Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Nowojorskim na podstawie danych Fitbit sugeruje, że niewielka cotygodniowa aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko migotania przedsionków nawet o 65%, co podkreśla korzyści dla zdrowia serca wynikające z regularnych ćwiczeń.
Nowe badanie pokazuje, że dodanie dodatkowej godziny aktywności fizycznej tygodniowo może zmniejszyć ryzyko wystąpienia najczęstszego rodzaju nieregularnego bicia serca (arytmii) o 11%.
Badanie prowadzone pod kierunkiem naukowców z NYU Langone Health skupiało się na migotaniu przedsionków – schorzeniu, w którym dwie górne komory serca biją szybko i nieregularnie, a nie w stałym tempie. Nieleczone może to prowadzić do udaru mózgu, niewydolności serca i innych problemów. Chociaż wcześniejsze badania powiązały ćwiczenia ze zmniejszonym ryzykiem tego typu arytmii, autorzy twierdzą, że prawie wszystkie analizy opierały się na często niedokładnych szacunkach uczestników dotyczących ich własnego poziomu aktywności.
Aby uniknąć tej wady, obecny zespół badawczy wykorzystał dane zarejestrowane przez tracker fitness Fitbit do obiektywnego pomiaru aktywności fizycznej u ponad 6000 mężczyzn i kobiet w całych Stanach Zjednoczonych. Wyniki wykazały, że u osób wykazujących większą cotygodniową aktywność fizyczną ryzyko wystąpienia migotania przedsionków było mniejsze. Warto zauważyć, że naukowcy twierdzą, że nawet niewielkie ilości ćwiczeń o umiarkowanym lub intensywnym natężeniu, od szybkiego spaceru lub sprzątania domu, po pływanie lub jogging, wiązały się ze zmniejszonym ryzykiem.
Umiarkowana aktywność przynosi znaczące korzyści
W szczególności uczestnicy badania, którzy spędzali średnio od 2,5 do 5 godzin tygodniowo, czyli minimalna ilość zalecana przez American Heart Association, wykazali o 60% niższe ryzyko wystąpienia migotania przedsionków. U osób, których średni czas pracy przekraczał 5 godzin, zaobserwowano nieco większą (65%) redukcję.
„Nasze odkrycia jasno pokazują, że nie trzeba zaczynać biegania maratonów, aby zapobiegać migotaniu przedsionków i innym formom chorób serca” – powiedział lekarz kardiolog zajmujący się profilaktyką Sean Heffron, główny autor badania. „Samo utrzymywanie umiarkowanej aktywności może z czasem przynieść znaczne korzyści w utrzymaniu zdrowego serca” – dodał Heffron, adiunkt na Wydziale Lekarskim Grossman School of Medicine na Uniwersytecie Nowojorskim. Heffron jest także dyrektorem ds. sprawności układu krążenia i odżywiania w Centrum Zapobiegania Chorób Układu Sercowo-Naczyniowego na Uniwersytecie Nowojorskim w Langone.
Heffron zauważa, że w jedynym wcześniejszym badaniu, w którym do badania migotania przedsionków wykorzystano monitory aktywności, badacze udostępnili uczestnikom monitory typu Fitbit i śledzili je tylko przez tydzień, co może nie odzwierciedlać dokładnie ich normalnych nawyków treningowych. W nowym badaniu, które zdaniem autorów jest największym w dotychczasowej historii tego rodzaju, oceniano uczestników przez cały rok i objęto tylko tych, którzy już posiadali urządzenia.
Raport z ustaleń zostanie zaprezentowany 16 listopada na dorocznym spotkaniu American Heart Association.
Na potrzeby badania zespół badawczy przeanalizował dane zebrane w ramach programu All of Us. To Narodowe Instytuty Zdrowia inicjatywa miała na celu włączenie Amerykanów, którzy w przeszłości byli niedostatecznie reprezentowani w badaniach medycznych, takich jak mniejszości rasowe, kobiety i osoby mieszkające na obszarach wiejskich. W ramach programu setki tysięcy uczestników wypełniło kwestionariusze, oddało próbki krwi i zarejestrowano ich pomiary fizyczne, a także monitorowano ich stan zdrowia w czasie.
W tej grupie autorzy niniejszego badania ocenili aktywność fizyczną w podgrupie (6086 osób), która korzystała z urządzenia Fibit i wyraziła zgodę na powiązanie swojej dokumentacji zdrowotnej Fitbit i elektronicznej z danymi All of Us. Zespół przez rok monitorował informacje dotyczące aktywności, a następnie obserwował ich przez kolejne pięć lat, aby zidentyfikować osoby, u których zdiagnozowano migotanie przedsionków. Naukowcy wzięli również pod uwagę czynniki, o których wiadomo, że mają wpływ na tę chorobę, takie jak wiek, płeć i nadciśnienie w wywiadzie.
„Wyniki te podkreślają wartość Fitbits i podobnych monitorów w badaniach medycznych” – powiedział główny autor badania, doktor Souptik Barua, adiunkt na Wydziale Lekarskim Grossman School of Medicine na Uniwersytecie Nowojorskim. „Oferując obiektywny sposób pomiaru ćwiczeń przez lata, narzędzia te mogą zapewnić głębszy wgląd w wpływ różnych wzorców aktywności na zdrowie”.
Ograniczenia badania i przyszłe kierunki
Na przykład, mówi Barua, zespół badawczy planuje następnie zbadać, czy ćwiczenia rano i wieczorem mogą mieć różny wpływ na zdrowie serca.
Ostrzega, że ponieważ wiele właścicielek Fitbit objętych badaniem to białe kobiety z wyższym wykształceniem, w dochodzeniu uwzględniono mniej zróżnicowaną grupę niż cała populacja „Wszyscy z nas”. Program zapewnia obecnie bezpłatne urządzenia uczestnikom niedostatecznie reprezentowanych społeczności na potrzeby przyszłych badań.
Barua ostrzega również, że badanie nie miało na celu stwierdzenia, czy same ćwiczenia bezpośrednio zmniejszają ryzyko migotania przedsionków, ani też wykrycia, w jaki sposób do tego może dojść lub jakie inne czynniki, takie jak dochód lub status edukacyjny, mogą mieć wpływ na zmniejszone ryzyko. . Jednakże związek pomiędzy „dawkami” ćwiczeń a rozwojem stanu u uczestników badania był silny.
Odniesienie: „Aktywność fizyczna mierzona za pomocą Fitbit jest odwrotnie powiązana z incydentami migotania przedsionków wśród uczestników „Wszyscy z nas”” autorstwa Souptik Barua, Dhairya Upadhyay, Aditya Surapaneni, Morgan Grams, Lior Jankelson i Sean Heffron, 28 czerwca 2024 r., medRxiv.
DOI: 10.1101/2024.06.27.24308221
Finansowanie badania zapewnił NYU Langone Health.