Według najnowszych światowych szacunków na opryszczkę narządów płciowych choruje obecnie ponad 846 milionów dorosłych na całym świecie.
Opryszczka narządów płciowych jest niezwykle powszechną i trwającą całe życie chorobą przenoszoną drogą płciową, przenoszoną przez dwa typy wirusa opryszczki pospolitej (HSV).
Zarówno typ pierwszy, jak i drugi mogą powodować opryszczkę narządów płciowych. Typ pierwszy, który może wystąpić w młodym wieku, zwykle powoduje opryszczkę jamy ustnej (objawiającą się opryszczką), podczas gdy HSV-2 jest zwykle powiązany z przenoszeniem wirusa drogą płciową i opryszczką narządów płciowych.
Międzynarodowy zespół badaczy starał się ulepszyć wcześniejsze metody szacowania częstości występowania obu typów wirusa HSV na całym świecie u osób poniżej 50. roku życia, zaczynając od szacunków Światowej Organizacji Zdrowia z lat 2012 i 2016.
Mówiąc szerzej, zespół badawczy ustalił, że w 2020 r. dwie trzecie światowej populacji – około 3,8 miliarda ludzi – cierpiało na jakąkolwiek postać częściej występującego wirusa HSV-1.
Tylko w 2020 r. odnotowano 122 miliony nowych infekcji HSV-1 u osób w wieku od urodzenia do 49. roku życia, w tym 16,8 miliona nowych infekcji narządów płciowych.
Wśród osób w wieku od 15 do 39 lat zakażonych wirusem HSV-2 przenoszonym drogą płciową naukowcy zidentyfikowali 26 milionów nowych infekcji w 2020 r., co oznacza, że łączna liczba osób obecnie żyjących z HSV-2 wynosi 520 milionów.
Wiele osób cierpiących na tę przypadłość zmaga się z myślami typu: „Moje życie jest zrujnowane” lub „Nikt mnie nigdy nie zaakceptuje”. To poczucie wstydu może uniemożliwić im zwrócenie się o pomoc medyczną.
Co roku u około 20 milionów Amerykanów wynik testu na obecność infekcji przenoszonych drogą płciową jest pozytywny, co według zaskakujących ekspertów statystycznych jest symptomem poważniejszego kryzysu zdrowia publicznego, w wyniku którego wskaźniki zapadalności na niektóre choroby, takie jak kiła, osiągnęły historyczny najwyższy poziom.
Od 50 do 80 procent Amerykanów sporadycznie miewa opryszczkę, a około 12 procent Amerykanów w wieku od 14 do 49 lat ma opryszczkę narządów płciowych.
Opryszczka narządów płciowych powoduje czasami bolesne pęcherze i otwarte rany na pochwie, penisie, wargach sromowych lub jądrach, ale może również przebiegać bezobjawowo. Ponadto rodzina wirusów opryszczki pospolitej może pozostawać uśpiona w organizmie, nie powodując zauważalnych problemów.
Kiedy wirus zakaża człowieka, może przedostać się do skupiska nerwów czuciowych w mózgu i pozostać tam uśpionym przez miesiące, a nawet lata po początkowej infekcji.
Jednak w chwilach stresu, silnego zmęczenia lub zmian w układzie odpornościowym wirus może się reaktywować, rozmnażać i przedostawać się z powrotem do skóry przez włókna nerwowe. Te stresujące czasy mogą skutkować pojawieniem się nowych pęcherzy w tym samym obszarze, co pierwotna infekcja.
Częstość występowania HSV-2 była szczególnie wysoka wśród młodych dorosłych w Ameryce i Afryce. Częstość występowania wirusa HSV-2 ogólnie zmniejszała się wraz z wiekiem w obu regionach, co wskazuje na wyższe ryzyko zakażenia u młodszych osób.
W 2020 r. na całym świecie wystąpiło około 25,6 miliona nowych zakażeń HSV-2 narządów płciowych wśród osób w wieku od 15 do 49 lat, a w tej samej grupie wiekowej na całym świecie wystąpiło 16,8 miliona nowych zakażeń HSV-1 narządów płciowych.
