Astronauta na ISS wykonał nocne zdjęcie przedstawiające ponad 1300 kilometrów południowoafrykańskiego krajobrazu od Namibii po RPA.
Zdjęcie uwydatnia obszary przybrzeżne i śródlądowe, ilustrując wyraźne kontrasty w klimacie i gęstości zaludnienia. Wybrzeże charakteryzuje się suchą pustynią Namib, na którą wpływa zimny Prąd Benguelski, podczas gdy na obszarach śródlądowych znajdują się tętniące życiem centra miejskie, takie jak konglomerat Pretoria-Witwatersrand-Vereeniging, w którym mieszka ponad 8 milionów ludzi i które prowadzą znaczące zakłady wydobywcze, w tym złota i platyny.
Astronauta na pokładzie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) wykonała to nocne zdjęcie Namibii i Republiki Południowej Afryki. Zrobione o godz bardzo ukośne pod kątem, przy użyciu obiektywu o krótkiej ogniskowej, zdjęcie ukazuje rozległe krajobrazy widoczne z orbity. Widok rozciąga się od nadmorskich miast Namibii po skupisko głównych miast Republiki Południowej Afryki świecące blisko horyzontu, rozciągające się na ponad 1300 kilometrów (800 mil) terenu południowej Afryki.
Na pierwszym planie światło księżyca rozjaśnia wierzchołki chmur na morzu. Wzdłuż wybrzeża tworzy się przejrzysta, wolna od chmur strefa ze względu na Prąd Benguelskiktóry wydobywa na powierzchnię zimną, głęboką wodę Atlantyku. Ta chłodniejsza woda zapobiega tworzeniu się chmur i zmniejsza opady, tworząc suchy klimat odpowiedzialny za rozległe „morze piaskowe” na pustyni Namib i kultowe wydmy, często sfotografowane przez astronautów.
Gęstość zaludnienia w Afryce Południowej odzwierciedla rozkład opadów w regionie, z małymi i słabo zaludnionymi społecznościami wzdłuż wyjątkowo suchego wybrzeża oraz głównymi grupami miast w głębi lądu, gdzie opady są obfite. Największa rzeka Afryki Południowej, rzeka Orange, jest oznaczona światłami kilku miast czerpiących wodę z jej kanału.
Wiele skupisk świateł w tym ujęciu jest powiązanych z miastami, których gospodarka opiera się na górnictwie. Na pierwszym planie Oranjemund i sąsiednie miasta leżą w miejscu, gdzie rzeka Orange wpływa do Oceanu Atlantyckiego. Miasta te, wraz z małym nadmorskim miasteczkiem Lüderitz, są znanymi ośrodkami wydobycia diamentów. Bliźniacze miasta Springbok i Okiep, położone dalej na południe, są ośrodkami wydobycia miedzi.
Duża gromada świateł w pobliżu horyzontu pochodzi z miast w bardziej wilgotnej, śródlądowej części Republiki Południowej Afryki. Największą grupą jest konglomerat miast Pretoria-Witwatersrand-Vereeniging, w którym ponad 8 milionów ludzi na żywo. Pochodzenie tego głównego regionu przemysłowego były bogate złoża Witwatersrand. Rustenburg, miasto położone najdalej na północ w skupisku świateł, koncentruje się wokół bogatych kopalni platyny w Republice Południowej Afryki. Miasto Gaborone jest stolicą Botswany i głównym ośrodkiem korporacji wydobywających diamenty. Bloemfontein (na górze po prawej) to stolica prowincji Wolnego Państwa w Republice Południowej Afryki.
Zdjęcie astronauty ISS071-E-523401 zostało uzyskane 21 sierpnia 2024 r. aparatem cyfrowym Nikon Z9 o ogniskowej 50 milimetrów. Dostarczają je załoga ISS, Jednostka Obserwacji Ziemi oraz Jednostka Nauki o Ziemi i Teledetekcji w Johnson Space Center. Zdjęcie wykonał członek załogi Ekspedycji 71. Obraz został przycięty i poprawiony w celu poprawy kontrastu, a artefakty obiektywu zostały usunięte. Program Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wspiera laboratorium w ramach Laboratorium Narodowego ISS, aby pomóc astronautom w wykonywaniu zdjęć Ziemi, które będą miały największą wartość dla naukowców i społeczeństwa, oraz w bezpłatnym udostępnianiu tych zdjęć w Internecie.