w pierwszym roku życia.
Wzmocnienie ukierunkowania leków w celu złagodzenia skutków ubocznych
„Nasze odkrycia sugerują, że selektywne ukierunkowanie leków przeciwdepresyjnych na nabłonek jelita może przynosić korzyści, ponieważ leczenie ogólnoustrojowe może nie być konieczne do uzyskania korzyści ze stosowania leków, ale może przyczyniać się do problemów trawiennych u dzieci narażonych na działanie leków w czasie ciąży” – stwierdziła Kara Margolis, dyrektor Centrum Badań nad Bólem na Uniwersytecie Nowojorskim i profesor nadzwyczajny patobiologii molekularnej w NYU College of Dentistry, który wspólnie kierował badaniem wraz z Markiem Ansorge, profesorem nadzwyczajnym neurobiologii klinicznej na Uniwersytecie Nowojorskim Uniwersytet Kolumbii.
Lęk i depresja należą do najczęstszych schorzeń psychicznych w USA u jednej na pięć dorosłych osób występują objawy. Wiele osób cierpiących na zaburzenia nastroju doświadcza również zaburzeń interakcji jelitowo-mózgowych (DGBI), problemów trawiennych, takich jak zespół jelita drażliwego i zaparcia czynnościowe, które wynikają z problemów z komunikacją między jelitami a mózgiem.
Potencjalne ryzyko i mechanizmy leków przeciwdepresyjnych
Leki przeciwdepresyjne – w tym selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) – są powszechnie przepisywane na depresję, stany lękowe i DGBI. Chociaż leki te są ogólnie uważane za bezpieczne, mogą powodować działania niepożądane, takie jak problemy żołądkowo-jelitowe i stany lękowe – „to właśnie objawy, do leczenia których czasami są przeznaczone” – powiedział Ansorge – szczególnie na początku leczenia SSRI, co może prowadzić do przestać brać lek.
Leki przeciwdepresyjne stanowią również wyzwanie w czasie ciąży i po jej zakończeniu, ponieważ przenikają przez łożysko i mleko matki. Niektóre badania wskazują na większą częstość występowania zaburzeń nastroju i funkcji poznawczych u dzieci narażonych na działanie leków z grupy SSRI w czasie ciąży, chociaż wyniki innych badań są sprzeczne. Nieleczona depresja i stany lękowe w czasie ciąży niosą ze sobą ryzyko zarówno dla matki, jak i dziecka, dlatego przyszłe matki muszą rozważyć potencjalne ryzyko związane z przyjmowaniem leków ze swoimi potrzebami w zakresie zdrowia psychicznego.
SSRI i rola serotoniny poza mózgiem
SSRI działają poprzez blokowanie białka zwanego transporterem serotoniny, podnosząc poziom serotoniny w mózgu. Jednak zdecydowana większość serotoniny w organizmie wytwarzana jest w jelitach, a transporter serotoniny również wyściela jelita.
„W przypadku leków psychiatrycznych działających na receptory w mózgu wiele z tych samych receptorów znajduje się w jelitach, dlatego należy wziąć pod uwagę wpływ na rozwój i funkcjonowanie jelit” – powiedziała Margolis, która jest także profesorem nadzwyczajnym pediatrii i biologii komórki w szkole medycznej Grossman School of Medicine na Uniwersytecie Nowojorskim.
Postępy w zrozumieniu serotoniny jelitowej i skutków zdrowotnych
Aby lepiej zrozumieć związek między serotoniną w jelitach a zaburzeniami nastroju i przewodu pokarmowego, naukowcy zbadali kilka modeli mysich, w których usunięto lub zablokowano transporter serotoniny. Poprzednie badania kierowane przez Margolis odkryły, że u myszy hodowanych bez transportera serotoniny w organizmie, a także myszy, które były narażone na działanie SSRI w czasie ciąży i po niej, doświadczyły zmian w rozwoju układu trawiennego i dysfunkcji motoryki jelit.
w Gastroenterologia W badaniu naukowcy przyjrzeli się roli serotoniny w jelitach, w szczególności badając myszy pozbawione transportera serotoniny w nabłonku jelita podczas rozwoju (naśladując ekspozycję na SSRI w czasie ciąży) lub w młodym wieku dorosłym (co przypomina przyjmowanie SSRI przez osobę dorosłą ).
Potencjał ukierunkowania serotoniny jelitowej w strategiach leczenia
Usunięcie transportera serotoniny z nabłonka jelit zwiększyło poziom serotoniny i doprowadziło do złagodzenia objawów lęku i depresji w obu grupach myszy. Uchroniło ich to także przed niekorzystnym wpływem na trawienie i ruchliwość, który stwierdzono w poprzednich badaniach, w których brakowało transportera serotoniny lub był on zablokowany w całym organizmie.
„To dodaje krytycznej perspektywy do długo utrzymywanego poglądu, że terapeutyczne działanie SSRI wynika z bezpośredniego działania na ośrodkowy układ nerwowy i sugeruje rolę jelit” – powiedział Ansorge.
