Strona główna nauka/tech NASA i SpaceX zamierzają odkryć tajemnice Wszechświata dzięki wystrzeleniu SPHEREx na początku...

NASA i SpaceX zamierzają odkryć tajemnice Wszechświata dzięki wystrzeleniu SPHEREx na początku 2025 r

18
0


Spektrofotometr NASA do badań historii wszechświata, epoki rejonizacji i misji badacza lodów (SPHEEx)
Misja Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization and Ices Explorer (SPHEREx) zapewni pierwsze badanie widmowe całego nieba. W trakcie zaplanowanej na dwa lata misji Obserwatorium SPHEREx zgromadzi dane o ponad 450 milionach galaktyk i ponad 100 milionach gwiazd Drogi Mlecznej, aby zbadać pochodzenie Wszechświata. Źródło: NASA

NASAObserwatorium SPHEREx zapewni wgląd w to, co wydarzyło się po Wielki Wybuchmierz blask galaktyk bliskich i dalekich oraz przeszukuj Droga Mleczna dla cegiełek życia.

NASA i SpaceX planują uruchomić obserwatorium astrofizyczne SPHEREx pod koniec lutego 2025 r. SPHEREx, czyli Spectro-Photometer for the History of the Universe, Epoch of Reionization i Ices Explorer, wystartuje na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii.

Mniej więcej wielkości samochodu subkompaktowego, SPHEREx wejdzie na orbitę polarną wokół Ziemi. Stamtąd stworzy mapę całego nieba w 3D, przechwytując obrazy w każdym kierunku, podobnie jak skanuje wnętrze globu. Powstała mapa będzie zawierać setki milionów gwiazd i galaktyk wyświetlonych w 102 różnych kolorach, z których każdy reprezentuje inną długość fali światła.

Obserwatorium kosmiczne NASA SPHEREx w BAE Systems
Należące do NASA obserwatorium kosmiczne SPHEREx zostało sfotografowane w BAE Systems w Boulder w Kolorado w listopadzie 2024 r., po zakończeniu testów środowiskowych. Trzy koncentryczne stożki statku kosmicznego pomagają kierować ciepło i światło z dala od teleskopu i innych elementów, utrzymując je w chłodzie. Źródło: BAE Systems

Cele naukowe SPHEREx

Naukowcy wykorzystają mapę całego nieba SPHEREx, aby osiągnąć trzy kluczowe cele naukowe misji. Pierwszym z nich jest rzucenie światła na kosmiczne zjawisko zwane inflacją – krótkie, ale potężne wydarzenie kosmiczne, podczas którego sama przestrzeń powiększyła się bilion-biliard razy w mniej niż sekundę po Wielkim Wybuchu. Obserwatorium będzie mierzyć rozmieszczenie setek milionów galaktyk, aby lepiej zrozumieć przyczyny inflacji i fizykę stojącą za tym zdarzeniem.

Misja SPHEREx będzie także mierzyć zbiorczy blask bliskich i dalekich galaktyk, w tym światło ukrytych galaktyk, które nie były obserwowane indywidualnie. Dane te zapewnią pełniejszy obraz wszystkich obiektów i źródeł promieniujących we wszechświecie.

Odkrywanie kosmicznych składników

Trzecim kluczowym celem naukowym jest przeszukanie Drogi Mlecznej w poszukiwaniu lodowych granulek wody, dwutlenku węgla i innych niezbędnych elementów budulcowych życia. Misja pomoże naukowcom odkryć lokalizację i liczebność tych związków lodowych w naszej galaktyce, dając im lepsze wyobrażenie o prawdopodobieństwie ich włączenia do nowo powstających planet.

Dodatkowe misje i zarządzanie

Wystrzelona jako dodatkowy ładunek na tej samej rakiecie Falcon 9 co SPHEREx, misja NASA PUNCH (Polarimeter to Unify the Corona and Heliosfera) zostanie wyniesiona na orbitę. Prowadzony przez biuro Southwest Research Institute w Boulder w Kolorado i zarządzany przez należące do NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddard w Greenbelt w stanie Maryland, PUNCH to konstelacja czterech małych satelitów zmierzających na niską orbitę okołoziemską, która umożliwi globalne, trójwymiarowe obserwacje korony słonecznej w celu uzyskania wiedzy jak masa i energia zamieniają się w wiatr słoneczny.

Program usług startowych NASA, mieszczący się w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego, zarządza usługą startu misji SPHEREx i PUNCH.



Link źródłowy