Strona główna zdrowie Co zatem powoduje wzrost zachorowań na raka jelita grubego u młodych osób?...

Co zatem powoduje wzrost zachorowań na raka jelita grubego u młodych osób? Jak sugerują badania, winne jest „przyspieszone starzenie się”… a jakie są inne czynniki?

17
0


Lekarzy na całym świecie wprawia w zakłopotanie współczesny kryzys zdrowotny: rosnąca liczba przypadków raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia, z których wiele jest w doskonałej kondycji i zdrowiu.

Według najnowszych danych międzynarodowych wzrost ten uderza w Wielką Brytanię bardziej dramatycznie niż w większość innych krajów zachodnich, w tym w USA.

Teraz pytanie, na które najlepsi światowi eksperci starają się odpowiedzieć, brzmi: dlaczego?

Chociaż badania nie zidentyfikowały jeszcze konkretnego pistoletu do palenia, grupy naukowców przedstawiły wiele różnych teorii, a niektóre z nich są szczególnie przekonujące.

Najnowszą propozycję mającą przyciągnąć uwagę ekspertów opublikowali na początku tego tygodnia naukowcy z Uniwersytetu w Miami.

W czasopiśmie Cancer Prevention Research naukowcy zasugerowali, że wzrost zachorowań na nowotwory jelita grubego w młodym wieku – zwane także rakiem okrężnicy – ​​można częściowo wytłumaczyć zjawiskiem „przyspieszonego starzenia się” wśród młodszych osób.

„Przyspieszone starzenie się” to koncepcja naukowa, która oznacza, że ​​ciało danej osoby jest starsze niż jej wiek chronologiczny lub liczba urodzin.

Naukowcy odkryli, że każdy rok przyspieszonego starzenia się koreluje z 16-procentowym wzrostem ryzyka rozwoju polipów, małych narośli, które mogą prowadzić do raka.

Jednocześnie zespół odkrył, że narośla te występowały niezależnie od innych znanych czynników ryzyka choroby, takich jak otyłość i palenie tytoniu.

Uważa się, że starzenie się jest spowodowane połączeniem stylu życia, takiego jak dieta i poziom ćwiczeń, a także czynników, na które dana osoba zazwyczaj nie ma wpływu, takich jak narażenie środowiskowe na chemikalia zawarte w żywności, odzieży i powietrzu.

Chociaż jest to kuszące potencjalne powiązanie, dokładny związek między przyspieszonym starzeniem się a rakiem jelita nie jest jeszcze w pełni poznany.

To także tylko jedna z teorii. Inne badania wykazały, że narażenie z dietą na oleje z nasion, takie jak słonecznikowy, rzepakowy, kukurydziany i z pestek winogron, wyjaśnia 50-procentowy wzrost liczby młodych nowotworów jelita od lat 90.

Rak jelita może powodować obecność krwi w kale, zmianę rytmu wypróżnień lub guzek w jelitach, który może powodować niedrożność. Niektórzy ludzie cierpią również na utratę wagi w wyniku tych objawów

Rak jelita może powodować obecność krwi w kale, zmianę rytmu wypróżnień lub guzek w jelitach, który może powodować niedrożność. Niektórzy ludzie cierpią również na utratę wagi w wyniku tych objawów

Niedawne amerykańskie badanie, analizujące nowotwory ponad 80 pacjentów chorych na raka jelita grubego, wykazało, że narośla zawierały wysoki poziom bioaktywnych lipidów – mikroskopijnych związków tłuszczowych wytwarzanych podczas rozkładu olejów z nasion przez organizm.

Uważa się, że lipidy te są niebezpieczne z dwóch powodów. Po pierwsze, sprzyjają stanom zapalnym, co pomaga w rozwoju nowotworu.

Po drugie, mówi się, że uniemożliwiają organizmowi wykorzystanie naturalnych mechanizmów obronnych do walki z nowotworem.

Badacze stojący za analizą namawiali ludzi do zamiany olejów z nasion na oleje zawierające kwasy tłuszczowe omega-3, takie jak olej z oliwek i olej z awokado.

Tymczasem rosnąca liczba badań zrzuca winę na ultraprzetworzoną żywność (UPF) i rosnące jej spożycie przez ludność światową.

