Strona główna zdrowie Naukowcy odkrywają trzy „fale” starzenia się mózgu… które rozpoczynają się przed 60....

Naukowcy odkrywają trzy „fale” starzenia się mózgu… które rozpoczynają się przed 60. rokiem życia

18
0


Niezależnie od tego, czy kończysz 60, 70, czy 80 lat, każdy zaczyna czuć się „stary” w bardzo różnym momencie.

Jednak według nowego badania nasz mózg przechodzi przez całe życie trzy różne „szczyty starzenia”.

Eksperci ustalili, że poziom 13 białek powiązanych ze starzeniem się mózgu gwałtownie rośnie w wieku 57, 70 i 78 lat.

Może to oznaczać, że ten konkretny wiek ma kluczowe znaczenie dla interwencji pomagających zachować zdrowie mózgu na dłużej – stwierdzili.

Zespół przeanalizował stężenie około 3000 białek w osoczu krwi prawie 5000 Brytyjczyków w wieku od 45 do 82 lat.

Analiza wykazała, że ​​13 białek silnie powiązanych ze starzeniem się mózgu tworzy trzy szczyty związane z wiekiem w wieku 57, 70 i 78 lat.

W szczególności jedno białko, zwane Brevican (BCAN), jest powiązane z występowaniem demencji, udaru mózgu i problemów z poruszaniem się.

Inne białko, zwane GDF15, również powiązano z chorobami związanymi z wiekiem.

Eksperci ustalili, że poziom 13 białek powiązanych ze starzeniem się mózgu gwałtownie rośnie w wieku 57, 70 i 78 lat

Eksperci ustalili, że poziom 13 białek powiązanych ze starzeniem się mózgu gwałtownie rośnie w wieku 57, 70 i 78 lat

Eksperci ostrzegali, że szacuje się, że do 2050 r. liczba osób w wieku 65 lat i więcej na całym świecie przekroczy 1,5 miliarda, co podkreśla potrzebę głębszego zrozumienia procesu starzenia się. Podstawowy obraz

Autorzy stwierdzili, że szczyty tych 13 białek mogą odzwierciedlać zmiany w zdrowiu ludzkiego mózgu w tym konkretnym wieku.

Stwierdzili, że może to być ważny moment na rozważenie interwencji w procesie starzenia się mózgu, które mogłyby pomóc w opóźnieniu wystąpienia chorób takich jak demencja.

Badania prowadził zespół z Pierwszego Szpitala Stowarzyszonego Uniwersytetu Zhengzhou w Chinach.

W czasopiśmie Nature Aging ostrzegli, że szacuje się, że do 2050 r. liczba osób w wieku 65 lat i więcej na całym świecie przekroczy 1,5 miliarda, co podkreśla potrzebę głębszego zrozumienia procesu starzenia.

W samej Wielkiej Brytanii na tę chorobę cierpi prawie milion osób, a liczba ta rośnie. Pozostaje naszym największym zabójcą.

„Odkryliśmy, że koniec piątej dekady życia to potencjalny moment rozpoczęcia starzenia się mózgu” – stwierdzili.

„Ponadto nasze badanie sugeruje, że siódma i koniec siódmej dekady życia to także istotne momenty starzenia się mózgu.

„Odkrycia te przyczyniają się do wypełnienia podstawowych luk w wiedzy w wyjaśnianiu molekularnych mechanizmów starzenia się mózgu, co ma istotne implikacje dla przyszłego rozwoju… biomarkerów starzenia się mózgu, a także spersonalizowanych celów terapeutycznych w przypadku późniejszych zaburzeń mózgu związanych z wiekiem”.

Odkrycie następuje zaledwie kilka miesięcy po oddzielnym badaniu, które również wskazało dekady życia, w których organizm starzeje się najbardziej, co obala pogląd, że starzenie się następuje stopniowo.

Wykres pokazuje, jak liczba osób, u których zdiagnozowano tę chorobę w Wielkiej Brytanii, wzrosła z około 340 000 w 2011 r. do prawie 550 000 w 2019 r. (wykres). Alzheimer's Research UK szacuje, że w Anglii zaledwie u 63,1 procent osób cierpiących na demencję (na dole po lewej). Prognozy wskazują, że do 2050 r. w Wielkiej Brytanii 2 miliony osób będzie cierpiało na demencję (na dole po prawej)

Wykres pokazuje, jak liczba osób, u których zdiagnozowano tę chorobę w Wielkiej Brytanii, wzrosła z około 340 000 w 2011 r. do prawie 550 000 w 2019 r. (wykres). Alzheimer’s Research UK szacuje, że w Anglii zaledwie u 63,1 procent osób cierpiących na demencję (na dole po lewej). Prognozy wskazują, że do 2050 r. w Wielkiej Brytanii 2 miliony osób będzie cierpiało na demencję (na dole po prawej)

We wrześniu zespół naukowców ze Stanford ustalił, że zmiany związane z wiekiem, w tym spowolnienie metabolizmu, marszczenie się skóry i zwiększona podatność na choroby, wykazują największe nasilenie w wieku 44 i 60 lat.

Takie zmiany mogą prowadzić do przyrostu masy ciała lub silniejszych skutków picia alkoholu.

Dr Michael Snyder, profesor genetyki na Uniwersytecie Stanforda i główny autor badania, powiedział: „Ludzie zakładają, że każdy starzeje się stopniowo. Okazuje się, że większość zmian nie ma charakteru liniowego.

Aby zrównoważyć wpływ tych dramatycznych „fal” starzenia się, zespół sugeruje, aby osoby zbliżające się do wieku 44–60 lat częściej ćwiczyły i stosowały zdrowszą dietę.

Zespół przeanalizował dane z wielokrotnych pobrań próbek krwi i kału oraz wymazów z jamy ustnej, skóry i nosa od 108 zdrowych osób w wieku od 25 do 75 lat w całej Kalifornii w średnim okresie 1,7 roku.

Podczas analizy naukowcy zauważyli, że 81 procent zaobserwowanych cząsteczek, w tym białek i RNA, zmieniło się w co najmniej jednej fali.

Zespół ostatecznie doszedł do wniosku, że znaczne rozregulowanie wystąpiło w dwóch głównych okresach – przy czym wiek 44 lat spowodował największą zmianę, a wiek 60 lat również spowodował znaczny wzrost.

Doktor Steve Hoffmann, biolog obliczeniowy w Leibniz Institute on Aging w Niemczech, powiedział dziennikowi Wall Street Journal: „Te badania prawdopodobnie bardzo dobrze pokrywają się z doświadczeniami, których sami doświadczyliśmy lub słyszeliśmy od innych, którzy dostrzegają nagły spadek sprawności fizjologicznej”.

„Identyfikacja i badanie tych czynników powinno być priorytetem przyszłych badań” – stwierdził dr Xiaotao Shen, były doktorant ze Stanford Medicine, a obecnie adiunkt na Uniwersytecie Technologicznym Nanyang w Singapurze.

U osób po 40. roku życia zaobserwowano istotne zmiany w liczbie cząsteczek związanych z metabolizmem alkoholu, kofeiny i lipidów; a także zmiany w markerach związanych z chorobami układu krążenia oraz starzeniem się skóry i mięśni.

Podobną, choć mniej wyraźną „falę” starzenia odnotowano w wieku 60 lat.

Możliwe, że niektóre z tych zmian można powiązać ze stylem życia lub czynnikami behawioralnymi, które występują w tych grupach wiekowych – stwierdziła dr Snyder.



Link źródłowy