Strona główna zdrowie Kieszonka Anglii, w której aż 46% kobiet pochodzenia pakistańskiego ma dzieci ze...

Kieszonka Anglii, w której aż 46% kobiet pochodzenia pakistańskiego ma dzieci ze swoimi kuzynami – jak wynika z badania, szokujący wskaźnik „ekstremalnego” chowu wsobnego w Wielkiej Brytanii

14
0


Ze względu na rosnącą świadomość zagrożeń związanych z wadami wrodzonymi związki kuzynostwa nie stanowią już „większości” w pakistańskiej społeczności kobiet w Bradford.

Dziesięć lat temu w ramach finansowanego przez rząd projektu nadzoru stwierdzono, że 62 procent pakistańskich kobiet dziedzictwa kulturowego pozostawało w związkach pokrewieństwa.

Naukowcy twierdzą, że od tego czasu odsetek ten spadł do 46%.

Wydarzenie to wiąże się z dążeniem do zakazania zawierania małżeństw przez pierwszych kuzynów.

Niezależny poseł Iqbal Mohamed spotkał się wczoraj z ogromną krytyką po tym, jak wypowiadał się przeciwko wnioskowi.

Starszy torys stwierdził, że „szokujące” jest to, że poseł „broni tej odrażającej praktyki”.

Eksperci rozpoczęli śledzenie rozpowszechnienia pokrewieństwa w Bradford – siedzibie jednej z największych społeczności pakistańskich w Wielkiej Brytanii – pod koniec lat dziewięćdziesiątych.

Prawie 12 500 kobiet w ciąży zapytano o ich status w związku z ojcem dziecka.

Badanie Born in Bradford zostało później powtórzone na innej kohorcie 2400 kobiet w latach 2016–2019.

Ostateczne wyniki zostały opublikowane w zeszłym miesiącu przez Wellcome Open Research, platformę prowadzoną przez prestiżowy Wellcome Trust.

Dzieląc się w zeszłym roku wcześniejszą wersją wyników z BBC, dr John Wright, główny badacz, mówił o „znaczącej zmianie” obserwowanej w ciągu niecałej dekady.

Opisał małżeństwo kuzynów jako „zajęcie większościowe, które obecnie jest działalnością mniejszościową”.

Dr Wright dodał: „Efektem będzie mniejsza liczba dzieci z wadami wrodzonymi”.

Twierdzono, że dane dotyczące osób urodzonych w Bradford mogą wskazywać, że w całej Wielkiej Brytanii spada również liczba Pakistańczyków zawierających małżeństwa z kuzynami.

Uważa się, że przyczyny spadku obejmują wysoki poziom wykształcenia, bardziej rygorystyczne przepisy imigracyjne i zmiany w dynamice rodziny.

W swoim badaniu zespół stwierdził: „Być może jesteśmy świadkami zmian pokoleniowych i nowo ewoluujących norm społecznych.

„Jednak zmiany te należy monitorować, aby sprawdzić, czy wskazują na trwałą zmianę, i należy je rozważyć w innych sytuacjach, w których pokrewieństwo jest powszechne, aby zobaczyć, jak powszechne jest to zmniejszenie pokrewieństwa”.

Ponad połowa mieszkańców okręgu Bradford West, reprezentowanych przez posła Partii Pracy Naz Shah, to Pakistańczycy.

Liczba ta wynosi 36 procent w Bradford East i prawie 17 procent w Bradford South – dwóch pozostałych okręgach wyborczych miasta.

Ta mapa, autorstwa profesora Alana Bittlesa, australijskiego eksperta w dziedzinie genomiki, pokazuje wskaźniki zawierania małżeństw między kuzynami na całym świecie

Ta mapa, autorstwa profesora Alana Bittlesa, australijskiego eksperta w dziedzinie genomiki, pokazuje wskaźniki zawierania małżeństw między kuzynami na całym świecie

Birmingham ma także dużą społeczność pakistańską, w niektórych częściach miasta nawet 40 procent ludności tej grupy etnicznej.

Małżeństwa kuzynów były kiedyś powszechne wśród klas wyższych w Wielkiej Brytanii.

Historycznie rzecz biorąc, było to postrzegane jako sposób na umocnienie sojuszy oraz zatrzymanie bogactwa i ziemi w rodzinie.

Pomimo wyjścia z mody, praktyka ta jest nadal powszechna w niektórych społecznościach, np. podróżników.

Królowa Wiktoria i książę Albert byli kuzynami pierwszego stopnia i mieli wspólnych dziadków.

Rzeczywistość „ekstremalnego” chowu wsobnego w Wielkiej Brytanii została ujawniona przed Covidem.