Naukowcy ustalili również, że nerwy błędne – kluczowa droga komunikacji między układem trawiennym a mózgiem – to ścieżka, za pomocą której serotonina w nabłonku jelitowym moduluje nastrój. Odcięcie tej komunikacji u myszy w jednym kierunku – z jelit do mózgu – usunęło poprawę w zakresie lęku i depresji.
Ocena wpływu leków przeciwdepresyjnych na rozwój dziecka
Aby zbadać, czy blokowanie transportera serotoniny u ludzi prowadzi do podobnych problemów trawiennych jak u myszy, naukowcy przyjrzeli się także stosowaniu leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży. Przebadali ponad 400 par matek – z których jedna czwarta przyjmowała leki przeciwdepresyjne (SSRI lub SNRI) – i ich dzieci, a następnie obserwowali je podczas ciąży i przez cały pierwszy rok życia dzieci.
Stosowanie leków przeciwdepresyjnych w czasie ciąży znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia u dziecka zaparcia czynnościowego – bardzo częstej choroby DGBI, która może być bolesna – w pierwszym roku życia.
Ponowna ocena metod leczenia kobiet w ciąży
„Odkryliśmy, że w wieku jednego roku zaparcia wystąpiły u 63% dzieci narażonych w ciąży na leki przeciwdepresyjne w porównaniu z 31% dzieci, których matki nie przyjmowały leków” – powiedziała Larissa Takser, profesor pediatrii na Université de Sherbrooke w Quebecu i autorze badania. „To odkrycie sugeruje potencjalny związek między poziomem serotoniny w macicy a rozwojem jelit i otwiera nowe drzwi do badania właściwości SSRI, które nie były wcześniej badane”.
Badacze stanowczo ostrzegają, że odkrycia te nie powinny zmienić praktyki klinicznej ani wpłynąć na to, czy matki będą nadal przyjmować leki z grupy SSRI w czasie ciąży ze względu na ryzyko zaparć u ich dzieci, biorąc pod uwagę znane ryzyko nieleczonej depresji i stanów lękowych u matki.
Przyszłe kierunki badań i implikacje kliniczne
„Nie są to wytyczne kliniczne – raczej stanowią wezwanie, że potrzebne są dalsze badania nad powiązaniem pomiędzy SSRI, serotoniną i jelitami” – stwierdziła Margolis. „Zaleca się, aby matki i opiekunowie wspólnie rozważyli opcje leczenia, które okazały się skuteczne, w tym leki i terapię poznawczo-behawioralną”.
Łącznie odkrycia przeprowadzone na myszach i ludziach ukazują obiecujący kierunek przyszłych badań: nabłonek jelitowy jako nowy i potencjalnie bezpieczniejszy cel w leczeniu zaburzeń nastroju, zwłaszcza u kobiet w ciąży.
„Wydaje się, że ogólnoustrojowe blokowanie transportera serotoniny odgrywa rolę w rozwoju problemów trawiennych zarówno u myszy, jak i u ludzi. Jednakże ograniczenie stosowania leku przeciwdepresyjnego do hamowania transportera serotoniny wyłącznie w nabłonku jelita mogłoby uniknąć tych działań niepożądanych i ograniczyć przenoszenie leku podczas ciąży i karmienia piersią” – stwierdziła Margolis.
Więcej informacji na temat tych badań można znaleźć w artykule Leki przeciwdepresyjne działające na jelita mogą zapewniać bezpieczniejszą ulgę w depresji i stanach lękowych.
Odniesienie: „Serotonina nabłonka jelitowego jako nowy cel w leczeniu zaburzeń interakcji jelitowo-mózgowych i nastroju” Lin Y. Hung, Nuno D. Alves, Andrew Del Colle, Ardesheer Talati, Sarah A. Najjar, Virginie Bouchard, Virginie Gillet, Yan Tong, Zixing Huang, Kirsteen N. Browning, Jialiang Hua, Ying Liu, James O. Woodruff, Daniel Juarez, Melissa Medina, Jonathan Posner, Raquel Tonello, Nazli Yalcinkaya, Narek Israelyan, Roey Ringel i Kara Gross Margolis, 11 grudnia 2024 r., Gastroenterologia.
DOI: 10.1053/j.gastro.2024.11.012
W badaniu wzięli udział naukowcy z NYU Pain Research Center, Columbia University, Université de Sherbrooke w Quebecu, Pennsylvania State College of Medicine, Duke University School of Medicine, Baylor College of Medicine i Albert Einstein College of Medicine. Badania są częściowo wspierane przez Narodowe Instytuty Zdrowia (R01MH119510, R01DK130517, P01-AI152999, NIDDK-DD56338, F32DK132810, DK111667, R01NS015547, R01-DK130517, R01DK130518 i R01DK126644), Departamentu Obrony (W911NF-21-S-0008, PR160365) oraz nagrodę za innowacyjność przyznaną przez Północnoamerykańskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dziecięcego.