Strona główna nauka/tech Stwierdzono, że dym z pożaru lasu szkodzi zdrowiu tysiące mil stąd

Stwierdzono, że dym z pożaru lasu szkodzi zdrowiu tysiące mil stąd

10
0


Lekarz badający prześwietlenie klatki piersiowej
Badania wskazują, że dym powstający podczas pożarów w Kanadzie spowodował znaczny wzrost liczby wizyt lekarskich związanych z sercem i płucami w Maryland w 2023 r. Badanie podkreśla dalekosiężny wpływ dymu z pożarów na zdrowie oraz znaczenie lepszego dostępu do opieki zdrowotnej w dni o złej jakości powietrza.

Nowe badanie wykazało, że dym powstający podczas pożarów w Kanadzie znacząco wpływa na zdrowie w całych Stanach Zjednoczonych, przy wyraźnym wzroście liczby wizyt lekarskich z powodu problemów z sercem i płucami w Maryland.

W badaniu, w którym wykorzystano dane satelitarne i dane EPA oraz dokumentację medyczną, uwydatniono szersze skutki jakości powietrza dla zdrowia publicznego i podkreślono potrzebę poprawy dostępu do opieki zdrowotnej i zasobów, szczególnie dla grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji ekonomicznej, podczas takich kryzysów środowiskowych.

Dym z pożarów i wpływ na zdrowie

Dym z pożarów lasów jest dobrze znany z pogarszania się schorzeń, takich jak choroby serca, problemy z płucami i astma. Nowe badanie pokazuje, że skutki zdrowotne tej rośliny mogą rozciągać się na tysiące kilometrów. Naukowcy z Instytutu Obliczeń Zdrowia Uniwersytetu Maryland (UM-IHC) odkryli prawie 20% wzrost liczby wizyt lekarskich z powodu problemów z sercem i płucami w ciągu sześciu zadymionych dni w czerwcu 2023 r. Ten gwałtowny wzrost nastąpił, gdy dym z pożarów w zachodniej Kanadzie napłynął przez USA , powodując niebezpieczną jakość powietrza w Baltimore i okolicach.

Wyniki tych badań opublikowano dzisiaj (13 grudnia) w czasopiśmie Sieć JAMA otwarta.

Szczegółowe obserwacje pracowników służby zdrowia

Latem 2023 r. poważne pożary w Kanadzie utworzyły rozległą chmurę, która przeniosła się na odległość 3000 km przez cały kraj, powodując złą jakość powietrza na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych i problemy z oddychaniem u wielu osób, co doprowadziło je do wizyty u lekarza.

„Niebo w Baltimore było bardzo ciemne i wszyscy czuliśmy zapach dymu w powietrzu” – powiedziała Mary Maldarelli, lekarz medycyny, pracownik intensywnej terapii pulmonologicznej w szpitalu Szkoła Medyczna Uniwersytetu Maryland (UMSOM), który jest pierwszym autorem badania. „Ale co najważniejsze, moi pacjenci przychodzili do mnie, mówiąc, że kaszlą znacznie częściej i częściej potrzebują leków, dlatego czuli się znacznie bardziej chorzy niż zwykle, gdy wybuchały pożary”. Dr Maldarelli jest także rezydentem Oddziału Medycyny Pulmonologicznej i Intensywnej Terapii w Centrum Medycznym Uniwersytetu Maryland.

Rozkład dymu z pożarów podczas letnich pożarów w czerwcu 2024 r
Dane z systemu mapowania zagrożeń przedstawiające przebieg smugi dymu pochodzącego z prowincji zachodniej Kanady w czerwcu 2023 r. Źródło: University of Maryland School of Medicine

Analiza dokumentacji zdrowotnej i danych dotyczących zanieczyszczeń

Aby ustalić, czy dni wypełnione dymem doprowadziły do ​​wymiernych konsekwencji zdrowotnych, nawiązała współpracę z naukowcami zajmującymi się danymi i ekspertami od wizualizacji z UM-IHC, który ma dostęp do prawie 2 milionów niezidentyfikowanych danych pacjentów z systemu medycznego Uniwersytetu Maryland (UMMS). .

Naukowcy przeanalizowali dane satelitarne i dane Agencji Ochrony Środowiska (EPA), aby zidentyfikować sześć dni „gorących punktów” w czerwcu 2023 r. z wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza spowodowanego dymem z pożarów na obszarze Maryland. Były to dni, które przekroczyły standardy EPA dotyczące bezpiecznej jakości powietrza we wszystkich 23 hrabstwach stanu Maryland.

