Rój meteorów Geminidów, którego szczyt przypada na 13–14 grudnia 2024 r., obejmuje jasne i szybkie meteoryty pochodzące z asteroidy 3200 Phaethon.
Rój meteorów Geminidów powróci w grudniu tego roku, obiecując spektakularny pokaz jasnych, szybko poruszających się meteorów. Geminidy, osiągające szczyt w nocy z 13 na 14 grudnia 2024 r., są powszechnie uważane za jeden z najbardziej niezawodnych i imponujących rocznych rojów meteorów.
Co sprawia, że Geminidy są wyjątkowe?
W przeciwieństwie do większości rojów meteorów pochodzących z komet, Geminidy pochodzą z asteroidy zwanej 3200 Phaethon. Odkryta w 1983 roku astronomowie szybko zauważyli, że orbita Phaethona jest bardzo zgodna z trasą meteorów Geminidów, potwierdzając, że jest to źródło roju. Choć Phaethon jest sklasyfikowany jako asteroida bliska Ziemi, zachowuje się nieco jak kometa, co czyni z Geminidów niezwykły i intrygujący z naukowego punktu widzenia rój meteorów.
Czasami klasyfikacja ta była kwestionowana, ponieważ orbita Faetona jest podobna do orbity komety NASASonda kosmiczna STEREO w 2009 i 2012 roku wykryła słaby warkocz i szybkie pojaśnienie wokół asteroidy znajdującej się najbliżej Słońca. W rezultacie niektórzy astronomowie nazywają Faetona „kometą skalną”, chociaż określenie „aktywna asteroida” może być lepsze, ponieważ podobne obiekty odkryto w głównym pasie planetoid pomiędzy Mars I Jupiter.
Księżyc wygania słabe meteoryty
W tym roku rój meteorytów Geminidów ma konkurencję ze strony jasnego, przybywającego, garbatego księżyca, który rozświetli także nocne niebo. Faza woskowania, garbata ma miejsce, gdy Księżyc jest oświetlony w ponad 50%, ale nie jest jeszcze w pełni. Zwykle podczas Geminidów często można złapać 50 lub więcej meteorów na godzinę, ale przy oświetlonym księżycem niebie w 2024 r. możesz złapać tylko najjaśniejsze meteory, zmniejszając tempo do około 15 meteorów na godzinę. To wciąż lepszy wynik niż inne coroczne opady, takie jak Lirydy, ale będzie to słaby wynik w porównaniu z Geminidami pod bezksiężycowym niebem. Na szczęście Geminidy są bogate w jasne meteoryty, w przeciwnym razie ich liczba w tym roku byłaby jeszcze niższa.
Skały na ziemi?
Bill Cooke, kierownik Biura Środowiska Meteoroidów w Centrum Lotów Kosmicznych Marshalla w Huntsville w Alabamie, należącego do NASA, dzieli się innym szczegółem, który sprawia, że ten rój meteorów jest inny.
„Geminidy to jeden z zaledwie dwóch rojów meteorytów, które teoretycznie mogą spowodować pojawienie się meteorytów na ziemi” – powiedział Cooke. „Drugi to Taurydy”.
Większość Geminidów płonie 30–40 mil nad twoją głową, ale istnieje bardzo, bardzo mała szansa, że któryś z nich będzie wystarczająco duży, aby wytworzyć olśniewającą kulę ognia i pozostawić małe meteoryty na ziemi. Jak dotąd nie znaleźliśmy meteorytu Geminidów, ale zawsze jest nadzieja.
Wskazówki dotyczące oglądania
„W przypadku tegorocznych Geminidów jasny Księżyc rozświetli niebo i znacznie zmniejszy liczbę widocznych meteorów” – powiedział Cooke. „Najważniejszą rzeczą, jaką należy zrobić po znalezieniu najciemniejszego miejsca, jest odwrócenie wzroku od Księżyca”.
Inne wskazówki dotyczące oglądania:
- Geminidy najlepiej widać po godzinie 21:00 i przed świtem. Najlepsze stawki są około 2 w nocy.
- Należy pamiętać, że meteoryty często pojawiają się w seriach.
- Specjalny sprzęt? Żadne nie jest potrzebne! Może weź ze sobą koc, żeby było ciepło.
Uzyskaj więcej wskazówek dotyczących obserwacji nieba w grudniu 2024 r. od NASA.