Strona główna nauka/tech Sztuczna gwiazda NASA odkrywa tajemnice egzoplanet, ciemnej energii i supernowych

Sztuczna gwiazda NASA odkrywa tajemnice egzoplanet, ciemnej energii i supernowych

17
0


Misja kosmiczna Landolta
Uniwersytet George’a Masona będzie siedzibą niedawno zatwierdzonej misji kosmicznej Landolt NASA o wartości 19,5 miliona dolarów, która umieści sztuczną „gwiazdę” na orbicie wokół Ziemi. Ta sztuczna gwiazda umożliwi naukowcom kalibrację teleskopów i dokładniejszy pomiar jasności gwiazd, od pobliskich gwiazd po odległe eksplozje supernowych w odległych galaktykach. Dzięki ustaleniu kalibracji strumienia absolutnego misja zacznie zajmować się kilkoma otwartymi wyzwaniami astrofizyki, w tym prędkość i przyspieszenie ekspansji wszechświata. Źródło: Uniwersytet George’a Masona

NASANowa misja Landolta, wystrzelona w 2029 r., będzie okrążać sztuczną gwiazdę wokół Ziemi, aby usprawnić pomiary gwiazd i planet.

To poprawi dokładność obliczeń jasności gwiazd ponad dziesięciokrotnie, pomagając w zrozumieniu planet krążących wokół tych gwiazd i zapewniając wgląd w ciemną energię.

Misja Landolta

NASA zatwierdziła nową misję satelitarną o nazwie Landolt, mającą na celu umieszczenie sztucznej gwiazdy na orbicie wokół Ziemi. Ta sztuczna gwiazda będzie emitować światło o dokładnie znanej jasności, co pomoże naukowcom dokładniej zmierzyć jasność prawdziwych gwiazd. Te ulepszone pomiary pogłębią naszą wiedzę na temat gwiazd, w tym odległych supernowych, i planet krążących wokół nich. Misja o wartości 19,5 miliona dolarów może również rzucić światło na ciemną energię, tajemniczą siłę napędzającą przyspieszającą ekspansję wszechświata.

Postęp w pomiarach gwiazd

„Nawet przy użyciu współczesnych nowoczesnych instrumentów pomiary prawdziwej jasności gwiazd są znane tylko w kilku procentach” – wyjaśnia David Ciardi, zastępca dyrektora NASA Exoplanet Science Institute (NExScI) w IPAC, ośrodku astronomicznym z siedzibą w Caltech. „Landolt umożliwi poprawę tych pomiarów ponad 10-krotnie. Zrozumienie prawdziwej jasności gwiazd pozwala nam lepiej je zrozumieć i, co być może, co ważniejsze, lepiej zrozumieć planety krążące wokół gwiazd”.

Uruchomienie i partnerstwo

Misją, której wystrzelenie planowane jest na rok 2029, kieruje były naukowiec z IPAC i absolwent Caltech, Peter Plavchan (BS ’01), obecnie profesor nadzwyczajny fizyki i astronomii na Uniwersytecie George’a Masona w Wirginii.

IPAC będzie odpowiedzialny za archiwizację danych misji i będzie wspierać wsparcie naziemne za pośrednictwem Obserwatorium Palomar w Caltech. Dodatkowi partnerzy to Narodowy Instytut Standardów i Technologii, światowy lider w dziedzinie pomiarów foton emisji gazów cieplarnianych, podobnie jak kilka innych uniwersytetów. Inni członkowie zespołu Caltech to Jessie Christiansen, główny naukowiec NExScI i pracownik naukowy projektu w NASA Exoplanet Archive w NExScI, który pomógł w zaproponowaniu misji.

Hołd dla Arlo Landolta i celów misji

Nazwany na cześć zmarłego astronoma Arlo Landolta, którego powszechnie używano katalogi jasności gwiazd w 1973, 1982 i 1992 r., a który zmarł w 2022 r., misja ta wystrzeli w niebo źródło światła o znanej intensywności emisji fotonów. Zespół będzie obserwował źródło światła, czyli sztuczną gwiazdę, obok prawdziwych gwiazd, aby stworzyć nowe katalogi jasności gwiazd. Sztuczna gwiazda będzie krążyć nad Ziemią na wysokości 32 236 mil, czyli na tyle daleko, że będzie wyglądać jak gwiazda dla teleskopów naziemnych. Orbita ta umożliwia również satelitowi poruszanie się z tą samą prędkością obrotu Ziemi, utrzymując go na miejscu nad Stanami Zjednoczonymi podczas jego rocznej głównej misji.



Link źródłowy