Na przykład badanie w Singapurze wykazało, że metyloglioksal, związek uwalniany w organizmie podczas rozkładania słodkich i tłustych pokarmów, ma wpływ na gen pomagający zwalczać nowotwory.

Kolejny 2023 rok badanie w czasopiśmie Clinical Nutrition odkryli „stały istotny związek między spożyciem UPF a ryzykiem zachorowania na nowotwory ogółem i kilka nowotworów”, w tym raka jelita.

Inne mniej zbadane teorie dotyczą mikroplastików – cząstek plastiku przenoszonych do żywności z materiałów opakowaniowych – oraz dodatków do żywności kupowanej w sklepach.

Naukowcy uważają, że oba te elementy współczesnego życia mogą trafić do naszych wnętrzności, gdzie wywołają kaskadę uszkodzeń.

Uważa się, że nie tylko zaburzają skomplikowaną równowagę zdrowych bakterii w jelitach, które mogą poszczycić się właściwościami przeciwnowotworowymi, ale mogą zniszczyć barierę ochronną narządu.

Osłabiona bariera może zwiększyć dostęp bakterii chorobotwórczych i toksyn do wewnętrznej warstwy jelita, powodując rozwój nowotworów.

Niezależnie od tego, co jest przyczyną wzrostu, istnieją istotne dowody na to, że jest to problem globalny, który stale narasta.

Kiedy Ellie Wilcock poczuła nagły ból brzucha, założyła, że ​​przyczyną jest infekcja dróg moczowych (UTI). W końcu było to coś, czego ówczesny 25-latek doświadczył już wcześniej

Kiedy Ellie Wilcock poczuła nagły ból brzucha, założyła, że ​​przyczyną jest infekcja dróg moczowych (UTI). W końcu było to coś, czego ówczesny 25-latek doświadczył już wcześniej

Jednak faktyczną przyczyną był nowotwór, który co roku zabija prawie 17 000 Brytyjczyków. U Ellie, obecnie 27-letniej mieszkanki Peterborough, zdiagnozowano raka jelita grubego w czwartym stadium – najpoważniejszą odmianę choroby

Jednak faktyczną przyczyną był nowotwór, który co roku zabija prawie 17 000 Brytyjczyków. U Ellie, obecnie 27-letniej mieszkanki Peterborough, zdiagnozowano raka jelita grubego w czwartym stadium – najpoważniejszą odmianę tej choroby

Niedawny przegląd 50 krajów wykazał, że liczba przypadków tej choroby u osób poniżej 50. roku życia wzrosła w ponad połowie wszystkich objętych badaniem krajów.

Stwierdzono również, że Anglia odnotowuje jeden z najszybszych wzrostów na świecie, a wskaźnik zachorowań rośnie średnio o 3,6 procent rocznie.

Za statystykami kryją się rozdzierające serce historie młodych ludzi, u których w kwiecie wieku zdiagnozowano raka jelita grubego.

Być może najbardziej rozpoznawalną ofiarą jest Deborah James – znana jako „jelitowe dziecko” – u której zdiagnozowano chorobę w wieku zaledwie 35 lat, a w ostatnich dniach jej życia w 2022 r. zebrała miliony na cele charytatywne.

Innym przykładem sprawnej i zdrowej kobiety dotkniętej tą chorobą była Zu Rafalat z Finsbury Park w Londynie, która zmarła w 2020 roku w wieku 39 lat.

Super wysportowany globtroter początkowo myślała, że ​​złapała grypę żołądkową w Ameryce Środkowej, gdzie wyjechała na wakacje w grudniu 2018 r.

Później okazało się, że jest to rak jelita grubego w czwartym stadium, który rozprzestrzenił się na inne narządy.

Kolejną młodą Brytyjką dotkniętą tą chorobą w szczytowym okresie była Ellie Wilcock, która po nagłym bólu brzucha założyła, że ​​winę za tę chorobę ponosi infekcja dróg moczowych.