Zwiększona liczba wizyt lekarskich podczas zdarzeń związanych z dymem

Następnie zespół przejrzał zdepersonalizowaną elektroniczną dokumentację medyczną z UMMS, porównując wizyty lekarskie dotyczące chorób serca i płuc lub układu krążeniowo-oddechowego z czerwca 2023 r. z wizytami lekarskimi w czerwcu 2018 r. i czerwcu 2019 r. Obejmowały one wizyty na oddziałach ratunkowych, przyjęcia do szpitala i ambulatoria. wizyty.

„Odkryliśmy, że dni z hotspotami wiązały się z 18% większym prawdopodobieństwem udania się pacjentów do lekarza z powodu powikłań związanych z chorobami krążeniowo-oddechowymi” – powiedział współautor badania Bradley Maron, lekarz medycyny, profesor medycyny na UMSOM i współdyrektor wykonawczy UM-IHC. „Zaobserwowaliśmy także 55-procentowy wzrost ryzyka wizyty ambulatoryjnej z powodu chorób serca i płuc; pacjenci ci byli na ogół starsi, niepalący i zamożniejsi pod względem społeczno-ekonomicznym niż typowi pacjenci, którzy zgłaszają się do lekarzy z powodu chorób układu krążenia w dni, w których panuje dobra jakość powietrza”.

Odkrycie to może podkreślić znaczenie dostępu do opieki zdrowotnej i może wskazywać, że pacjenci w bardziej niekorzystnej sytuacji ekonomicznej nie otrzymują potrzebnej opieki medycznej w dni wysokiego ryzyka wypełnione dymem z pożarów.

Przyszłe kierunki zarządzania zdrowiem w przypadku dymu

W związku z przewidywaną większą liczbą zdarzeń klimatycznych w przyszłości lekarze mogą potrzebować lepszych narzędzi, aby pomóc pacjentom znajdującym się w niekorzystnej sytuacji w dni hotspotów.

„Mamy możliwość wykorzystania możliwości UM-IHC do proaktywnej identyfikacji pacjentów, którzy są najbardziej zagrożeni i zapewnienia im opieki zapobiegawczej” – powiedział dziekan UMSOM Mark T. Gladwin, lekarz medycyny, który jest dyrektorem John Z. i Akiko K. Bowers Wybitny profesor i wiceprezes ds. medycznych na Uniwersytecie Maryland w Baltimore. „Mogą istnieć kluczowe sposoby zapobiegania powikłaniom sercowo-naczyniowym w dni zanieczyszczonego dymu, po prostu zapewniając im wizyty telezdrowia lub inne sposoby dostępu do opieki”.

Na potrzeby badania dr Amir Sapkota i dr Hyeonjin Song ze Szkoły Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Maryland przeprowadzili analizy satelitarne i analizy EPA. Współautorami badania byli także wykładowcy z Uniwersytetu Maryland, College Park, Szkoły Farmacji Uniwersytetu Maryland i Uniwersytetu Maryland Medical System.

Wykorzystanie technologii w celu uzyskania lepszych wyników zdrowotnych

„Możliwość dostępu do danych klinicznych na poziomie szczegółowym oraz nasza umiejętność stosowania zaawansowanych narzędzi analitycznych, takich jak to, ma kluczowe znaczenie dla przyszłości opieki zdrowotnej i pozwala UMMS być w czołówce innowacyjnej medycyny, która pomoże zapewnić lepszą opiekę nad pacjentami w nadchodzące lata” – powiedział współautor badania Warren D’Souza, dr, współdyrektor UM-IHC i starszy wiceprezes/dyrektor ds. innowacji w UMMS.

Odniesienie: „Zanieczyszczone powietrze w wyniku pożarów lasów w Kanadzie i chorób sercowo-płucnych we wschodnich Stanach Zjednoczonych” 13 grudnia 2024 r., Sieć JAMA otwarta.
DOI: 10.1001/jamanetworkopen.2024.50759

Finansowanie badania zapewniły hrabstwo Montgomery w stanie Maryland oraz partnerstwo strategiczne Uniwersytetu Maryland: MPowering the State, będące formalną współpracą pomiędzy Uniwersytetem Maryland w College Park i Uniwersytetem Maryland w Baltimore.



Link źródłowy