Naukowcy podkreślają potrzebę przeprowadzenia badań klinicznych w celu potwierdzenia wyników i odkrycia przyczyn ochronnego działania ciemnej czekolady.
Z długoterminowego badania opublikowanego w USA wynika, że spożywanie pięciu porcji ciemnej czekolady tygodniowo wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju cukrzycy typu 2. BMJ’a.
Przewiduje się, że do 2045 r. na świecie liczba chorych na cukrzycę typu 2 wzrośnie do 700 milionów. Czekolada zawiera wysoki poziom flawanoli (naturalnego związku występującego w owocach i warzywach), które, jak wykazano, sprzyjają zdrowiu serca i zmniejszają ryzyko cukrzycy typu 2. Jednak związek między spożyciem czekolady a ryzykiem cukrzycy typu 2 pozostaje kontrowersyjny ze względu na niespójne wyniki.
Ponadto w większości wcześniejszych badań nie sprawdzano, czy spożywanie gorzkiej i mlecznej czekolady – które mają różną zawartość kakao, mleka i cukru – może mieć różny wpływ na ryzyko cukrzycy typu 2.
Aby dokładniej zbadać tę kwestię, badacze połączyli dane z trzech długoterminowych amerykańskich badań obserwacyjnych z udziałem pielęgniarek i pracowników służby zdrowia, którzy w momencie rekrutacji nie mieli historii cukrzycy, chorób serca ani raka.
Korzystając z kwestionariuszy dotyczących częstotliwości spożywania posiłków wypełnianych co cztery lata, przeanalizowali powiązanie między cukrzycą typu 2 a całkowitym spożyciem czekolady w przypadku 192 208 uczestników oraz spożyciem podtypu czekolady (ciemnej i mlecznej) w przypadku 111 654 uczestników w średnim okresie monitorowania wynoszącym 25 lat.
Ponieważ zmiany masy ciała silnie przewidują ryzyko cukrzycy typu 2, autorzy wykorzystali także te kwestionariusze dotyczące żywności do oceny całkowitego spożycia energii przez uczestników.
Ustalenia dotyczące ryzyka związanego z czekoladą i cukrzycą
W analizach dotyczących całkowitej zawartości czekolady u 18 862 osób rozwinęła się cukrzyca typu 2. Po uwzględnieniu czynników ryzyka osobistego, stylu życia i diety autorzy odkryli, że u osób, które jadły co najmniej pięć porcji tygodniowo dowolnego rodzaju czekolady (gdzie jedna porcja równa się standardowej tabliczce czekolady w opakowaniu lub 1 uncji) wykazywały znaczną 10% niższy wskaźnik zachorowań na cukrzycę typu 2 w porównaniu z osobami, które rzadko lub nigdy nie jadły czekolady.
Analizy według podtypów czekolady wykazały, że u 4771 osób rozwinęła się cukrzyca typu 2. Po uwzględnieniu tych samych czynników ryzyka, u osób, które jadły co najmniej pięć porcji ciemnej czekolady tygodniowo, ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2 było znacząco o 21% niższe, ale nie stwierdzono istotnego związku ze spożyciem czekolady mlecznej.
Naukowcy odkryli również 3% zmniejszone ryzyko cukrzycy typu 2 w przypadku każdej dodatkowej tygodniowej porcji ciemnej czekolady (efekt dawka-odpowiedź). Zwiększone spożycie mleka, ale nie ciemnej czekolady, wiązało się z długotrwałym przyrostem masy ciała.
Wyjaśnianie wyników: flawanole i waga
Chociaż ciemna czekolada ma podobny poziom energii i tłuszczów nasyconych jak czekolada mleczna, autorzy wyjaśniają, że wysoki poziom flawanoli w ciemnej czekoladzie może zrównoważyć wpływ tłuszczów nasyconych i cukru na przyrost masy ciała i ryzyko innych chorób kardiometabolicznych, takich jak cukrzyca.
Autorzy potwierdzają, że obserwacyjny charakter tego badania uniemożliwia wyciągnięcie jednoznacznych wniosków na temat związku przyczynowego i chociaż uwzględnili styl życia i czynniki dietetyczne związane z cukrzycą typu 2, na wyniki mogły mieć wpływ inne nieznane czynniki. Większość uczestników nie była Latynosami, starszymi białymi dorosłymi, więc wyniki mogą nie mieć zastosowania do innych grup – dodają.
Zwracają jednak uwagę, że wyniki pozostały w dużej mierze niezmienione po uwzględnieniu dodatkowych czynników, co sugeruje, że są solidne.
W związku z tym doszli do wniosku: „Większe spożycie ciemnej czekolady, ale nie mlecznej, wiązało się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2. Zwiększone spożycie mleka, ale nie ciemnej czekolady, wiązało się z długotrwałym przyrostem masy ciała. Konieczne są dalsze randomizowane, kontrolowane badania, aby powtórzyć te ustalenia i dokładniej zbadać mechanizmy”.
Odniesienie: „Spożycie czekolady i ryzyko cukrzycy typu 2: prospektywne badania kohortowe” autorstwa Binkai Liu, Geng Zong, Lu Zhu, Yang Hu, JoAnn E Manson, Molin Wang, Eric B Rimm, Frank B Hu i Qi Sun, 4 grudnia 2024 r. , BMJ.
DOI: 10.1136/bmj-2023-078386
Badanie zostało sfinansowane ze środków Narodowe Instytuty Zdrowia.