Naukowcy analizujący geny 450 000 Brytyjczyków są przekonani, że 125 miało rodziców będących krewnymi pierwszego lub drugiego stopnia.

Odpowiada to wskaźnikowi jednego na 3600.

Po ekstrapolacji na szerszą populację badanie z 2019 r. opublikowane w czasopiśmie Nature Communications wykazało, że 13 000 Brytyjczyków zostało poczętych w wyniku skrajnego chowu wsobnego.

Relacje pierwszego stopnia obejmują relacje między rodzicem a dzieckiem, natomiast drugiego stopnia obejmują bardziej odległych, ale wciąż bliskich krewnych genetycznych, takich jak przyrodnie rodzeństwo.

Autorzy z Uniwersytetu w Queensland zauważyli, że biorąc pod uwagę charakter tematu i ograniczoną różnorodność Brytyjczyków objętych próbą, rzeczywiste wskaźniki mogą być znacznie wyższe lub niższe.

Kazirodztwo – stosunek seksualny pomiędzy najbliższymi krewnymi – jest nielegalne w Wielkiej Brytanii, nawet jeśli odbywa się to za obopólną zgodą.

Małżeństwa między określonymi krewnymi – a także niektóre związki przybrane – są również nielegalne.

Jednakże w Wielkiej Brytanii małżeństwo z kuzynem jest legalne.

Były minister konserwatystów Richard Holden zaproponował wczoraj projekt ustawy całkowicie zakazujący tej praktyki.

Stwierdzając, że teraz jest „rozsądny moment” na przyjrzenie się tej kwestii, Holden stwierdził: „Ludzie już uważają, że jest to nielegalne, a potem są zaskoczeni, gdy wspominasz, że tak nie jest”.

Wskazał na dowody wskazujące, że zwiększa ona ryzyko wad wrodzonych i stwierdził, że może „wzmacniać negatywne struktury i kontrolować kobiety”.

Mohamed reprezentujący Dewsbury i Batley zasugerował, że parlamentarzyści powinni unikać „stygmatyzowania” tej kwestii, która w niektórych społecznościach jest postrzegana jako „bardzo pozytywna”.

Zamiast całkowicie tego zakazać, stwierdził, że „bardziej pozytywne podejście”, obejmujące zaawansowane testy genetyczne dla przyszłych kuzynów będących w związku małżeńskim, byłoby skuteczniejsze w rozwiązywaniu problemów z tym związanych.

Mohamed, który należy do Niezależnego Sojuszu Parlamentarzystów – w tym byłego przywódcy Partii Pracy Jeremy’ego Corbyna – spotkał się z krytyką ze strony starszych torysów za obronę tej praktyki.

Rzecznik torysowskiego wymiaru sprawiedliwości Robert Jenrick powiedział: „To szokujące, że poseł bronił tej odrażającej praktyki, która jest powiązana z wadami wrodzonymi i związkami, w których stosowano przemoc.

„Wiemy, że powoduje to ogromne szkody. Na taką praktykę nie ma miejsca w Wielkiej Brytanii”.

Partia Pracy odmówiła poparcia działań zakazujących małżeństw między kuzynami pierwszego stopnia.

Uważa się, że na całym świecie jedna na 10 osób jest wynikiem związku pokrewieństwa.

Szacunki dotyczące częstości występowania małżeństw pokrewnych na całym świecie są różne.

Badania wykazały, że Pakistan ma jeden z najwyższych wskaźników na świecie i wynosi 65 procent związków zawodowych.

Na kolejnych miejscach plasują się Indie (55 proc.), Arabia Saudyjska (50 proc.), Afganistan (40 proc.), Iran (30 proc.) oraz Egipt i Turcja (po 20 proc.).

Dane sugerują, że ryzyko rozwoju choroby genetycznej u dziecka kuzynów pierwszego stopnia wynosi do 6 procent i jest dwukrotnie większe niż w przypadku dzieci z niespokrewnionych rodziców.

Chociaż oznacza to, że większość dzieci urodzonych w takich okolicznościach będzie zdrowa, zwiększone ryzyko jest niezaprzeczalne.

Oprócz wad wrodzonych, ryzyko wystąpienia u dzieci kuzynów pierwszego stopnia zwiększonego ryzyka obejmuje opóźnienia rozwojowe i trwające zaburzenia genetyczne.

Mogą one obejmować takie schorzenia, jak ślepota, niski IQ, rozszczep podniebienia, problemy z sercem, mukowiscydoza, a nawet zwiększone ryzyko śmierci niemowlęcia.



Link źródłowy