Oszacowano, że u osób w wieku od urodzenia do 49. roku życia wystąpiło ogółem 122,2 miliona nowych zakażeń HSV-1 (nabytych w jamie ustnej lub narządach płciowych), przy czym najwyższą zapadalność odnotowano w regionie Afryki.
Naukowcy ustalili, że w ostatnich latach na świecie częstość występowania nieuleczalnej opryszczki narządów płciowych spada. Według najnowszych szacunków około 1 na 5 osób poniżej 50. roku życia, czyli 846 milionów na całym świecie, cierpi na opryszczkę narządów płciowych
Zarówno jeden, jak i drugi typ wirusa opryszczki pospolitej mogą powodować opryszczkę narządów płciowych. Typ pierwszy, który może wystąpić w młodym wieku, zwykle powoduje opryszczkę jamy ustnej (objawiającą się opryszczką), podczas gdy HSV-2 jest zwykle powiązany z przenoszeniem drogą płciową i opryszczką narządów płciowych
Do 2020 r. około 520 milionów osób w wieku od 15 do 49 lat żyło z infekcjami HSV-2, a około 376 milionów ludzi na całym świecie – z infekcjami narządów płciowych HSV-1.
Naukowcy stwierdzili: „Oprócz bolesnych owrzodzeń narządów płciowych, opryszczka narządów płciowych wiąże się z szeregiem niekorzystnych skutków społecznych i psychologicznych, w tym wpływem na stosunki seksualne, jakość życia i problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja, stany lękowe i niska samoocena. szacunek.’
Wiele osób cierpiących na tę chorobę zmaga się z myślami: „moje życie się skończyło” i „nikt mnie nigdy nie zaakceptuje”. To poczucie wstydu może blokować ludzi w szukaniu pomocy medycznej.
Twoja przeglądarka nie obsługuje ramek iframe.
Rozpoznanie opryszczki może również wpłynąć na decyzję kobiety o posiadaniu dzieci, ponieważ istnieje ryzyko, że wirus może przenieść się na dziecko zaraz po urodzeniu, a nieleczona „choroba powodująca niepełnosprawność noworodków i charakteryzująca się wysokim wskaźnikiem śmiertelności”, wynika z danych badacze.
Opryszczka narządów płciowych wiąże się również z trzykrotnie większym ryzykiem zakażenia wirusem HIV. Naukowcy uważają, że bolesne zmiany chorobowe stanowią większe ryzyko, ponieważ tworzą idealne środowisko do replikacji wirusa HIV.
Osoby, u których zdiagnozowano opryszczkę narządów płciowych, są leczone lekami przeciwwirusowymi na receptę, aby epidemie były krótsze i mniej bolesne, ale nie ma na to lekarstwa.
Podczas gdy w Stanach Zjednoczonych panuje przedłużająca się epidemia chorób przenoszonych drogą płciową, badacze stojący za najnowszymi szacunkami byli ostrożnymi optymistami co do swoich ustaleń, co sugeruje, że częstość występowania opryszczki narządów płciowych w rzeczywistości wykazuje oznaki zmniejszania się.
Stwierdzili: „Globalna częstość występowania HSV-2 była praktycznie równa w rundach szacunkowych w latach 2016 i 2020.
„Biorąc pod uwagę zmiany w podstawowej demografii w tym czasie (wzrost średniego wieku na świecie i zmieniający się odsetek światowej populacji w każdym regionie), częstość występowania HSV-2, skorygowana o trendy demograficzne, wydaje się powoli spadać”.
Ich wyniki opublikowano w czasopiśmie Zakażenia przenoszone drogą płciową.
Pozytywny znak przypisali „mniej ryzykownym zachowaniom seksualnym w następstwie epidemii HIV, zwiększonej świadomości na temat chorób przenoszonych drogą płciową (STI), zwiększeniu dostępu do usług związanych z HIV/STI” i/lub zmianom w sposobie nawiązywania stosunków seksualnych ze względu na zmiany w gospodarce i czynniki społeczne.