Strona główna zdrowie Naukowcy twierdzą, że odkryli przyczynę tajemniczego raka okrężnicy u młodych ludzi i...

Naukowcy twierdzą, że odkryli przyczynę tajemniczego raka okrężnicy u młodych ludzi i czynniki związane ze stylem życia, które są za to odpowiedzialne

11
0


Eksperci twierdzą, że liczba nowotworów jelita grubego może wzrastać u osób poniżej 50. roku życia, ponieważ ciała niektórych młodych ludzi starzeją się szybciej, niż powinno.

Naukowcy z Uniwersytetu w Miami odkryli, że zjawisko to – nazwane przyspieszonym starzeniem – może zwiększać ryzyko rozwoju choroby.

Mówi się, że do przyspieszonego starzenia dochodzi, gdy wiek biologiczny danej osoby jest większy niż jej rzeczywisty – czyli chronologiczny – wiek.

Podczas gdy wiek chronologiczny odnosi się do przeżytych lat, wiek biologiczny opiera się na markerach fizjologicznych, które odzwierciedlają wpływ genetyki, stylu życia i czynników środowiskowych na organizm.

Można to ustalić za pomocą zaawansowanej analizy DNA śliny lub badań krwi.

W najnowszym serialu „Kardashians” Kim, mama Kris i siostra Khloe poddały się biologicznym testom starzenia.

Odkryli, że biologiczny wiek Khloe wynosił 28–11 lat mniej niż jej rzeczywisty wiek, czyli 39 lat.

Tymczasem 43-letnia Kim otrzymała biologiczny wiek na 34 lata, a Kris była o sześć lat młodsza od jej rzeczywistego wieku.

Jeśli dana osoba ma 50 lat, ale jej wiek biologiczny to 55, jej starzenie się przyspieszyło o pięć lat, stwierdziła dr Shria Kumar, specjalistka ds. raka jelita grubego, odpowiedzialna za nowe badania

Jeśli dana osoba ma 50 lat, ale jej wiek biologiczny to 55, jej starzenie się przyspieszyło o pięć lat, stwierdziła dr Shria Kumar, specjalistka ds. raka jelita grubego, odpowiedzialna za nowe badania

Jeśli dana osoba ma 50 lat, ale jej wiek biologiczny wynosi 55, jej starzenie się przyspieszyło o pięć lat, stwierdziła dr Shria Kumar, specjalistka ds. raka jelita grubego, odpowiedzialna za nowe badania.

„Może to znaleźć odzwierciedlenie w ogólnym funkcjonowaniu organizmu” – dodała.

„Brzmi to dość teoretycznie, ale w rzeczywistości wykazano, że przyspieszone starzenie jest czynnikiem prognostycznym czasu do śmierci, a nawet wystąpienia wielu nowotworów.

Rośnie liczba zachorowań na raka jelita grubego u osób poniżej 50. roku życia, zwanego rakiem jelita grubego o wczesnym początku.

Odkrycie to następuje po ogólnoświatowej eksplozji nowotworów jelita grubego u młodszych pacjentów, co wprawiło lekarzy w zakłopotanie.

Choć najczęściej występuje u osób po 50. roku życia, w ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba zachorowań w młodszych grupach wiekowych wzrosła o 50 procent – ​​jak sugerują najnowsze dane.

Z tego powodu w USA szefowie służby zdrowia zalecają obecnie, aby badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego – znane również jako badania przesiewowe w kierunku raka jelita – rozpoczynały się od 45. roku życia.

Niektórzy lekarze twierdzą obecnie, że należy to przenieść na jeszcze młodsze osoby, ponieważ według najnowszych statystyk Narodowego Instytutu Raka połowa przypadków raka jelita grubego o wczesnym początku występuje u osób poniżej 45. roku życia.

W najnowszym serialu „Kardashians” Kim, mama Kris i siostra Khloe poddały się biologicznym testom starzenia

W najnowszym serialu „Kardashians” Kim, mama Kris i siostra Khloe poddały się biologicznym testom starzenia

Jednak w Wielkiej Brytanii badania przesiewowe NHS są dostępne tylko dla osób w wieku od 54 do 74 lat.

Dokładny powód związku między przyspieszonym starzeniem się a rakiem jelita grubego nie jest w pełni poznany.

Jednakże niektóre czynniki zwiększające ryzyko wczesnego wystąpienia raka jelita grubego również podnoszą wiek biologiczny.

Należą do nich zła dieta – w tym dieta bogata w żywność ultraprzetworzoną – otyłość, palenie tytoniu, spożywanie alkoholu i inne nawyki związane ze stylem życia.

Inne kluczowe czynniki przyspieszające starzenie się to zanieczyszczenie i stres.

Na początku tego roku oddzielne badanie wykazało, że młodzi ludzie, u których zdiagnozowano niektóre rodzaje nowotworów – zwłaszcza raka płuc, przewodu pokarmowego i macicy – ​​są bardziej narażeni na przyspieszone starzenie się.

Co ciekawe, amerykańscy naukowcy biorący udział w badaniu stwierdzili, że istnieją „mocne dowody” na to, że ryzyko przyspieszonego starzenia się, a co za tym idzie zachorowania na raka, wzrasta z każdym kolejnym pokoleniem urodzonym po 1965 roku.

A to może oznaczać, że pokolenie Z – osoby urodzone w latach 1997–2012, które dziś stają się młodymi dorosłymi – jest o wiele bardziej narażone na ryzyko zachorowania na potencjalnie śmiertelne choroby, takie jak nowotwór, na znacznie wcześniejszym etapie niż ich rodzice czy dziadkowie.

Profesor Ilaria Bellantuono, współdyrektorka Instytutu Healthy Lifespan Institute na Uniwersytecie w Sheffield, powiedziała MailOnline: „Nie wiemy wystarczająco dużo, aby z całą pewnością stwierdzić, że młodsze pokolenia starzeją się szybciej i dlaczego” – mówi.

– Nie przeprowadzono takich badań. Ale nie jest to niemożliwe. Obserwujemy więcej chorób u młodszych osób, a są to rodzaje chorób, których normalnie możemy się spodziewać u osób starszych.

„A starzenie się biologiczne jest czynnikiem ryzyka tych chorób. Czy w ten sam sposób, w jaki palacze zwiększają ryzyko zachorowania na raka płuc, przyspieszone starzenie się zwiększa ryzyko rozwoju większej liczby długotrwałych chorób przewlekłych?

Dr Kumar zasugerował, że badania w kierunku przyspieszonego starzenia mogą pomóc w wykryciu młodszych osób, którym należy zaoferować regularne badania przesiewowe i kolonoskopie.

Badania przesiewowe w kierunku raka jelita grubego polegają na wygodnym badaniu próbki kału w domu.

Jest ona oferowana, ponieważ wykazano, że wczesne wykrycie choroby poprawia zarówno możliwości leczenia, jak i wyniki leczenia tej choroby.

Po pozytywnym wyniku badania przesiewowego zazwyczaj wykonuje się kolonoskopię, podczas której można usunąć wszelkie wykryte polipy.

„Brzmi to dość teoretycznie, ale wykazano, że przyspieszone starzenie się pozwala przewidzieć czas do śmierci, a nawet wystąpienie wielu nowotworów” – kontynuował dr Kumar.

„Naprawdę ekscytujące w możliwościach związanych z rakiem jelita grubego jest to, że mamy jasną taktykę zapobiegania.

„Kolonoskopia to nie tylko wczesne wykrywanie, ale także zapobieganie nowotworom”.



Link źródłowy