Dame Deborah James, nazywana „bowel baby”, zebrała ponad 11,3 miliona funtów na rzecz badań nad rakiem i przypisuje się jej zwiększenie świadomości na temat choroby, która zabiła ją w 2022 roku w wieku 40 lat

Dame Deborah James, nazywana „bowel baby”, zebrała ponad 11,3 miliona funtów na rzecz badań nad rakiem i przypisuje się jej zwiększenie świadomości na temat choroby, która zabiła ją w 2022 roku w wieku 40 lat

U Ellie, obecnie 27-letniej mieszkanki Peterborough, która przed diagnozą lubiła uprawiać sporty, takie jak tenis i wędrówki, ostatecznie zdiagnozowano u niej raka jelita grubego w czwartym stadium – najpoważniejszą odmianę tej choroby.

Trend nie ogranicza się do kobiet. Aktor Chadwick Boseman, znany z Czarnej Pantery, zmarł na raka jelita grubego w wieku zaledwie 43 lat.

Cancer Research UK, potwierdzając ten wzrost, podkreślają, że nowotwory jelita wśród młodych ludzi pozostają statystycznie rzadkie.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii odnotowuje się około 2600 nowych przypadków raka jelita grubego u osób w wieku 25–49 lat i około 44 100 nowych przypadków wśród osób w każdym wieku.

Prognozy przewidują, że do 2040 r. liczba ta wzrośnie do 47 700 przypadków rocznie.

Dane pokazują, że tylko jeden na 20 przypadków raka jelita w Wielkiej Brytanii zdiagnozowano u osób w wieku poniżej 50 lat.

Zu Rafalat, lat 38, mieszkanka Finsbury Park, której wzdęcia sprawiły, że wyglądała na „w szóstym miesiącu ciąży”, była przerażona, gdy zdiagnozowano u niej raka jelita grubego w czwartym stadium. Na zdjęciu jest na wakacjach

Zu Rafalat, lat 38, mieszkanka Finsbury Park, której wzdęcia sprawiły, że wyglądała na „w szóstym miesiącu ciąży”, była przerażona, gdy zdiagnozowano u niej raka jelita grubego w czwartym stadium. Na zdjęciu jest na wakacjach

Chociaż przyczyna wzrostu zachorowalności na raka jelita u młodych ludzi jest nadal badana, eksperci szacują, że ponad połowie przypadków diagnozowanych każdego roku w Wielkiej Brytanii można zapobiec dzięki znanym czynnikom ryzyka raka.

Szokujący jeden na cztery przypadki, którym można zapobiec, jest spowodowany spożywaniem przez Brytyjczyków zbyt małej ilości błonnika – znajdującego się w owocach i warzywach oraz produktach pełnoziarnistych – który, jak wiadomo, jest kluczowym czynnikiem dobrego zdrowia układu trawiennego.

Około jeden na 10 przypadków jest spowodowany jedzeniem przetworzonego mięsa, przy czym podobny odsetek jest spowodowany nadwagą lub otyłością.

Badania sugerują, że ryzyko zachorowania na raka jelita wzrasta o 18 procent, jeśli ludzie spożywają więcej niż 50 g przetworzonego mięsa (jedną kiełbasę) dziennie.

W jednym na 20 przypadków przyczyną jest picie alkoholu, palenie tytoniu i zbyt mała aktywność fizyczna.

Badania sugerują, że wypicie zaledwie jednego kufla piwa o niskiej mocy dziennie, czyli około dwóch jednostek, może zwiększyć ryzyko raka jelita grubego o 4 procent, przy czym ryzyko wzrasta w przypadku większego spożycia alkoholu.

Uważa się, że około jeden na 50 przypadków raka jelita grubego jest spowodowany ekspozycją na promieniowanie, na przykład radioterapią.

Uważa się, że jedna piąta przypadków raka jelita ma podłoże genetyczne.

Objawy raka jelita grubego obejmują zmiany w wypróżnieniach, takie jak utrzymująca się i nowa biegunka lub zaparcie, potrzeba lub uczucie konieczności częstszego lub rzadszego oddawania moczu, krew w stolcu, ból brzucha, guzek w żołądku, wzdęcia, nieoczekiwana utrata masy ciała i zmęczenie.

Każdy, kto doświadcza takich objawów, powinien skontaktować się ze swoim lekarzem rodzinnym w celu uzyskania porady.



Link źródłowy